Do terestriky letos vstoupilo několik nových TV, další se chystají

středa, 14. června 2023, 16:15 TV MediaGuru

Terestrická platforma letos přilákala několik nových televizních kanálů a další mají ještě přijít, zaznělo na středeční konferenci Digimedia 2023.

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Digitální televizní terestrika (DTT) letos zažívá velký nárůst zájmu, a to i mezi mediálními skupinami a vysílateli, kteří dosud v celoplošném pozemním digitálním TV vysílání nepůsobili. Na středeční konferenci Digimedia 2023 to uvedl generální ředitel Českých Radiokomunikací (CRA) Miloš Mastník. „Letos se prolomily ledy, do terestriky přicházejí nové kanály," sdělil účastníkům konference.

Konkrétně letos na jaře začaly v terestrickém multiplexu 23 Českých Radiokomunikací vysílat stanice Spektrum Home mediální skupiny AMC a kanál A 11 stejnojmenné mediální společnosti. Letos v březnu se v digitálním multiplexu rozšířilo i regionální zpravodajské vysílání ČT o dvě pozice pro vysílání ze severovýchodních a jihozápadních Čech. 

Připravuje se také zahájení vysílání sportovního kanálu A 11 Sport, který chystají společnost Perinvest a skupina A 11.  Odstartuje nejdříve v srpnu, možná až na podzim. Novinkou bude také teleshoppingová televize TopMerch

„Další televize jsou v jednání," uvedl bez bližších podrobností Mastník. Svůj třetí terestrický kanál plánuje skupina A 11 (zatím tematicky nespecifikovaný) a podle přehledu obsazenosti multiplexů CRA se připravují také tři televizní kanály spojené se skupinou Prima (jeden v rozlišení 1280x720 a dva v rozlišení 960x540). Generální ředitel TV Prima Marek Singer na dotaz serverů Médiář.cz a Lupa.cz jejich uvedení blíže nekomentoval. 

Aktuálně volná kapacita v terestrických sítích Českých Radiokomunikací po přechodu na DVB-T2 je zhruba 32 % (v multiplexu 23, kde je cca šest volných pozic). V sítích provozovaných CRA celkově vysílá 32 televizních kanálů.  

Digitální terestrika zůstává pro české domácnosti nejsilnějším zdrojem příjmu TV signálu s penetrací 54,5 %. Druhou nejsilnější je IPTV nebo kabel (40,7 %), následuje satelit (17 %).

Mastník uvedl, že CRA rozvíjejí i platformu HbbTV a OTT. DTT zároveň označil za vysoce spolehlivou, kybernetickou odolnou a energeticky efektivní. Zlikvidovat tuto infrastrukturu je obtížnější než u IPTV, vysvětlil.

Česko chce terestriku i po roce 2030, záležet ale bude na EU

středa 14. června 2023

-mav-