Ebuu: Lidé přicházejí na chuť tomu si něco jen půjčit

středa, 3. srpna 2022, 14:00 Marketing, Retail Kateřina Straková

Půjčit a pak vrátit ušetří lidem mnoho starostí, místa i peněz, říká Kristýna Farkašová, zakladatelka e-shopu i půjčovny Ebuu.

Kristýna Farkašová, zakladatelka e-shopu i půjčovny Ebuu

Kristýna Farkašová, zakladatelka e-shopu i půjčovny Ebuu

Zájem o zboží z druhé ruky je na vzestupu. Lidé tak nejen šetří životní prostředí, ale také peníze. S nastupující finanční krizí lze očekávat, že bude second-hand hrát v nakupování čím dál důležitější roli. Ukazuje to nejen úspěch knižního second-handu Knihobot, ale i nové vznikající projekty. Jedním z nich je i platforma Roztoč to s Ebuu, jenž rodinám s malými dětmi nabízí možnost použité věci nejen kupovat, ale i půjčovat nebo prodávat. „Myslím si, že lidé nebo i firmy postupně přicházejí na chuť tomu si něco jen půjčit a pak vrátit, protože si tím ušetří mnoho starostí, místa i peněz,“ říká zakladatelka e-shopu Ebuu Kristýna Farkašová.

Na platformě bude stačit si založit účet, poslat fotografie nabízených věcí, které tým Ebuu zhodnotí a nabídne cenu za odkup – tedy 60 % ceny mínus 30 korun. Následně už bude možné jen věci odeslat a o prodej i další dopravu k cílovým zákazníkům bude postaráno. „Lidé toho mají po dětech hodně a prodej přes Vinted je časově docela dost náročný – člověk musí odpovídat na různé dotazy, přeměřovat, dodávat další fotografie, posílat aj. Od toho všeho jim chceme ulevit,“ popisuje Kristýna Farkašová.

Jak přesně bude platforma fungovat, si můžete přečíst v následujícím rozhovoru.  

E-shop Ebuu již několik let nabízí věci pro děti nejen k prodeji, ale také k pronájmu. Jaký je o pronájem v současnosti zájem? Jaký tvoří pronajaté věci podíl na celkovém obratu e-shopu?

Poměr pronajatých a koupených věcí je dnes 50:50. Ebuu začalo jako půjčovna dětského oblečení, následně jsme ale koncept změnili a dali zákazníkům na výběr, že si některé věci mohou nejen půjčit, ale i koupit. Je zajímavé pozorovat, co si rodiče pro své děti raději koupí, a co si naopak jen půjčí. Často si půjčují právě oblečení nebo například lehátko značky Nomi, zkrátka věci, které potřebují jen na krátký čas. Rovněž se ale už setkáváme s tím, že si lidé půjčují i celou výbavu například pro návštěvu ze zahraničí, a za sebou máme také zařizování prvního dětského koutku na oslavu konce školního roku. Myslím si, že lidé nebo i firmy postupně přicházejí na chuť tomu si něco jen půjčit a pak vrátit, protože si tím ušetří mnoho starostí, místa i peněz.

Nyní startujete novou platformu Roztoč to s Ebuu, kde mohou lidé věci po svých odrostlých dětech prodat. Proč jste se ke spuštění platformy rozhodli?

Doposud jsme fungovali tak, že nám mohli lidé věci darovat. Občas se však někdo ozval, zda bychom od nich něco i neodkoupili. Na základě Human Centric Design rozhovorů jsme si potvrdili, že zájem o takovou službu zde opravdu je. Lidé toho mají po dětech hodně a prodej přes Vinted je časově docela dost náročný – člověk musí odpovídat na různé dotazy, přeměřovat, dodávat další fotografie, posílat aj. Od toho všeho jim chceme ulevit. Novou platformu zatím testujeme, v září ji chceme spustit v ostré verzi. Naší službou chceme vyjít vstříc i vzrůstající oblibě pro second-hand zboží.

Kde jste se k nápadu inspirovali? Od Knihobotu, který rovněž svým zákazníkům vyplácí 60 % ceny?

Je pravda, že mě jeden článek o Knihobotu inspiroval. Říkala jsem si, že je neuvěřitelné, jaký obrat dělá s použitými knížkami, a že přesně tohle by se hodilo vytvořit pro rodiny s dětmi. Navíc nás Knihobot propojil s Leepa company, s níž službu vyvíjíme. Nicméně to neznamená, že bychom jen okopírovali model Knihobotu, vycházíme z vlastních propočtů.

Za rodiče budete prodávat a půjčovat dětské oblečení, hračky, knížky, boty, zavinovačky i kočárky. Jak přesně to bude fungovat?

Do našeho systému se může zájemce přihlásit a založit si v něm účet. Následně si tam jako prodávající uloží jednoduché fotografie zboží, které chce prodat, a doplní je popisem. Náš tým fotografie projde a zhodnotí, zda má zboží šanci na prodej, nebo nikoliv. Pokud to šanci má, navrhneme rodině částku na odkup. Pokud to ale již k prodeji není vhodné, doporučíme odevzdat zboží charitě.

Dary charitě tedy nebudete zařizovat vy, ale necháte to na zákaznících?  

Zatím nebudeme neprodejné zboží přebírat, ale do budoucna bychom se chtěli postarat i o to. Plánujeme založit vlastní nadaci na podporu týraných rodin, kterou bychom s podobně darovaným zbožím propojili. Již jsme si vyzkoušeli, jakou sílu máme, když jsme v rámci jednoho Stories na Instagramu zveřejnili výzvu na pomoc jedné ukrajinské rodině a sešlo se nám neuvěřitelně mnoho darovaných věcí. 

Je pro příjem věcí nějaký věkový limit? Například pro jak staré děti budete věci ještě půjčovat a prodávat? A máte omezení, po kolika dětech může nabízené zboží být?

Co se týče věku, limit nemáme. Naopak jsme rádi, když můžeme sortiment rozšířit směrem ke starším dětem, protože právě po jejich oblečení je vysoká poptávka. A to, po kolika dětech nabízené věci jsou, vědět od zákazníků nechceme. Soustředíme se na kvalitu. Pokud se jedná o kvalitní věci, vydrží i pět dětí, nekvalitní tak jedno, maximálně dvě.  

Zboží bude možné k vám doručit přes Zásilkovnu nebo Wolt. Jak přesně to bude probíhat? Budete možnosti dopravy postupně rozšiřovat?

Zásilkovna bude fungovat klasicky – lidem, kteří nám věci posílají, pošleme štítek a oni nám je díky němu pošlou. U Woltu využíváme jeho novou službu Wolt Drive, kdy nám zboží posílají zákazníci. Zadáme jejich adresu, domluvíme čas, kdy k nim přijede kurýr, který převezme věci a doveze je k nám. Další možnosti dopravy zatím přidávat neplánujeme.  

Jak budete novou platformu komunikovat?

V současnosti ještě tak daleko nejsme. Nyní se soustředíme na vývoj, ale je jasné, že určitou marketingovou podporu plánujeme.

Jak budete prodávané či půjčované věci propagovat?

Naším primárním komunikačním kanálem je Instagram. Dále počítáme s obchodem, kde bude možné si nabízené věci prohlédnout. A v neposlední řadě dostanou rodiny, které u nás chtějí prodávat, i linky, přes které si budou moct své kousky zveřejňovat na svých sociálních kanálech, a lákat tak své přátele a známé.  

Využíváte také spolupráce s influencery?

Ano, spolupracujeme s těmi, s nimiž nějakým způsobem souzníme, například s herečkou Dominikou Bímovou nebo Aki Votrubovou.

Jaké jsou vaše další plány pro rozvoj Ebuu?

Teď se chci soustředit na rozvoj našeho týmu, který se postupně rozšiřuje. Zatím nás je pět, až otevřeme obchod, přibudou další. 

Kdy obchod chcete otevřít? Jakým způsobem ho pojmete?

Náš obchod se bude nacházet kousek od I. P. Pavlova a otevřít bychom jej chtěli v září. Koncept prodejny spojujeme s projektem Nekonečný příběh, který v ní bude zajišťovat dopolední hlídaní a odpolední herničku.

Kristýna Farkašová, zakladatelka e-shopu Ebuu

E-shop Ebuu, kde je možné si věci pro děti koupit, ale i jen půjčit, založila v roce 2019. Letos spouští i platformu Roztoč to s Ebuu na půjčování a prodej použitého dětského oblečení a jiného vybavení.

Zkušenosti má také z kreativní agentury, přes sedm let působila v DDB Prague. Dříve pracovala na Univerzitě Karlově v Praze, kde vystudovala antropologii a genetiku člověka.