Značky se stále častěji stávají i vydavateli

pátek, 24. října 2014, 15:03 Marketing MediaGuru

Ke Coca-Cole či Red Bullu se přidává Mozilla, z českých například Sazka.

V době digitálních médií není nic těžkého postavit si vlastní redakci, čehož v současnosti využívá stále více značek. Nespoléhají se jen na PR a placenou inzerci, ale samy spotřebitelům přinášejí obsah, který jde daleko za hranice reklamní komunikace. Ve světě si svá média buduje například Coca-Cola, Red Bull či Mozilla, v českých končinách s tím před třemi měsíci začala Sazka.

Coca-Cola se na svých stránkách věnuje vedle prezentace značky například tématům, jak se nejlépe obléknout na Halloween či co připravit za nejstrašidelnější pokrmy. Ještě větší roli hrají média u značky Red Bull, jež si od roku 2007 buduje mediální impérium, čítající nejen internetové stránky, ale také televizi, rádio či tištěná média. Tematicky se zaměřuje na sport, kulturu a lifestyle. Její studio Terra Mater Factual Studios vytváří filmy, zábavní pořady i dokumenty o přírodě, vědě či historii.

Nedávno na pole médií vstoupila také značka Mozilla, stojící za open source prohlížečem Firefox. S online magazínem Open Standard přináší články se zaměřením na otevřené softwary a technologie. Cíl je jasný – ukázat na jejich pozitivní vliv, inovativnost a příležitosti. V duchu otevřenosti celý magazín také funguje, pomocí crowdsourcingu vznikl název magazínu a čtenáři se mohou dále podílet na jeho rozvoji, navrhovat autory, témata či sami textem přispět.

Na českém trhu přišla s vlastním mediálním obsahem společnost Sazka, která 29. května spustila portál Sazka Svět. Od té doby na něm zaznamenala na 250 tisíc návštěv a 80 tisíc návštěvníků. S články ze světa loterií, sportu či rozhovory se slavnými osobnostmi cílí na hráče i nehráče.

O obsah se stará tzv. superredakce, sestávající z lidí z PR, marketingu, sociálních médií, ale také ze čtenářů. „Sazka tímto způsobem komunikuje adresně s fanoušky a stírá hranice mezi PR a marketingem,“ řekl na středečním PR Summitu tiskový mluvčí společnosti Václav Friedmann. Vytvořený obsah je navíc používán dál, a to nejen na sociálních sítích, ale je nabízen i do dalších médií.

-kch-