Vinaři se přesunuli do onlinu a spoléhají na retail

čtvrtek, 26. listopadu 2020, 07:25 Retail, Marketing MediaGuru

I vinaře zasahují pandemická opatření. Aby podpořili své prodeje, orientují se na prodej online a v maloobchodních řetězcích.

Místo vinoték se letos připíjí online, zdroj: Shutterstock

Místo vinoték se letos připíjí online, zdroj: Shutterstock

Podobně jako jiná odvětví i vinaře v tomto roce už podruhé zasáhla pandemická opatření. Kvůli koronaviru letos například poprvé představili svá Svatomartinská vína online a vyzvali zákazníky k přípitku v klidu a bezpečí domova. Ztráty z jarních měsíců spojené s uzávěrou gastronomie a omezením vinařské turistiky zcela nevykompenzovala ani povedená letní sezóna. „Jsme rádi, že čeští zákazníci i v této zlé situaci zůstali v létě věrní českému a moravskému vínu a věříme, že stejné to bude i na podzim a v zimě,“ říká Ondřej Beránek, prezident Vinařské unie.

„Škody jsou pro naše rodinné vinařství Château Valtice obrovské v řádech několika desítek milionů korun. Už zavření restaurací a zákaz konání vinařských akcí na jaře, jako byly Valtické vinné trhy nebo otevřené sklepy, bylo pro nás velmi bolestivé. Teď je to však mnohem horší. Omezení jsou přísnější,“ říká David Šťastný, ředitel Château Valtice s tím, že důvodem je zrušení firemních vánočních večírků, nebyly svatomartinské oslavy a navíc jsou v neděli zavřené obchody. 

Ztráty z jarních měsíců spojené s uzávěrou gastronomie a omezením vinařské turistiky někomu přece jen ale vykompenzovala letní sezóna. „Jarní výpadek tržeb za první a druhý kvartál se nám i díky vinařskému turistickému programu podařilo ve třetím kvartálu 2020 téměř dorovnat. V říjnu i listopadu jsou ztráty větší než na jaře. Obdobný bude asi i prosinec. Takže uvidíme,“ uvádí k vývoji Pavel Vajčner, předseda představenstva Znovín Znojmo.

Nejlépe jsou na tom v tuto chvíli vinaři, kteří nabízejí své produkty v maloobchodních řetězcích. „Díky tomu, že prodáváme významnou část v retailu, jsou prodeje v tomto segmentu obdobné jako v letech minulých, zatímco horeca má propad docela výrazný,“ popisuje rozdíly Miloš Michlovský, majitel Vinselekt Michlovský. A například Templářské sklepy Čejkovice vzhledem k tomu, že se gastro segmentu věnuje jen okrajově a z velké části je prodejním kanálem retail, ať už mezinárodní řetězce či tradiční trh, propad nepostihl. „V letošním roce jsme zatím nezaznamenali významnější pokles tržeb,“ uvádí Jan Vašinka, ředitel vinařství Templářské sklepy Čejkovice.

Nárůst prodejů přes e-shopy, je sice 100%, v celkových tržbách jde ale o narůst maximálně o 2 %, zdroj: Chateau Valtice

Nárůst prodejů přes e-shopy, je sice 100%, v celkových tržbách jde ale o narůst maximálně o 2 %, zdroj: Chateau Valtice

Bohemia Sekt prodává svá vína hlavně v maloobchodě, ale v letošním roce navíc posílili prodej prostřednictvím e-shopu, zdroj: web Bohemia Sekt

Bohemia Sekt prodává svá vína hlavně v maloobchodě, ale v letošním roce navíc posílili prodej prostřednictvím e-shopu, zdroj: web Bohemia Sekt

Přesun do e-commerce

Vinaři teď hledají nové cesty k zákazníkům, soustředí se na maloobchodní síť, která je stále otevřená a především se více orientují na internet. „V letošním roce jsme pro návštěvníky e-shopu připravili slavnostní virtuální otevření Svatomartinských vín a také jejich on-line degustaci. Videa jsou k vidění na www.osobnivinoteka.cz, FB Habánských sklepů a youtube. Touto cestou jsme se pokusili alespoň částečně nahradit tradiční otevření Svatomartinských vín v naší vinotéce ve Starém Plzenci, v Habánských sklepích ve Velkých Bílovicích, nebo v Mikulově a chybějící košty a Svatomartinské slavnosti,“ říká Martin Fousek, marketingový ředitel Bohemia Sekt (do skupiny spadá značka Habánské sklepy a Víno Mikulov).

Ve vinařství Château Valtice využívají tradiční i moderní prodejní kanály již delší dobu. Aktuální nárůst prodejů přes e-shopy, které dobře fungují, je sice 100 %. Celkově to však představuje narůst o 1 až 2 % z tržeb. „Celkové propady v tržbách jsou však mnohem větší. Začali jsme se hodně věnovat vinařské turistice. Víno je kulturní nápoj a vždycky jsme chtěli, aby skuteční milovníci vína přijeli za námi do našeho rodinného vinařství, poznali nás, co jsme vybudovali a jak víno děláme,“ popisuje David Šťastný.

Letošní měsíční tržby našeho e-shopu jsou v řádech milionů, na jaře v době pandemie covid-19 stouply dvojnásobně a zdá se, že v tomto trendu pokračujeme i na začátku listopadu.

Pavel Vajčner, předseda představenstva Znovín Znojmo

Na vinařskou turistiku online se soustředí i Znovín Znojmo. „Na jaře jsme známá putování úspěšně nahradili e-putováním po vinicích Znojemska. Teď na to navazujeme podzimním e-putování se Znovínem. Dlouhodobá práce se skoro dvaceti tisíci fyzickými zákazníky se nám vyplácí, stejně jako náš široký vinařský turistický program. Ve spolupráci s kameramanem Janem Otrubou jsme natočili čtyřiadvacet krátkých videí ke čtyřiadvaceti vzorkům, která jsou součástí speciální nabídky vín,“ vysvětluje Pavel Vajčner s tím, že zákazník si pak vína může zakoupit jak na e-shopu www.znovin.cz, tak ve firemních prodejnách lahvových vín.

„Letošní měsíční tržby našeho e-shopu jsou v řádech milionů, na jaře v době pandemie covid-19 stouply dvojnásobně a zdá se, že v tomto trendu pokračujeme i na začátku listopadu. Máme třicet distribučních center po celé republice, provozujeme rozvážkovou službu, distribuujeme i přes firmu Messenger,” dodává Pavel Vajčner.

I ve Vinselekt Michlovský zdokonalují komunikaci na e-shopu a sociálních sítích – a pokud situace dovolí –, soustředí se na přímou mravenčí práci se samotným zákazníkem, anebo na oslovení korporátní klientely.

Ve vinařství Templářské sklepy Čejkovice letos realizovali kompletní rebranding značky a rovněž zrekonstruovali firemní web. V září se pak v areálu firmy uskutečnila akce „Templ Day“ (prodej burčáku, vína, stánky s občerstvením, cimbálová muzika…) zaměřená na podporu prodeje vín a turismu. „Vzhledem k úspěšnosti bude další ročník určitě následovat,“ říká Jan Vašinka.

V Bohemia Sektu se letos před Vánoci zaměří na prodej značky Habánské sklepy, zdroj: Bohemia Sekt

V Bohemia Sektu se letos před Vánoci zaměří na prodej značky Habánské sklepy, zdroj: Bohemia Sekt

Vánočním prodejům snad pomůže retail

Vánoce jsou i pro vinaře jednou z hlavních prodejních sezón. Nejdou na odbyt jen šumivá, ale i tichá vína. „Máme připraven speciální dárkové balení, vhodné jako vánoční dárek, nebo jako dárek k jiným příležitostem. Na našem e-shopu jsou zvýhodněné nabídky, abychom podpořili nejen vánoční prodej,“ říká Miloš Michlovský.

V Bohemia Sektu se v případě tichých vín budou letos nejvíce věnovat značce Habánské sklepy, která aktuálně komunikuje formou mediální venkovní reklamy. Na ni se pak naváží další akce přímo na místech prodeje. „Ale i značky Motýl, Víno Mikulov, Chateau Bzenec a Vinařství Pavlov čeká Vánoční podpora. V letošním roce se zaměřujeme hlavně na maloobchod, ale stále doufáme, že se dočkáme v prosinci i otevření restaurací,“ dodává Martin Fousek.

Templářské sklepy Čejkovice spoléhají také na retail. „Vína jsou zařazena napříč trhem do letákových akcí, ať už do mezinárodních řetězců, tak na tradiční trh. Pokud to situace dovolí, bude rovněž znovu otevřena naše firemní prodejna,“ doplňuje Jan Vašinka.

 „Máme řadu kamarádů a partnerů, kteří si kupují naše vína na Vánoce, pro partnery, zaměstnance a jejich kamarády. Ti nám vždycky pomůžou a za jejich pomoc jim moc děkujeme. V této těžké době bude obrovsky důležité, jak si budeme v České republice navzájem pomáhat a věřím, že to půjde i společnou podporou a upřednostňováním domácích výrobků,“ dodává na závěr David Šťastný z vinařství Château Valtice.

Vinaři představí letos Svatomartinská vína online

pátek 6. listopadu 2020

-zue-