RRTV: Köppl by svým angažmá u Babiše mohl porušovat zákon

středa, 25. ledna 2023, 16:00 Aktuality, TV ČTK

Člen RRTV Daniel Köppl by svým angažmá v marketingovém týmu prezidentského kandidáta Andreje Babiše (ANO) mohl porušovat zákon, konstatovala rada. Podněty postoupila Poslanecké sněmovně.

Zdroj: RRTV

Zdroj: RRTV

Člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) Daniel Köppl by svým angažmá v marketingovém týmu prezidentského kandidáta Andreje Babiše (ANO) mohl porušovat zákon o rozhlasovém a televizním vysílání a být ve střetu zájmů. Vyplývá to z výsledků jednání rady, o kterých dnes informovala v tiskové zprávě. Na Köppla přišlo radě osm podání, postoupí je Poslanecké sněmovně. Köppl střet zájmů dosud odmítal. Na žádost ČTK o vyjádření po jednání rady nereagoval.

„Rada konstatuje, že skutkový stav ve věci podezření na střet zájmů člena rady Mgr. Daniela Köppla nasvědčuje tomu, že mohlo dojít k porušení ustanovení § 7 odst. 12 a 14 zákona č. 231/2001 Sb., o provozování rozhlasového a televizního vysílání a o změně dalších zákonů, v aktuálním znění, čímž mohla být narušena jeho nestrannost a nezávislost jako člena rady, popřípadě i zpochybněna důvěra v nezávislost a nestrannost rady jako celku," uvedl ve zprávě předseda RRTV Václav Mencl.

Rada proto podle Mencla postupuje doručené podněty Sněmovně, která je oprávněna v této věci jednat. Poslanci mimo jiné jmenují a odvolávají členy RRTV. Místopředsedkyně Sněmovny za Piráty Olga Richterová v pondělí uvedla, že navrhne členům volebního výboru, aby doporučili Sněmovně Köpplovo odvolání.

Pro odvolání Köppla z pozice člena rady není podle prvního místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka důvod. „Zákon o rozhlasovém a televizním vysílání uvádí, že členové rady nesmějí zastávat funkce v politických stranách nebo hnutích a vystupovat v jejich prospěch. "Není tam 'nebo'. Musí být splněno obé, což v dané chvíli zcela jednoznačně splněno není," uvedl v úterý Havlíček, pro kterého Köppl pracuje.

Köppl označil minulý týden záležitost za nesmysl. „Chápu ale současnou zjitřenou dobu, kde emoce často vítězí nad rozumem. Celou událost vidím spíše v kontextu snahy o ovládnutí mediálního prostředí v ČR. Ostatně stačí si dobře přečíst zákon a zjistíte, že k jeho porušení nedošlo," řekl ČTK.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání má 13 členů. Köppla vybrala Sněmovna v červenci 2021, do volby ho nominovalo ANO. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání mimo jiné uděluje, mění a odnímá licence k provozování vysílání, dohlíží na pluralitu programové nabídky a informací a dbá na obsahovou nezávislost vysílání. Sleduje také obsah rozhlasového a televizního vysílání, za porušení vysílacích zákonů ukládá sankce.

-čtk-