Výdaje do mobilní reklamy loni meziročně vzrostly o 26 %

pondělí, 8. února 2021, 17:05 Reklama, Výzkum MediaGuru

Používání mobilních telefonů napříč populací loni zesílilo. Investice do mobilní reklamy vzrostly v meziročním srovnání o 26 %.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

V době pandemie lidé napříč generacemi strávili na mobilních telefonech loni o pětinu více času než před rokem. Změna chování měla i vliv na mobilní reklamu, do které zadavatelé investovali v meziročním srovnání o 26 % více, a to celkem 240 miliard dolarů. Letos by měl rostoucí trend pokračovat, výdaje by se měly vyšplhat až na 290 miliard dolarů. Vyplývá to z aktuální zprávy společnosti App Annie. 

I když výdaje na mobilní reklamu vzrostly, i nadále směřují spíše do levnějších formátů, jako je interstitial, interaktivní reklama přes celou obrazovku, jež se zobrazí dříve, než se uživatel dostane na požadovanou webovou stránku nebo aplikaci. Tento formát zaznamenal největší růst. Naopak o mobilní videoformáty zájem polevil, což mohlo být spojeno s horšími podmínkami pro jejich produkci. 

Pro propagaci mobilních aplikací se významným marketingovým nástrojem stala spolupráce s influencery a celebritami. Meditační aplikace Calm se například spojila s Harry Stylesem, Fortnite zase spolupracoval s Travisem Scottem. Do budoucna by se mohlo vyplatit na propojení známých tváří přímo s obchodními kanály, například se stále oblíbenějším nakupováním z živého přenosu. 

Vítězem pandemického roku se stala sociální média, na nichž lidé strávili o 325 % více času než o rok předtím. Proměnily se však preference uživatelů – nejstahovanější aplikací byl TikTok, který tak v tempu růstu předběhl Facebook. Čínská sociální síť se zařadila mezi top 5 aplikací, na nichž lidé tráví v průměru nejvíce času. Z pohledu počtu měsíčních aktivních uživatelů se umístila na 8. příčce. 

Top 10 aplikací a her v roce 2020 podle počtu měsíčních aktivních uživatelů, zdroj: App Annie

Top 10 aplikací a her v roce 2020 podle počtu měsíčních aktivních uživatelů, zdroj: App Annie

Uživatelé také prokázali mnohem větší ochotu přes mobilní telefon i platit. Celkem v mobilních aplikacích utratili 143 miliard dolarů, což představuje 20% meziroční nárůst.

-stk-