ÚOHS: Euromedia a Neoluxor se můžou spojit

pondělí, 17. března 2014, 16:18 Aktuality, Tisk MediaGuru

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) schválil převod knižního vydavatelství Euromedia Group, společnosti Knižní Klub Management a IKAR pod knižní řetězec Neoluxor. Rozhodnutí je pravomocné. Spojení nemá mít za následek podstatné narušení hospodářské soutěže.

Nástrojem k převodu firem je společnost Arraviet, kterou vlastní podnikatel Igor Mrva. Tu má Neoluxor nově ovládnout a jejím prostřednictvím také firmy Euromedia Group (EMG), společnosti Knižní Klub Management a Ikar. Nový vlastník má blízko k fiananční společnosti J&T.

Německá společnost Bertelsmann v únoru uvedla, že prodává české a slovenské knižní vydavatelství Euromedia Group právě společnosti Arraviet. Podmínky transakce nebyly zveřejněny.

Podle zprávy o českém knižním trhu, kterou Svaz českých knihkupců a nakladatelů vydal loni v říjnu, je EMG druhým největším nakladatelským subjektem na tuzemském knižním trhu; v minulosti býval i na prvním místě, zmíněný žebříček z loňského roku vede Albatros Media. Euromedia Group patří také mezi desítku největších nakladatelů v oblasti elektronických knih. EMG drží spolu s firmami Kosmas a Pemic Books také výsadní postavení v oblasti velkoobchodu. Svaz knihkupců v posledních zprávách o knižním trhu neuvádí počty vydaných titulů jednotlivých nakladatelů, v roce 2010 EMG vydal 484 titulů.

Euromedia Group patří mezi nejsilnější a největší firmy podnikající v rámci knižního trhu v České republice. V České republice zahájil Bertelsmann obchodní činnost na jaře roku 1991. Například Knižní klub má přes 210.000 členů. V roce 2002 se stala vlastníkem největší celostátní distribuce Slovanský dům, která distribuuje více než 44.000 titulů 500 nakladatelů v ČR, mezi klienty patří téměř všichni tuzemští knihkupci, knihkupecké sítě a obchodní řetězce.

Knižní řetězec Neoluxor má podle svého webu pobočky v 11 velkých městech ČR. Výnosy společnosti v roce 2012 dosáhly 680 milionů korun. Firma vydělala po zdanění milion korun. Vlastníkem společnosti je podle obchodního rejstříku slovenská Central European Books.

-čtk-