Co se českým agenturám letos povedlo...

sobota, 28. prosince 2013, 08:50 Reklama MediaGuru

Přestože z mezinárodních soutěží nevozíme tuny trofejí, letos na sebe zdejší agentury upozornily.

Rok 2013 přinesl českým agenturám několik úspěchů v zahraničí, a to nejen na poli reklamním, ale i v PR či designu.

Úspěchy české reklamy

Na nejprestižnějších kreativních festivalech opět bodovala pražská agentura Young & Rubicam, která jako jediná z českých agentur v Cannes proměnila svou nominaci v ocenění. V kategorii Press si vysloužila bronz za svou kampaň pro značku Biolit společnosti Bochemie.

Bronzová kampaň z Cannes pro Biolit

Reklama na Biolit uspěla i ve slovinském Portoroži, odkud si odvezla zlato v kategorii Press, stříbro v kategorii Outdoor a její ilustrátor Marek Motalík byl oceněn cenou Virtuoso. Na Golden Drum byla Young & Rubicam oceněna dalším zlatem za outdoorovou kampaň pro pivovar Žatec a stříbrem v kategorii Film za kampaň „Balet – Musíte to vidět sami“ pro Národní divadlo, jež byla mimo jiné oceněna bronzem také na festivalu Epica Awards.

V Portoroži si zlato vysloužily ještě další dvě české agentury: Mark BBDO za digitální kampaň Jízda Vašeho života pro Mercedes-Benz a Leagas Delaney za tiskovou reklamu pro značku FAB.

Zlatá kampaň na Golden Drum pro FAB

Další úspěšným počinem Young & Rubicam se stala kampaň „Tajný agent“ pro Muzeum komunismu, která bodovala na festivalu Clio Awards, kde se prosadila také agentura Ogilvy se svým obalem „podpůrného prostředku“ Clavin. Ten si vysloužil zlato také na New York Festivals a nominaci na Žlutou tužku na londýnském mezinárodním festivalu reklamy D&AD.

Zlatá kampaň z Clio Awards pro Clavin

Skupina Ogilvy rovněž bodovala na evropském festivalu IMC, kde získala tři ocenění: dvě ceny (stříbro a bronz) putovaly do OgilvyAction, nyní Geometry Global, za kampaň „Žijeme Londýnem“, třetí, stříbrná, cena do OgilvyOne za soutěž o dvacet pět korun na kredit u O2 od Coca-Coly.

Další ocenění si odvezla z IMC European Awards také agentura McCann Erickson/Momentum, která získala bronz za kampaň Vyjádři se pro Centropen.

Úspěchy českého PR

V mezinárodní soutěži European Excellence Awards uspěly dvě PR agentury. AMI Communications získala cenu v kategorii Maďarsko, Slovensko, ČR za kampaň „Nejlepší školní oběd“ pro VZP. Agentura PR.Konektor byla oceněna v kategorii „Sport and Lifestyle“ za kampaň „El Clásico – Souboj fanoušků Barca vs Real“ pro stanici Sport1 společnosti Chello Central Europe.

Na letošním ročníku soutěže Golden Sabre Awards si zlato odnesla agentura Neopublic Porter Novelli. Hlavní cenu získala v kategorii Střední a východní Evropa za kampaň „Dům za 24 hodin“ pro společnost Xella, výrobce bílého pórobetonu Ytong.

Úspěchy českého grafického designu

Úspěch zaznamenal také český grafický design. Na prestižní designérské soutěži European Design Awards zlato získaly tři české projekty. Radek Sidun si zlato odnesl za plakáty pro kampaň Radia Wave. Martin Pecina byl oceněn za grafickou úpravu souboru knih Jan Balabán: Dílo. Třetí zlato putovalo do studia Suitcase Type Foundry za font Tabac Slab.

Zlato z European Design Awards pro plakáty Radia Wave

-kch-