Studie: Influenceři hrají důležitější roli v šíření zpráv na sítích

neděle, 5. září 2021, 08:30 Výzkum, Internet & Mobil MediaGuru

Sociální sítě fungují odlišně jako zdroje zpravodajství. Tradiční mediální organizace se na sociálních sítích pro velmi mladé uživatele obtížněji prosazují, ukazuje studie Digital News Report.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Nedávno zveřejněná aktualizovaná studie Digital News Report od Reuters Institute si všímá rovněž role sociálních sítí jako zdroje pro šíření a konzumaci zpráv. Vyplývá z ní, že nejvíce navštěvovanou platformou zůstává Facebook, který je rozšířený mezi velkou škálu uživatelů. Mezi mladými lidmi se stále více rozvíjí TikTok a také Snapchat. Zatímco pro uživatele Twitteru je hlavní motivací pro návštěvu nejnovější zpravodajství, Facebook je spíš nahodilým zdrojem zpráv. Jeho uživatelé tuto sociální síť totiž většinou navštěvují s jiným cílem. Platformy, jako jsou Instagram, Tik Tok, Snapchat a Youtube, jsou primárně zdrojem zábavy, konstatuje studie.

Téměř čtvrtina respondentů sdělila, že Twitter je dobrým zdrojem nejčerstvějších zpráv, někteří dokonce uvedli, že je to první místo, kde hledají aktuální informace, a to díky bezprostřednímu zveřejnění příspěvků žurnalistů a politiků. Někteří také sdělili, že čtou zprávy na těchto dvou platformách kvůli debatě a komentářům pod příspěvkem. Zároveň je to také nejjednodušší způsob, jak se nejrychleji dostat k názorům veřejnosti.

Uživatelé Facebooku a Twitteru podle studie nejčastěji sledují informace od mainstreamových médií a žurnalistů, kterým důvěřují. Občas se však také setkávají i s méně známými zdroji informací, kde nalézají jiný pohled na dané téma.

Zatímco na Twitteru je největší pozornost věnována mainstreamovým médiím a politikům, Youtube má pozornost rovnoměrně rozprostřenou, jak mezi mainstreamové zdroje, tak ty alternativní a dále pak celebrity, obyčejné lidi, internetové osobnosti a politiky.

Obecně platí, že uživatelé, kteří příliš nedůvěřují hlavním zpravodajským kanálům, více vyhledávají méně známé zdroje zpravodajství.

Uživatelé sociálních sítí podle věkového profilu a míra užívanosti těchto sítí celkem - týdně (%) a užívanosti těchto sítí pro zpravodajství (týdně, %), zdroj: Digital News Report

Uživatelé sociálních sítí podle věkového profilu a míra užívanosti těchto sítí celkem - týdně (%) a užívanosti těchto sítí pro zpravodajství (týdně, %), zdroj: Digital News Report

Influenceři jako hlavní tvůrci obsahu na sítích

Studie si také všímá sociálních sítí se silným využitím vizuální komunikace, jako jsou Instagram, Snapchat a Tik Tok. Ty oslovují především mladší populaci. Pro uživatele těchto platforem má být primární pobavení, v uplynulém roce se zde však mohli setkat i s vážnými společenskými tématy, jako je covid-19, změny klimatu nebo Black Lives Matter. Příspěvky na výše uvedených platformách navíc většinou netvoří zkušení novináři nebo politici, ale obyčejní lidé a tzv. influenceři, kterým podle této studie uživatelé vkládají největší důvěru.

Analýza dále ukazuje, že mladí lidé dnes věří spíše menším, alternativním zdrojům. Zajímá je více móda, sexualita a zdraví než tradiční témata, jako je například politika. Pro mainstreamová média je čím dál složitější prosadit se na sociálních sítích. Větší sílu mají mít mezi mladými lidmi podle studie méně známí původci sdělení a internetové osobnosti. Problémem výše uvedených platforem je šíření dezinformací. Proti nim se snaží bojovat zavedené mediální organizace The Guardian nebo The Washington Post. Zapojily do obsahu TikToku a produkují zábavným způsobem aktuální informace, kterými se snaží oslovit mladé lidi. 

-tšl-