Syndikát kritizuje způsob výběru mediálních rad

středa, 02. dubna 2014, 16:34 Aktuality, Rádio, TV MediaGuru

Syndikát novinářů kritizuje způsob volby členů mediálních rad, který podle něj dál zůstává pod silným politickým tlakem. Řešením by byla změna zákona, která by výběr odpolitizovala, uvedl ve středu v prohlášení předseda syndikátu Adam Černý. O nových členech Rady České televize, Rady Českého rozhlasu a Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Sněmovna rozhodovala v minulém týdnu.

Letošní volby členů mediálních rad podle grémia syndikátu vykázaly stejné nedostatky jako předchozí, především silný vliv politických stran. „Nadále trvá neuspokojivý stav, kdy je možné, aby kandidáty mohla navrhovat sdružení vzniklá těsně před volbou, což budí důvodné podezření, že jsou zakládána účelově, čistě ad hoc, aby politickým stranám umožnily vybírat z předem dohodnutých osob,“ uvedl Černý.

Podobné výtky na způsob volby členů mediálních rad přitom padají dlouhodobě. Ministerstvo kultury proto údajně již začalo připravovat legislativní návrh, který by měl výběr kandidátů upravovat. Změnu by přivítal i syndikát, který má představu, kdo by měl nové radní místo politiků volit. „Měly by je vybírat sdružení, spolky, organizace nebo instituce, které mají k mediální oblasti blízko nebo se jí soustavně věnují. Výrazně by se tak zvýšila pravděpodobnost, že navrhovaní kandidáti budou mít pro práci v mediálních radách autoritu opřenou o odborné i morální předpoklady,“ dodal Černý.

Poslanci v minulém týdnu zvolili šest nových kandidátů do Rady České televize, a to redaktora ČRo Jana Bednáře, filozofa a publicistu Michaela Hausera, bývalého rektora Vysoké školy ekonomické Richarda Hindlse, novináře internetového deníku Referendum Vratislava Dostála, novináře Luboše Beniaka a bývalou poslankyni KSČM Ivanu Levou. Do Rady Českého rozhlasu poslali Jiřího Vejvodu, který v minulosti v ČRo pracoval, a muzikoložku Hanu Dohnálkovou. O jednom uvolněném místu v Radě ČRo nerozhodli, podobně jako nevybrali ani nového člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

-čtk-