AdParáda: Vítězí Česká spořitelna s Pamětí národa

čtvrtek, 6. května 2021, 07:25 Reklama MediaGuru

Březnový žebříček reklamní hitparády ovládly spoty s pamětníky od České spořitelny a Paměti národa.

Zdroj: ADC

Zdroj: ADC

Reklamní hitparáda Art Directors Club (ADC) sestavila nový žebříček nejlepších českých reklam, tentokrát za měsíc březen. Vítězem AdParády s podtitulem „Pivo a slzičky tekly proudem“ se stal reklamní spoty Paměti národa a České spořitelny. 

Natáčení AdParády se tentokrát odehrálo v hospodě, kam se moderátorské duo ve složení Pavla W. Přibyla a Mikyho Karase „vloupalo“, aby si mohlo užít večer při hodnocení reklam. Na závěr, kdy party vrcholí, se k nim přidá marketingová ředitelka České spořitelny Monika Hovorková. Produkce se tentokrát ujala společnost Doit.films s režisérem Kiliánem Vrátníkem. Nové video je možné zhlédnout na YouTube i na Mall.tv. 

Porotu tvořili: Luděk Staněk z Mall.tv, Petr Vlasák z Comtech_CAN v tandemu se svou dcerou Adélou, Radek Málek z Cheil, Jitka Bret Srbová ze Studia Jitra, Kamila Bialešová z Doit.films, foodbloggerka Kačka Tichá, Ondřej Lípa z iniciativy Fotbalová evoluce a Rado Jankovič z Triad Advertising. Porotci vybírali vítěze ze shortlistu 10 kampaní, které slovně ohodnotili. Ve video se prezentují komentáře k první pětici vybraných. 

Top 5 reklam AdParády

(1) Paměť národa & Česká spořitelna: „Vždy má smysl věřit, že to dobře dopadne“ – VMLY&R Prague

Projekt Paměť národa spolku Post Bellum připravil společně s Českou spořitelnou sérii spotů, ve kterých pamětníci vypráví o svých životních zkouškách, v nichž obstáli se ctí. Cílem nebylo srovnání se současnou situací, ale nechat promluvit hrdiny o svých zkušenostech, kterým přesto nechybí nadhled. Kampaň vznikla v týmu agentury VMLY&R pod vedením Terezy Svěrákové a Tomáše Dvořáka. Produkce se ujala společnost Bistro Films a režie Marek Partyš.

„Hezká kampaň, která jako jedna z mála reaguje na současnou situace a ještě k tomu  citlivě s apelem ,Neztrácejme naději!’“ komentuje Kamila Bialešová z Doit.films. „Autoři říkají, že cílem kampaně není srovnávat dnešní situaci s minulostí, ale my v tom vidíme hlavně to srovnání. A nevidíme na tom nic špatného. Když porovnáme koncentrák a distanční výuku, je to trochu soda, ale povzbudí to,“ myslí si Petr Vlasák s dcerou Adélou. „Hezké, nenápadně silné, civilní. Má úcta Post Bellum a spol,“ dodává Petr Málek z Cheil. 

(2) PRE: „Žádná složitá gesta“ – WMC/Grey

PRE ve své kampani na PREekoproud pomocí stínohry říká, že „nemusíte dělat žádná složitá gesta, abyste pomohli chránit životní prostředí. Koncept pochází z dílny agentury WMC/Grey a Guts Prague. Vizuály nafotil Adam Bartas.

„Pěkná čistá práce. Přesvědčilo mě zejména, že je opravdu vidět na webu PRE. A velmi mu sluší,“ popisuje copywriterka Jitka Bret Srbová. „Zaujalo moc. Super nápad,“ shrnuje foodbloggerka Kačka Tichá. Naopak Luděk Staněk z Mall.tv je k reklamě značně kritický: „Reklama, která nic neříká a která stojí na nápadu pro nápad, který není bůhvíjak skvěle zpracovaný, a navíc je složitě a na sílu roubovaný na produkt/službu samotnou. Komu bych měl dávat ruku? A proč bych jí měl podávat ve tvaru zajíce?“

(3) KPMG: „To jsou fejky, kámo!“ – Dušan Benža a Štěpán Vodrážka

V náborovém videu si KPMG utahuje z falešného úspěchu a zároveň reaguje na to, že více než polovina studentů neví, jakou si mají po vysoké škole zvolit profesi. Koncept vznikl ve spolupráci Dušana Benži z KPMG a režiséra Štěpána Vodrážky. Produkci měl na starosti Tadeáš Trojánek. 

„Zaujalo mě to a pobavilo. Myslím, že se v tom řada lidí tak trochu najde. Důvěryhodné ztvárnění rolí, vhodná stopáž. Za mě super,“ popisuje Ondřej Lípa z Fotbalové evoluce. „Je to dobře napsané, dobře zrežírované. Přesvědčí minimálně se nad sebou (kdybych byl student) zamyslet. No, mám pocit, jako bych podobných už viděl dost. Ale chápu, že tu asi nešlo o soutěž v originalitě, ale o pointu. A ta tam je,“ vysvětluje Rado Jankovič z Triad Advertising. „Příběh má humor a motivuje začít hned po škole dělat něco pořádného. Na poradenskou firmu je to nečekaně chytré,“ doplňují Petr a Adéla Vlasákovi.

4) Plzeňský Prazdroj: „Někdy i detail může být velká věc“ – Triad Advertising

Plzeňský Prazdroj u své značky Pilsner Urquell změnil etikety lahví za ekologičtější. Kampaní upozornil na důležitost i tak malé změny pro přírodu. Kvůli odstranění zlaté fólie z hrdla lahve pracoval s claimem „Příroda nad zlato“. Kreativa je dílem agentury Triad Advertising, produkci zajistily Stink Films a PFX. O režii se postaralo duo Wolfberg – Přemysl Ponáhlý a Jan Kalvoda.

„Ano. Solidní vizuální nápad s dobrou exekucí. Je vždycky dost složité odkomunikovat změnu, která je asi primárně ekonomická jako ekologickou bez toho, aby to působilo na sílu, ale tady se to povedlo právě díky tomu, že ten vizuál funguje sám o sobě a celé se to netváří závažnější a vznešenější, než to je,“ hodnotí Luděk Staněk. „Hezká animace, pro mě dobře zpracovaná message. Print se mi nezdá tolik výmluvný,“ říká Radek Málek. „Čisté, stručné, jasné sdělení,“ dodává Kačka Tichá.

(5) Bernard: „Svět se zbláznil, držme se“ – in-house 

Rodinný pivovar Bernard v nové kampani změnil svůj dlouhodobý slogan. „Svět se zbláznil, držte se“ dostal výměnou jednoho písmene nový význam. Autorem námětu, scénáře i zpracování je režisér Jiří Mádl. Produkci zajistila společnost Dawson. 

„Kampaně Bernard mě obvykle nebaví, ale tady se to ,držme se' posunutého sloganu hooodně potkalo s realitou. Malé laskavé činy, malá laskavá gesta. Krásná výtvarná práce,“ oceňuje Jitka Bret Srbová. „Baví mě tematika, která momentálně posiluje víru a morálku lidí. Je to přesně to, co potřebujeme. Zajímavě vybrané minipříběhy, možná delší, než by muselo být, ale určitě povedené,“ myslí si Ondřej Lípa. „Mezi TOP 5 se to možná nějak propašuje. Škoda, že by to z 99 % mohla být reklama na cokoliv jiného. Například na bonboniéru anebo kávu anebo banku anebo pojišťovnu anebo… no je tam zkrátka toho víc. Ale mírně přizpůsobený lclaim Bernarda sedl a lidem to padne dobře. O tom svědčí i velmi pozitivní reakce na sociálních sítích. Takže on se ten kontext dnešní ,posr…’ doby zjevně použít dá,“ dodává Rado Jankovič.

Do širšího shortlistu byly dále zařazeny následující kampaně. 

Kofola: „Láska má 1000 jmen“ – Woman Agency

Fakulta strojní VŠB–TUO: „Matika nemá šanci“ – Action Please

T-Mobile: „Pohodlí“ – Saatchi&Saatchi

Intersnack (Nutline): „Ušlechtilé oříšky“ – McCann Prague

Zdroj: Intersnack

Zdroj: Intersnack

Cara Plasma: „Hvězdy mají pomoc v krvi“ – Story Tlrs & Triple Bang Agency

Zdroj: Cara Plasma

Zdroj: Cara Plasma

Pokud vás zaujala nějaká česká reklama, nebo byste v Adparádě rádi viděli některou z vašich prací, nominujte ji na info@adc-czech.cz. Pokud máte zájem produkovat některý z dílů tohoto pořadu, kontaktujte jana.pokorna@adc-czech.cz.

-stk-