Důraz na úspory končí. Trendem jsou emoce

čtvrtek, 22. března 2012, 07:30 Reklama MediaGuru

Zadavatelé mění kreativní strategii. Ekonomická témata v reklamách nyní střídá sentiment. A stejně jako v roce 2008 je na vině recese ekonomiky.

Reklamy upozorňující na možnosti úspor či jiné ekonomické a racionální benefity, jejichž rozmach je spojen s počátkem krize v roce 2008, v zahraničí postupně střídá emotivně laděná komunikace. Ve snaze odlišit se od konkurence, tímto způsobem na prozatím nijak se nezlepšující výhled ekonomiky reaguje čím dál větší počet zadavatelů.

Napříč produktovými segmenty proto přibývá reklam, které, pokud nerozpláčou, selhaly. Věta, kterou pronesli marketéři Googlu, když uváděli spot „Drahá Sophie“, je asi nejlepší definicí současného kreativního směru.

 

O podobně emotivním spotu obchodního řetězce John Lewis se ve Velké Británii hovoří jako o nejlepší reklamě loňského roku.

 

Za taktikou nasazovat citově zaměřené reklamy stojí především snaha obnovit loajalitu a navrátit značkám hodnoty, které ztratily v období vzestupu cenové promotion.

 

Dalším důvodem je obava firem, aby u svých zákazníků nevzbuzovaly pocit, že jejich jediným zájmem je výsledovka. Stejně jako následující americký výrobce obuvi, tak rozšiřují komunikaci klasických morálních hodnot jako je rodina, láska a bezpečnost.

 

Propojení značky se spotřebiteli pomocí emocí funguje podle výzkumu americké University of Washington lépe i v případě skeptických zákazníků. Emotivní kampaň je k nákupu motivovala téměř dvakrát více, než kampaň postavená na racionálních argumentech (31 oproti 16 %).

 

Stále častější sentiment má však dopad i na tradiční oblast emotivní reklamy, třetí sektor. Právě organizace propagující veřejný zájem či charitu proto emočně přitvrzují.

Výhodou reklam, které pracují se základními lidskými emocemi, je jejich snadná přenositelnost. Po zhlédnutí následující dvojice reklam, jedné z USA a druhé z Číny, zjistíte, že jediný rozdíl se omezuje na délku stopáže.

-ptv-