Organizace neslyšících chtějí rychlé přijetí TV novely

úterý, 27. prosince 2016, 08:56 Aktuality, TV MediaGuru

Organizace neslyšících žádají rychlé přijetí novely o provozování rozhlasového a televizního vysílání. Podle návrhu zákona by televize měly titulkovat aspoň 15 procent pořadů, a to na všech svých kanálech. Novelu by měla v lednu začít projednávat Sněmovna. Česká unie neslyšících si nyní stěžuje vysílací radě na postup televize Nova při testování chystaných změn. Unie to uvedla v otevřeném dopise radě.

Skryté titulky obsahují nejen přímou řeč, ale i popis děje, zvuků a hlasů z okolí. Audiopopis je zvukový komentář dění na obrazovce, díky němuž mohou nevidící vnímat obrazový děj. Podle nynějšího zákona musí celoplošné soukromé televize aspoň 15 procent pořadů opatřit titulky a aspoň dvě procenta pořadů komentářem. Veřejnoprávní televize by měla mít s titulky aspoň 70 procent pořadů, dvě procenta ve znakovém jazyce či tlumočené do znakové řeči a deset procent s komentářem.

Podle organizací neslyšících televize 15 procent vysílání už titulkují, ale jen na svém hlavním programu. Po novele by to musely dělat i na všech svých ostatních programech. Zástupci sluchově postižených tuto změnu podporují.

Unie si nyní vysílací radě stěžuje na postup televize Nova. Podle otevřeného dopisu stanice diváky o novele nepravdivě informovala a zastrašovala je tím, že po schválení změn u části programů o titulky přijdou. U některých pořadů se skryté titulky pak prý neobjevily, i když tam bývají. Na obrazovce bylo jen upozornění na chystanou zákonnou úpravu pravidel, uvedla unie.

Zástupci televizních stanic návrh rozporují. Podle vysílatelů neplní účel, protože titulkování se může vyhnout nejpopulárnějším pořadům a důvod, proč se mají pořady zpřístupňovat pro nevidomé a neslyšící, tím naplněn nebude. „Nový návrh zákona navyšuje kvóty pro nevidomé a neslyšící, ale ne z počtu pořadů, ale z procenta odvysílaného času. Účel to neplní,“ zmínil na listopadové konferenci v Telči Petr Dvořák.

-čtk, -mav-