Coca-Cola se chce zbavit „zombie“ značek, navýší marketingový rozpočet

čtvrtek, 30. července 2020, 12:30 Marketing MediaGuru

Coca-Cola zaznamenala ve druhém čtvrtletí pokles obratu o 28 %, i tak však výdaje do marketingu navýší.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

V druhém čtvrtletí letošního roku se obrat společnosti Coca-Cola meziročně snížil o 28 % na celkových 7,2 miliard dolarů. Dopadla tak na ni pandemie a s ní spojené uzavření restaurací, kin i sportovních stadionů. I tak však nápojový gigant plánuje na druhé pololetí navýšení investic do marketingu – po uvolnění opatření chce tímto způsobem podpořit prodej nápojů mimo domov. Spolu s tím firma přikročí k pročištění svého portfolia, které chce očistit od tzv. zombie značek. 

V následujících měsících se chce Coca-Cola zaměřit na zvýšení marketingové efektivity, k níž má dopomoci i robustnější digitální strategie a zredukování portfolia. Jak řekl CEO James Quincey na konferenčním hovoru s analytiky, více než polovina ze 400 hlavních značek firmy má jen malý nebo žádný zásah, poněvadž se prodává jen v jedné zemi a představuje jen 2% podíl na celkovém obratu. 

Z globálního portfolia tak do konce července zmizí například značka džusů Odwalla, což s sebou přinese i zrušení 300 pracovních míst. Uvolněné prostředky chce firma využít na investice do značek, jako je Minute Maid, Simply nebo Topo Chico.

Je velmi pravděpodobné, že změny se dotknou i českého trhu. „Naše portfolio optimalizujeme neustále tak, abychom zákazníkům každý den poskytovali nejatraktivnější sortiment značek a produktů,“ uvedl na dotaz MediaGuru Joonas Makila, ředitel marketingu Coca-Cola HBC. 

Coca-Cola není ve svém přístupu k portfoliu na trhu osamocená. Již před několika lety se k pročištění svého portfolia rozhodla například společnost P&G, která se tak chtěla zbavit nevýkonných značek. 

Loni Coca-Cola navýšila svůj marketingový rozpočet o 3,2 % na 4,25 miliard dolarů. Po propuknutí pandemie některé své komunikační aktivity pozastavila či utlumila. Po celý měsíc červenec se také připojila k bojkotu reklamy na Facebooku a jeho dalších platformách. Na druhou polovinu tohoto roku však plánuje intenzivnější komunikaci, protože chce podpořit konzumaci nápojů mimo domov. Právě ta utrpěla kvůli pandemickým omezením nejvíce.

Nealkoholické nápoje vstupují do prázdnin v těžké situaci

pondělí 13. července 2020

„Podíváme-li se na druhou polovinu roku, hlavní je zůstat flexibilní a být schopen co nejrychleji se přizpůsobit,“ popsal John Murphy, finanční ředitel Coca-Coly. Firma se tak chce soustředit na digitální strategii a rozvoj e-commerce.

-stk-