Lenka Hornová: Ordinaci jsme cíleně přestali ustupovat z cesty

úterý, 28. ledna 2020, 14:35 TV Martina Vojtěchovská

Na sesazení Ordinace jsme pracovali tři roky, říká ředitelka obsahu FTV Prima Lenka Hornová k úspěšnému startu seriálu Slunečná.

Lenka Hornová, zdroj: FTV Prima

Lenka Hornová, zdroj: FTV Prima

Úterní a čtvrteční televizní večery mají na začátku roku 2020 nového lídra. Stal se jím seriál Slunečná, novinka v letošním programovém schématu televize Prima. Tomu se podařilo jako vůbec prvnímu pořadu televize Prima překonat konkurenční Ordinaci v růžové zahradě, která si letos připomíná své patnácté výročí vysílání. O dosavadní letošní největší televizní novince jsme mluvili s Lenkou Hornovou, ředitelkou obsahu televize Prima, která za novým seriálem stojí. Pro Lenku Hornovou je to navíc pikantní situace, několik let byla producentkou seriálu Ordinace v růžové zahradě. 

Seriál Slunečná odstartoval v polovině ledna a hned při svém startu nečekaně porazil konkurenční Ordinaci. Očekávali jste, že by se novinka mohla takto chytit?

Před třemi lety jsme si řekli, že zvolíme novou strategii a že přestaneme Ordinaci ustupovat z cesty. To se do té doby dělo, nikdo neměl odvahu se Ordinaci postavit. Rozhodli jsme se to ale prolomit.

Na jaře roku 2017 jste uvedli nový seriál Modrý kód, který je situován do lékařského prostředí. Měl ambici výhledově konkurovat Ordinaci?

Seriál Modrý kód je žánrově jiný typ seriálu, než je Ordinace v růžové zahradě. Modrý kód je profesní drama, kdežto Ordinace je vztahový typ seriálu. Nikdy jsme nechtěli stavět Modrý kód proti Ordinaci. Chtěli jsme přijít s alternativou k tomu, co Ordinace nabízí. Jako první jsme zvažovali humorný typ seriálu nebo romanci. Pak jsme měli ještě nějaké další nápady. Sáhli jsme po humoru a natočili seriál Krejzovi (vysílal se od podzimní sezóny 2018, pozn. red.). Krejzovi byli úspěšní tak napůl. Vyhovovalo nám, že přitáhli mladší publikum, ale nebylo to přesně to, co jsme očekávali. Jako druhou volbu jsme vybrali romanci a vyšlo to.

Čekali jste, že s novým seriálem Slunečná dosáhnete vyšší sledovanosti, než má Ordinace? Nebo bylo spíš cílem stáhnout rozdíl v úterním a čtvrtečním prime-time na viditelnou vzdálenost?

Chtěli jsme pozici Ordinace nejprve oslabovat nepřímo. Přišli jsme proto se seriálem Modrý kód z žánru medical drama, který vysíláme v pondělí a ve středu. Přímo proti Ordinaci jsme zamýšleli nasadit něco jiného než Modrý kód. Máme povahu závodních koňů a nechceme chodit do předem prohraných soubojů. Postavit se proti Ordinaci je důležité a drahé rozhodnutí. Proto jít do závodu s tím, že skončíme druzí, není nejšťastnější. Že to nakonec vyjde, jsme nevěděli, ale doufali jsme v to. Osobně jsem ale nečekala, že nástup seriálu bude až tak rychlý.

Zdroj: ATO-Nielsen Admosphere, TV živě+TS 0-3

Zdroj: ATO-Nielsen Admosphere, TV živě+TS 0-3

Před svým příchodem na Primu jste byla se seriálem Ordinace v růžové zahradě spojená a znáte ho velmi dobře. Myslíte si, že jste si pro přímý útok proti Ordinaci zvolili pro Primu vhodný čas?

Když jsem před čtyřmi lety odcházela z Ordinace, tak se její sledovanost pohybovala kolem 1,6 mil. diváků. Poté se její sledovanost snížila i pod milion, ale následně se zase vrátila nad milionovou hranici. Nemyslím si proto, že jsme zaútočili v době, kdyby byla Ordinace oslabená. Nova do seriálu před koncem loňského roku investovala velké peníze, změnila technologii snímání na filmovější, což je složitější na natáčení a na postprodukci. Postavila nový ateliér a vytvořila nové prostředí. Naopak jsme tedy zaútočili v momentě, kdy si možná i Ordinace myslela, že posílila. Až jsme byli sami překvapeni, že se neodehrál tradiční konkurenční souboj, který při zavádění nových formátů probíhá.

Když se vrátíme k tomu, jaké faktory seriálu Slunečná stojí podle vašeho názoru za jeho úspěšným startem, které byste vypíchla?

Vypíchla bych jednu věc. I když si řeknete, že budete dělat romanci, tak ten příběh nemůže být „blbý“. V romanci musí být vždy přítomné archetypální příběhy, a je jedno, jestli je to Popelka, Ošklivé káčátko nebo Princ a chuďas. Je ale potřeba je zpracovat s určitým vtipem a neurazit diváka blbostí, protože na to je divák citlivý. My jsme si na scénář najali nejlepší lidi na trhu, Mirku Zlatníkovou a Radka Bajgara, kteří nám příběh pomohli nastavit. Vedle tradičně dobré kampaně a podpoře na sociálních sítích zafungovala podle mého názoru velmi silně i stará dobrá šeptanda.

Byli jsme sami překvapeni, že se neodehrál tradiční konkurenční souboj, který při zavádění nových formátů probíhá.

Kolik dílů nového seriálu plánujete?

Teď jsme připravovali 65. díl z celkem 80 dílů. Ještě před tím, než se bude chýlit plánovaný konec seriálu, tak si ho vyhodnotíme. Ale nemyslete si, že máme v plánu z čehokoli dělat nekonečné seriály. Nikdy. Při velkém úspěchu můžeme přidat sezónu, maximálně dvě. Rozhodli jsme se nejít touto cestou.

Slunečná tedy není plánovaná jako například pětiletý projekt?

Ne, na tom jsme se tak domluvili dopředu.

Už teď tedy musíte řešit, co Slunečnou nahradí. Když víte recept, nebude vás to svádět k tomu použít ho znovu?

Anebo naopak vyhodnotíme, že by nám mohlo fungovat to, co je úspěšné v jiných projektech, které jsme dělali. Nemusí to být nutně jenom romance. Skvěle nám například fungovalo také Ohnivý kuře.  Ano, je pravda, že tento seriál nešel přímo proti Ordinaci, ale konkurenci ve svých časech porážel. V něm hezky fungoval buddy effect, sounáležitost dvou nejlepších kamarádů, kteří se vydali za svým štěstím. Neopouštěla bych ani rodinu, může to být kombinace vícero prvků, které nám fungují.

Pro jaké diváky je seriál Slunečná určen?

Záměrem bylo, aby si každý divák našel svoji postavu a ztotožnil se s příběhem. Zdá se, že se to zatím potvrzuje, protože jsme úspěšní ve všech cílových skupinách napříč televizním publikem. Dokazuje to i vývoj sledovanosti na počítačích.

Zdroj: ATO-Nielsen Admosphere

Zdroj: ATO-Nielsen Admosphere

Slunečná není plánovaná jako nekonečný televizní seriál.

Vedle seriálu Slunečná zařadí Prima v průběhu jara také nový seriál Einstein s Vojtěchem Kotkem v hlavní roli. Čím se vyznačuje?

Einstein: Případy nesnesitelného génia je svou povahou drzý seriál. Pokud si představíme na jedné straně laskavou Policii Modrava a na konci pomyslné úsečky komediální nekorektní Most!, tak Einstein se na této úsečce posouvá k  Mostu. Je to německá adaptace, která se nám velmi líbila a kterou pro nás připravil mladý režisér Vojtěch Moravec. Vojta Kotek zhubl kvůli ztvárnění hlavní postavy asi dvacet kilo, aby působil velmi atraktivně. Ztvárňuje mladého profesora, který je okolnostmi donucen spolupracovat proti své vůli s policií. Je to moderní, drzý, nekorektní seriál.

Prima se už dlouhodobě snaží nedělní večery zaplnit svými seriály s detektivním podtextem, letos to bude Einstein, loni to byly Černé vdovy. Seriál Černé vdovy se loni zařadil k nejsledovanějším pořadům televize Prima vůbec. Už začalo natáčení druhé řady?

Druhá řada Černých vdov je ve fázi literární přípravy, zatím se nenatáčí. Očekávání máme ale letos také od nové řady seriálu Polda, který nám také velmi pěkně funguje. Na jaře představíme i novou talkshow s Lukášem Pavláskem. A další talkshow už připravujeme, protože se snažíme od každého žánru něco nabídnout. Radost máme také z nového pořadu se Zdeňkem Pohlreichem Superšéf – 24 hodin do pekla a zpět, který je stejně jako Ano, šéfe! licencí pořadu Gordona Ramseyho (24 hours to hell and back, pozn. red.).

Lenka Hornová, ředitelka obsahu FTV Prima

Ředitelkou obsahu televizní skupiny Prima je od září 2016. Do její gesce spadají oddělení programu a výroby. Jako producentka se před příchodem na Primu podílela mj. na seriálech konkurenční Novy - Ulice a Ordinace v růžové zahradě. Proslula také jako moderátorka pořadů Občanské judo a Prásk!.