Fast-foody posilují kiosky, rozvoz nebo drive-thru

čtvrtek, 8. října 2020, 14:20 Retail MediaGuru

Kiosky, rozvoz nebo drive-thru. Řetězce s rychlým občerstvením tyto kanály posilují.

Zdroj: FB KFC, FB McDonald´s, FB Bageterie Boulevard a FB Burger King

Zdroj: FB KFC, FB McDonald´s, FB Bageterie Boulevard a FB Burger King

Opět se spouštějí zvýšená bezpečnostní opatření a zatím do poloviny října je v plánu nouzový stav. Právě změny, které přinesla pandemie koronaviru, stojí za zvýšením zájmu o rozvoz, drive thru, kiosků a nebo výdejních okének u rychlého občerstvení. Období prvního nouzového stavu zvedlo zájem o desítky procent, a ten se udržel i následně. V KFC se například během pandemie zvýšil počet objednávek přes drive-trhu o polovinu, a i nyní zůstává podíl na celkových tržbách o 8 % vyšší než před krizí. Řetězec má přitom drive-thru možnost na 25 % z celkového počtu 105 restaurací.

Podobný zájem registrují i v Bageterii Boulevard. „V době nejpřísnějších opatřeních na jaře tohoto roku jsme zaznamenali velký zájem o drive thru pobočky ze strany našich zákazníků. V tomto období rostly téměř o 100 %. Po znovuotevření našich poboček a zrušení okénkového prodeje se situace ustálila a naše drive thru pobočky v současnosti rostou v meziročním srovnání o 20 až 35 %,“ říká Jitka Remsová, marketingová manažerka Bageterie Boulevard.

Ani McDonald´s o zákazníky během posledních měsíců rozhodně nepřišel a službu McDrive i po skončení první karantény využívá dvojnásobně více zákazníků než v loňském roce. „Jídlo a nápoje jsme zákazníkům doručovali prostřednictvím služby McDelivery, zákazníci také využívali službu McDrive a jídlo si kupovali s sebou. Nárůst zájmu o tuto službu vzrostl výrazně právě během nouzového stavu a částečně tak kompenzoval nemožnost obsloužit zákazníky uvnitř restaurací,“ popisuje Jitka Pajurková, ředitelka PR a komunikace McDonald´s ČR a SR.

Rozvoz zažívá boom, v McDonald´s roste dvojnásobně, v případě KFC o 60 %, BB ho spustila na jaře a Burger King spustí vlastní rozvoz do konce roku, zdroj: FB McDonald´s

Rozvoz zažívá boom, v McDonald´s roste dvojnásobně, v případě KFC o 60 %, BB ho spustila na jaře a Burger King spustí vlastní rozvoz do konce roku, zdroj: FB McDonald´s

Pandemie urychluje zavedení rozvozu

Podobně jako trend drive-thru posílil během pandemie i rozvoz. „Po jarní koronavirové krizi a skončení nouzového stavu využívalo během letních měsíců službu McDelivery přibližně dvojnásobně více zákazníků než v minulosti,“ říká Jitka Pajurková s tím, že spolupracují se službami Dáme jídlo a Wolt.

Bageterie Boulevard například spustila rozvozovou službu BB Domů na jaře tohoto roku, a právě pandemie koronaviru celý projekt významně urychlila, v současnosti firma rozváží v 11 městech. „Při startu rozvozu jsme pokrývali objednávky vlastními kapacitami, ale vzhledem k vysokému počtu objednávek nyní zajišťujeme rozvoz ve spolupráci s externími dodavateli. Během prázdninových měsíců jsme zaznamenali pokles objednávek, nicméně jejich počet se počátkem září opět začal navyšovat,“ uvádí Jitka Remsová.

Také KFC, která si zajišťuje rozvoz vlastní flotilou aut, zaznamenala boom rozvozu. Celkem 60 % lidí využilo na jaře možnost rozvozu nebo nákup s sebou a přes 37 % lidí i po otevření dává prostor využití této služby i nadále.

Burger King, který dosud spolupracoval s Dáme Jídlo, začal díky pandemii pracovat na vlastním rozvozu. „Během jara jsme si uvědomili, jak důležité je mít možnost dostat na se produkty k zákazníkům i jinými cestami než přímo v restauracích. Urychlili jsme přípravu vlastního rozvozu a spustíme ho do konce tohoto roku,“ říká Daniel Ryška, ředitel Burger King ČR, SR, Rumunsko a Bulharsko s tím, že v testovací fázi zapojí devět z celkových 30 restaurací a následně připojí ty ostatní.

 

Kiosky mají někde podíl i 50 % na celkových tržbách, v KFC a Bageterii je to okolo 25 %, zdroj: KFC

Kiosky mají někde podíl i 50 % na celkových tržbách, v KFC a Bageterii je to okolo 25 %, zdroj: KFC

Kiosky až v polovině objednávek

McDonald's má v ČR kiosky na všech restauracích kromě některých nákupních center, kde to není technicky možné. Ve všech nově otevíraných restauracích navíc s instalací objednávkových kiosků počítá. Aktuálně má v ČR 100 poboček. „Zhruba polovina objednávek uskutečněných v restauraci je provedena přes kiosky, dodává Jitka Pajurková.

Bageterie Boulevard má v současnosti samoobslužné kiosky v 75 % restauracích v ČR a do konce roku je plánuje mít na všech 50 pobočkách. „Vnímáme dlouhodobý rostoucí zájem o objednávky skrze samoobslužné kiosky. V současné době tvoří sumární podíl kiosků na našich objednávkách 17 %. Kiosky jsme zaváděli postupně a restaurace, které byly v první vlně, dnes dosahují poměru přes 28 %," vysvětluje Jitka Remsová. 

Během pandemie se také zvýšil zájem o nákup přes digitální kiosky i v KFC, které jsou nyní k dispozici na 85 % z celkových 105 restaurací a podle Libora Hubíka, prezidenta pro KFC ČR a Rakousko, je řetězec plánuje dále rozšiřovat. Jejich podíl na celkových tržbách se zvýšil již na 25 %.

V Burger Kingu je nyní možné si přes kiosky objednávat na deseti ze 30 restaurací. „Využívání kiosku je každým měsícem populárnější, momentálně se přes kiosky uskutečňuje zhruba polovina všech prodejů,“ říká Daniel Ryška.

Výdejní okénka byla v případě Bageterie Boulevard dočasným řešenímm zdroj: Bageterie Boulevard

Výdejní okénka byla v případě Bageterie Boulevard dočasným řešenímm zdroj: Bageterie Boulevard

Okénka a více pruhů

Řetězec rychlého občerstvení Burger King představil začátkem září v USA svůj nový plán na přestavbu poboček. Hlavním impulsem byla koronavirová krize, která ukázala nedostatky v rámci obsluhy při zvyšujících se nárocích na různá opatření a bezpečnost zákazníků.

Restaurace Burger Kingu v USA by tak v budoucnosti mohly mít například až tři jízdní pruhy pro drive-thru, speciální venkovní pulty anebo čekací místa, kam by zákazníkům obsluha nosila objednávku přímo do aut. Nový design počítá i s již existujícími prvky jako jsou dva jízdními pruhy u drive-inu, možnost vyzvednutí z auta nebo digitální kiosky a samotné restaurace budou uvnitř menší. V ČR se zatím podobné změny neplánují.

Dva jízdní pruhy u drive-trhu má v ČR zatím jen McDonald´s. „Tzv. ‚dual-line′, tedy dva pruhy pro McDrive, nabízíme našim zákazníkům v tuto chvíli v jedné restauraci v ČR, konkrétně v restauraci v Průhonicích. V rámci McDelivery pro řidiče rozvozových služeb, spíše než vyčleněný jízdní pruh, se nabízí možnost samostatného výdejního místa pro McDelivery,“ říká Jitka Pajurková.

Další významné změny řetězce nechystají, pokud budou ale restaurace opět zavřeny, zprovozní opět výdejová okénka. Například McWalk zůstal po otevření pouze v restauracích, ve kterých byl již dříve. V případě Bageterie byla okénka podle Jitky Remsové jen dočasným řešením. „Částečně je pak nahradil web naší delivery služby BB Domů, kde mají zákazníci možnost provést objednávku s osobním odběrem na vybrané pobočce,“ dodává.

V KFC funguje od podzimu loňského roku aplikace Objednej&Vyzvedni, kdy si zákazník objedná online a je podle Libora Hubíka velmi populární, zaznamenává deset tisíc objednávek měsíčně. V Burger Kingu pak aktuálně pracují na zefektivnění své objednávkové aplikace.

KFC letos otevře další tři restaurace, roste rozvoz

čtvrtek 17. září 2020

-zue-