Lidl: Prodej potravin na našem e-shopu teď neplánujeme

úterý, 8. března 2022, 10:10 Retail

Lidl pokračuje v expanzi a ve výstavbě má sedm nových prodejen. I nadále ale platí, že prodej potravin prostřednictvím e-shopu se aktuálně neplánuje, říká Michal Farník, jednatel společnosti Lidl.

Michal Farník stojí ve vedení Lidlu již více než 15 let, zdroj: Lidl

Michal Farník stojí ve vedení Lidlu již více než 15 let, zdroj: Lidl

Obchodní řetězec Lidl v loňském roce otevřel nejvíc prodejen ze všech maloobchodních řetězců. V posledních letech navíc mění strategii a čím dál častěji jde do center měst a využívá atypické budovy. V polovině letošního roku plánuje otevřít jednu ze svých nejzajímavějších prodejen v samotném centru Prahy, a to v ulici Na Příkopě v historické budově, kde dříve fungovala Československá obchodní banka. „S nedostatkem vhodných pozemků tak přibývá nestandardních řešení,“ říká Michal Farník, jednatel společnosti Lidl.

Více o plánech LidlShopu, nových prodejnách a prodejích výrobků od lokálních dodavatelů se dočtete v rozhovoru.

V loňském roce jste otevřeli 26 nových obchodů, což je nejvíce z maloobchodních řetězců. Budete letos v tomto tempu pokračovat?

Vnímáme velkou poptávku našich zákazníků a snažíme se jí vycházet vstříc. S letošním termínem dokončení máme prozatím ve výstavbě sedm nových prodejen. Stávající prodejny také modernizujeme, například v minulém roce se rekonstrukce týkala celkem osmi z nich. Zároveň vyhodnocujeme i stav využívaných technologií a zařízení a případně je měníme například za úspornější modely.

Loni jste mimo jiné otevřeli dvoupatrovou prodejnu v centru Brna. Poohlížíte se celkově po podobných zajímavých lokalitách v centrech měst?

Naším cílem je jít zákazníkům naproti, proto stále hledáme vhodné pozemky a lokality pro umístění nových prodejen napříč Českou republikou. S nedostatkem vhodných pozemků tak přibývá nestandardních řešení. V případě menšího pozemku v atraktivní lokalitě budujeme prodejny metropolitní, které mají parkoviště v přízemí a samotná prodejna je přístupná v patře nad ním. Zákazníkům ale vycházíme vstříc také prodejnami, které jsou součástí nákupních zón či obchodních center, nebo „prodejnami na míru“, které se přizpůsobují možnostem daného objektu. Rozhodující je přitom především spádová oblast, dále velikost pozemku nebo prostor a možnost zásobování. 

Loni uvedená vlastní značka aktuálně obsahuje přes 80 produktů od více než 30 dodavatelů, zdroj: Lidl

Loni uvedená vlastní značka aktuálně obsahuje přes 80 produktů od více než 30 dodavatelů, zdroj: Lidl

Konkurenční řetězce se rozjíždějí online prodeje potravin, kromě tedy Tesco, které již online provozuje dlouho. Neuvažujete i vy o rozšíření nabídky vašeho LidlShopu?

I nadále platí, že prodej potravin prostřednictvím našeho e-shopu aktuálně neplánujeme. Chceme se plně soustředit na jeho vylepšování a postupné rozšiřování sortimentu v podobě spotřebního zboží.

Jak se prodává značka Náš kraj, kterou jste uvedli loni v říjnu a budete rozšiřovat její nabídku o další výrobky?

Start nové privátní značky Náš kraj byl právě odpovědí na rostoucí zájem našich zákazníků o produkty od tuzemských dodavatelů. Stávající nabídka obsahuje přes 80 produktů od více než 30 dodavatelů, se kterými dlouhodobě spolupracujeme. Na dalším rozšiřování budeme samozřejmě nadále pracovat.

Můžete nicméně uvést kolik procent z celkové nabídky tvoří produkty od českých dodavatelů?

Od českých dodavatelů v současnosti pochází více než polovina dodávaného množství výrobků, které nabízíme. Podporujeme je, ale také v rámci tematických akcí jako například oblíbenou nabídkou s podtitulem Ochutnejte to nejlepší z regionů.

Podíl českého sortimentu je aktuálně cca 30 %, v letní sezoně tento podíl činí až 46 %.

Michal Farník, jednatel Lidl

Je nějaké ovoce či zelenina, jejíž téměř celou nebo celou nabídku berete výhradně od českých dodavatelů?

Naší prioritou je spolupráce se stálými dodavateli tak, abychom udrželi vysokou kvalitu daného sortimentu. Platí přitom, že od českých dodavatelů ovoce a zeleninu odebíráme, dokud je daná plodina v České republice dostupná v dostatečném množství. Podíl českého sortimentu je aktuálně cca 30 %, v letní sezoně tento podíl činí až 46 %. Výhradně od tuzemských dodavatelů pochází zpravidla brambory či cibule. Vždy ovšem záleží na kvalitě a také sezoně.

Od listopadu jste začali nabízet bedýnky s ovocem, zeleninou a květinami v rámci omezení plýtvání. Jaký mají ohlas?

Zájem o bedýnky plné ovoce a zeleniny předčil naše očekávání. Od zákazníků máme velice pozitivní ohlasy, které nám potvrzují, že se jednalo o krok správným směrem. Tímto způsobem se nám ročně podaří zachránit až 3 800 tun ovoce a zeleniny. O velkém zájmu svědčí i rychlost jejich vyprodání. Kolegové v prodejnách je za pokladnami doplňují několikrát denně.

Lidl jako poslední z řetězců začal letos testovat samoobslužné pokladny, zdroj: Lidl

Lidl jako poslední z řetězců začal letos testovat samoobslužné pokladny, zdroj: Lidl

Spolupracujete se také Zásilkovnou. U kolika prodejen jsou samoobslužné boxy a plánujete spolupráci s nějakou další firmou?

Z-BOXy jsou aktuálně umístěny u šestnácti nových prodejen. Koncem minulého roku jsme zahájili spolupráci také s PPL. PPL parcelboxy, kam je možné doručit také zásilky z lidl-shop.cz, jsou momentálně k dispozici u dvaceti prodejen a do budoucna počítáme s dalším rozšiřováním sítě. Zájem zákazníků samozřejmě evidujeme. Samoobslužné boxy pro ně představují další benefit. Nakupování totiž mohou skloubit právě s vyzvednutím zásilky a ušetřit tím spoustu času.

Začínáte testovat samoobslužné pokladny. Plánujete je letos rozšířit i na další prodejny nebo bude letos probíhat jen testování?

Samoobslužné pokladny jsou v souladu s naším závazkem dopřát zákazníkům rychlý a komfortní nákup. Aktuálně probíhá testovací provoz v pražské prodejně Olbrachtova na Praze 4 a zákazníci si samoobslužné pokladny pochvalují. V případě, že bychom tento typ pokladen plánovali rozšířit do dalších prodejen, určitě bychom včas informovali.

V posledních letech určujete výšku platů v řetězcích a díky vám šly mzdy v tomto oboru nahoru. Evidujete velký zájem o práci u vás nebo musíte zaměstnance aktivně hledat?

Nábory do společnosti Lidl běží ve standardním režimu. Veškeré nabízené pracovní pozice zveřejňujeme prostřednictvím kariérního webu kariera.lidl.cz a na sociálních sítích. Jejich prostřednictvím se snažíme oslovovat také studenty a absolventy. Těm nabízíme hned několik trainee programů například v oblasti nákupu, logistiky nebo prodeje.

Lidl jde do centra Prahy, otevře v ulici Na Příkopě

pondělí 21. února 2022