AdParáda: Vítězí kampaň upozorňující na nepřiměřenou rychlost

čtvrtek, 8. července 2021, 07:30 Reklama MediaGuru

Do čela květnové reklamní hitparády se dostala kampaň České asociace pojišťoven a BESIP.

Z květnové AdParády, zdroj: ADC

Z květnové AdParády, zdroj: ADC

Reklamní hitparáda Art Directors Club (ADC) zveřejnila květnový žebříček nejlepších českých reklam. Vítězem AdParády s podtitulem „Punkové dobrodružství Mikyho a Vilmy“ se stala nová kampaň České asociace pojišťoven a BESIP nazvaná „Zpomal, dokud není skutečně pozdě“.

Květnový díl AdParády vypráví příběh dvou pankáčů Mikyho a Vilmy v době pandemie, jež lidem mutuje hlasy. Natáčení si tentokrát vzala na starosti produkční společnost Punk films s režisérem Matějem Šámalem. I tentokrát se na hodnocení podílela agentura Behavio, jež měří emoční reakce diváků na konkrétní reklamní spoty. Nové video je možné zhlédnout na YouTube i na Mall.tv.

Pozvání do poroty přijali: Richard Stiebitz z agentury GEN, Martin Mikyska z Mall.tv, Aneta Martinek, COO & Co-Founder #HolkyzMarketignu, režisér Matěj Šámal, freelance art director Lin Kunčická, kreativní fundraiser z Charity ČR Milan Vlasák a kreativní ředitel DDB FTW Ivan Soukup.

TOP 5 reklam AdParády

(1) Česká asociace pojišťoven & BESIP: „Zpomal, dokud není skutečně pozdě“ – McCann Prague, Hero & Outlaw

Osvětová kampaň upozorňuje na problém nepřiměřené rychlosti, která je příčinou 40 % tragických nehod se smrtelnými důsledky. Její součástí je i dokumentární film „13 minut“ Víta Klusáka, který vypráví o vinících vážných dopravních nehod. Produkci zajisti Hypermarket Film s Vítem Klusákem a Creative Embassy s režisérem Jurajem Janišem.

Reklamní spot kampaně "Zpomal, dokud není skutečně pozdě"

„Má to v sobě neskutečný emoce, dobře natočené, v člověku hrkne,“ myslí si Aneta Martinek. „Je to pěkná myšlenka, neztratit pro pár minut zbytek života a film má sympatický jakoby důvěrně známý mood. Ovšem ne ze všech situací podle mě vyplývá intenzivní touha dohonit čas. To bych posílil, protože větička ,To doženem' tu práci neudělá,“ domnívá se Milan Vlasák. „Tohle má smysl. Reálné, každý se v tom najde, může to vést k zamyšlení, takže úkol splněn. Jen poslední message bych viděla i v typošce obrácený na veselejší notu – i pro zapamatování! Takhle to vyznívá depresivně, bez naděje,“ dodává Lin Kunčická. 

(2) České dráhy – Havas Prague

České dráhy představily po dlouhé zimě kampaň, v níž vybízejí k výletům do přírody. Pracuje s motivy poetických zastávek s vymyšlenými názvy jako Červánkovice, Měkkomechovice, Kuropěníkov nebo Velký Borůvkov. 

Zdroj: České dráhy

Zdroj: České dráhy

Zdroj: České dráhy

Zdroj: České dráhy

„Vlastně dobrý. Tyhle cedule máme všichni vrytý do palic a v těch hezkých fotkách přírody vypadají i dobře na rozdíl od zaplivaných nádraží. Možná si mohli tvůrci pohrát s umístěním cedulí, podobně jako tomu je v Liškohříbkově,“ radí Matěj Šámal. „Mně se líbí, že konečně ČD komunikují to, co už měli dávno, že dopraví za přírodou skoro kamkoliv v republice. Názvy mohou být stejně nakažlivé jako rýmovačky s destinacemi v minulé kampani, o což jsme se málem poprali v klubu CCC. Tak třeba se jednou ČD dostanou i k těm motorákům, které odvezou i babičku do lesa na houby,“ popisuje Richard Stiebitz. „Líbí se mi zpracování, ale jinak to se mnou nic moc nedělá,“ dodává Ivan Soukup. 

(3) Krušovice: „První královsky hořké nealko“ – DDB Prague

Pivní značka Krušovice uvedla své první nealkoholické pivo. V kampani se zaměřila na vysokou hořkost a plnou chuť, kterou spotřebitelé znají od alkoholické varianty. Produkci spotu zajistila společnost Boogie Films.

Reklamní spot na nealkoholické pivo značky Krušovice

Porotce Martin Mikyska ke kampani říká: „Jakožto člověk, který vlastní telefon s foťákem, nemám ponětí, jak ty záběry natočili. Zároveň oceňuji ty zamlžené brýle na konci.“ „Já bych to použil jako perfektní produktový mustr ve viedeobance. Na konci bych jenom měnil packshot s jinými značkami a byl by to dobrý byznys. Je to poctivá produkční práce s využitím atraktivních pivních záběrů, završená předpisovým drinking enjoymentem. S takovým poctivý základem bych začal postupně implantovat příběh. Tož tak,“ doplňuje Richard Stiebitz. Behavio zjistilo, že kampaň dle emoční křivky značce příliš nepomohla: „Diváky moc nezaujala a značku si z ní zapamatoval jen málokdo. Hlavně se jí ale nepodařilo spojit značku Krušovice s nealko pivem, což je u reklamy na nealko problém.“

(4) Kláštorná Kalcia: „Magická síla vápníku“ – WMC Grey

Kláštorná Kalcia rozvíjí svůj původní příběh o magické síle vápníku. Tentokrát se inspiruje legendou z Turčianské doliny, kde Kláštorná pramení, podle níž minerální voda kdysi pomohla uherskému panovníkovi ubránit se Tatarům při boji o hrad Turiec. Hudební motiv od irského skladatele Steva Lynche opět nazpíval folklórní soubor Lúčnica. Režie se ujal Louis Nieto, produkci zajistila společnost Stink Films. 

Reklamní spot "Magická síla vápníku" od značky Kláštorná Kalcia

„Líbí se mi epické pojetí i propojení s legendou. Z té vody je cítit síla. Ovšem v příběhu se nakonec projeví jako nové brnění. To není úplně nejlepší konotace s účinkem minerálky. Zkusil bych spíše nějaký rytířův fyzický výkon,“ hodnotí Milan Vlasák. „Má to dobrou atmošku. Škoda, že se z toho spotu o legendě z Turčianské doliny nedozvím víc,“ komentuje Ivan Soukup. „Má to sílu, pravdivé poselství a všechno je umocněné krásnou filmovou prací. Čím víc zhlédnutí, tím větší efekt!“ chválí Lin Kunčická. 

(5) Respekt – VCCP

V nové kampani se týdeník Respekt spojuje se šesti známými osobnostmi z oblasti vědy, umění či vzdělávání. Chce tak podpořit u mladých zájem o vzdělávání se v důležitých tématech. Fotografie vytvořil Miro Minarovych. 

Zdroj: Respekt

Zdroj: Respekt

Zdroj: Respekt

Zdroj: Respekt

„Dvě slova: Josef Trojan a manšestráky,“ oceňuje Martin Mikyska. „Skvělý nápad. Je super vést mladý k tomu, že influencovat se dá i skrze důležitý témata. Fotky mají příjemnou atmosféru, jen mě mrzí ta se Šípkem. Vypadá to, jako že je výhled za ním doklíčovanej a fotka pozadí má dost špatnou kvalitu. Minimalistická hra s rámečkem mě baví. Nerozumím, proč má Šípek jako jedinej titulek. Buď je to omyl, anebo potřeboval představit, pak to ale není influencer…,“ dodává Matěj Šámal. Aneta Martinek má ke kampani také své výhrady: „Líbí se mi nápad i zpracování, ale nenechalo to ve mně takové emoce, které bych v rámci kampaně měla mít.“

Do širšího shortlistu byly dále zařazeny následující kampaně:

Zlatý Bažant: „Proč ne!“ – Made by Vaculik 

Zdroj: Tanec Praha

Zdroj: Tanec Praha

Big Shock! Coffee: „Konečně kafe“ – Zaraguza

Zlatopramen 0,0 %: „Nebuď kapku moc“ – Isobar

Gambrinus: „Vždycky s nadhledem“ – Made by Vaculik 

-stk-