Zara a další značky Inditexu chtějí být udržitelné a online

pondělí, 5. srpna 2019, 07:20 Aktuality, Retail MediaGuru

Skupina Inditex představila své plány pro rozvoj svých značek – všechny mají být udržitelné a online.

Zdroj: Inditex

Zdroj: Inditex

Oděvní skupina Inditex, do jejíhož portfolia patří značky Zara, Stradivarius, Bershka, Oysho či Massimo Dutti, na svém každoročním setkání s akcionáři představila své plány. Budoucnost staví na dvou pilířích transformace – na jedné straně udržitelné, na straně druhé digitální.

V rámci udržitelnosti chce Inditex do roku 2025 dosáhnout 100 % v používání materiálů recyklovaných, udržitelně pěstovaných či v bio  kvalitě, konkrétně bavlny, lnu a polyesteru, a to pro všechny značky. Do roky 2023 chce začít používat pouze udržitelnou viskózu, čímž reaguje na zjištění organizace Changing Markets, podle níž se výrobci dosud odebíraného materiálů významně podíleli na znečišťování okolního životního prostředí. 

Do pěti let se chce Inditex rovněž zbavit jednorázových plastů a do příštího roku chce, aby více než 25 % zboží mělo nárok na udržitelné označení Join Life. V neposlední řadě se chce v rámci programu The Clothing Collection podílet na recyklaci oblečení a jejich využití pro charitativní účely. „Udržitelnost je nekonečný úkol, který má každý z Intidexu na starosti a do něhož úspěšně zapojujeme i všechny naše dodavatele,“ uvedl CEO skupiny Pablo Isla. 

V rámci digitalizace chce skupina ještě posílit svůj omnichannel prodejní model a být alespoň online přítomna na všech trzích světa. Do příštího roku by mělo být možné zakoupit přes internet všechny její značky odkudkoliv. Spuštěna již byla globální nákupní platforma www.zara.com/ww, jež je zatím dostupná ve 106 zemích, včetně České republiky. Ve více než 100 zemích mají své globální online zastoupení i další značky, jako je Massimo Dutti, Pull&Bear, Stradivarius, Oysho, Zara Home a Uterqüe. Díky tomu je možné zakoupit produkty i poslední jmenovanou, jež v Česku prozatím nemá kamennou prodejnu. 

Jak podotkl Isla, propojení kamenných obchodů a e-shopů pomohlo celé skupině za posledních pět let k 56% růstu, a to napříč regiony. Jen loni dosáhla Inditex obratu ve výši 26,15 mld. eur a čistého zisku 3,44 mld. eur. 

Inditex není jediný oděvní gigant, který se snaží řešit otázky udržitelnosti. Druhá největší oděvní skupina na světě H&M se rovněž zavázala, že do příštího roku bude využívat jen bavlnu v bio kvalitě, všechny ostatní materiály by měly být udržitelné do roku 2030. Od roku 2010 rozvíjí svou kolekci z udržitelných materiálů Conscious Collection. A také podporuje recyklaci oblečení, stejně jako další společnost – japonská Uniqlo. 

-stk-