Oživení feminismu podpoří Drtinová i blogerky

čtvrtek, 21. května 2015, 07:28 Reklama MediaGuru

Kongres žen se kriticky staví k ženskému postavení v médiích a reklamě. Zahajuje kampaň.

Nezisková organizace Kongres žen se v rámci letošního ročníku zaměří na média. Problematice mediálního obrazu žen a jejich zastoupení v rozhodovacích pozicích se uskupení rozhodlo věnovat mj. po zkušenostech z poslední akce před dvěma lety. Reportáž TV Barrandov (začíná v 11. minutě) tehdy citovala slova "kolemjdoucího muže", který akci přirovnal ke "sletu čarodějnic". I to ilustruje podle Kongresu postavení "ženských témat" ve zpravodajství.

"Celkově je v Česku těžké a skoro nemožné téma rovného postavení žen prodat. Po uvedené zkušenosti s mediálním obrazem akce jsme si navíc uvědomily, že sdělovací prostředky mají velký vliv ve společnosti," řekla Monika McGarrell Klimentová, místopředsedkyně Kongresu žen, k zahájení kampaně s názvem Měsíc žen v médiích. Ta dnešním dnem začíná. 20. června ji zakončí Kongres žen v pražském Národním domě na Vinohradech, kde vystoupí se svými zkušenostmi také novinářky ze zahraničí. Doprovodného programu na přilehlém náměstí Míru se potom zúčastní i držitelka ceny Magnesia Litera za blog Kafe a cigárko Marie Doležalová či pisatelky blogu A Cup of Style.  Součástí kampaně je i promítání dokumentárního filmu Miss Representation v kině Světozor.

"Pro nás je důležité, aby si média kromě hodnoty svobody projevu osvojila také demokratický ideál rovnosti a svobody," uvedla L'uba Kobová z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy. "Nemá ale smysl očekávat, že ženy samy o sobě mají prostředí zkultivovat, přinést 'ženský prvek.' Problémem je sama skutečnost, že ve vedoucích pozicích chybí a čelí v porovnání s muži dalším překážkám kariérního postupu," dodala. Ilustruje tak čísla z průzkumu, který si Kongres žen nechal vytvořit Českým rozhlasem.

Do Kongresu žen a jeho propagace se ale zapojí právě i výrazné ženské osobnosti novinářské scény. Moderátorka DVTV Daniela Drtinová účinkuje v propagačním spotu, který má, společně s letošním kongresem, rehabilitovat v Česku pojem feminismus. Video pracuje s tím, že dané slovo vypípává jako nadávku – tím chtějí jeho tvůrci vystihnout tuzemskou situaci a nahlížení na feminismus. Drtinová se zapojí také do moderování červnového kongresu, kde vystoupí i novinářky z Pobaltí.