Výzkum: Češi mají stále větší zájem o dodání na výdejní místa

sobota, 31. července 2021, 07:30 Výzkum, Retail MediaGuru

I když nejoblíbenějším místem doručení zůstává domov, zvyšuje se zájem o vyzvedávání na některém z různých typů výdejních míst. Trendem jsou především výdejní boxy.

Zásilkovna má v ČR přes 1000 boxů, Alza okolo 300 a WeDo okolo 100, jejich počty stále rostou, zdroj: Shutterstock

Zásilkovna má v ČR přes 1000 boxů, Alza okolo 300 a WeDo okolo 100, jejich počty stále rostou, zdroj: Shutterstock

Zákazníci během pandemie měnili své zvyklosti v požadavcích na doručení balíků. Výzkum Asociace pro elektronickou komerci (APEK), jenž vznikl ve spolupráci s agenturou Nielsen Admosphere a zúčastnilo se ho 1000 respondentů, ukázal, že nejoblíbenější místem dodání zůstává nadále domov. V porovnání s přecházejícími lety ale Češi nejraději zboží vyzvedávají na některém z různých typů výdejních míst.

„Náš výzkum jsme zaměřili v oblasti doručení zboží na dva body. Tím prvním je, kam si spotřebitelé nechávají zaslat zboží z e-shopů nejčastěji. Druhým, zda svůj přístup během pandemie změnili,“ říká Jan Vetyška, výkonný ředitel APEK. „Porovnáme-li letošní výsledky s rokem 2018, vidíme, že se chování nakupujících výrazně změnilo. Zatímco před třemi lety si nejčastěji nechalo zaslat balíčky domů 66 % zákazníků, letos už je to jen 45 %,“ dodává.

Velký růst pak zaznamenalo dodání do některého z výdejních míst. Externí výdejny (jako například pobočka České pošty či výdejní místo Zásilkovny) využívá nyní nejčastěji 27 % online nakupujících oproti 19 % v roce 2018.

Prodejnu samotného e-shopu označilo jako nejoblíbenější 15 % respondentů (oproti 4 % v roce 2018), výdejní boxy se v popularitě posunuly z nuly na 6 %. „Celkem tedy upřednostňuje některou z variant osobního odběru 48 % zákazníků. Před třemi lety to přitom bylo jen 23 %. Rychle pak roste zájem o výdejní boxy, které poskytují nakupujícím velkou časovou flexibilitu. Očekáváme, že tento trend bude pokračovat i nadále,“ dodává Jan Vetyška.

Počty výdejních boxů v letošním roce strmě rostou. Aktuálně spouští službu samoobslužných výdejních boxů od srpna společnost DPD, která jich bude zatím testovat 12. Od konce června nabízí možnost vyzvednutí zboží v samoobslužných boxech i Ikea. Mezi největší hráče na tomto poli ale patří například Mall.cz, jehož sto výdejních míst převzala začátkem března doručovací služba WeDo. Alza provozuje v ČR a SK okolo 800 samoobslužných boxů, do roku 2022 by jich chtěla mít více než 3000. Zásilkovna instalovala v České republice přes 1000 samoobslužných výdejních míst Z-Boxů a spolupracuje také s Lidlem. Vlastní výdejní místa má také Rohlík, který rovněž spolupracuje s Alzou, nebo Pilulka. Samoobslužná výdejní místa potravin testuje také COOP.

Co se týče výběru způsobu dodání zboží během pandemie a po ní, tak 22 % respondentů uvedlo, že využívá více než před krizí dodání balíků domů. „To je samozřejmě logické, zákazníci trávili více času doma a mohli zásilky v klidu přebírat,“ dodává Jan Vetyška. Celkem 14 % nakupujících zvýšilo svůj zájem o externí výdejní místa, 11 % o vlastní prodejny e-shopů a 10 % o výdejní boxy. Naopak 61 % zmínilo, že si nikdy nenechávají doručit zboží do zaměstnání.

Obrat českých internetových obchodů se ve druhém čtvrtletí letošního roku zvýšil o 12 % na 50,5 mld. Kč. Od dubna do června vzniklo 3144 e-shopů, což je meziročně o čtvrtinu více. Vyplývá to z dat společnosti Shoptet. Češi loni v internetových obchodech utratili 196 mld. Kč a podle Vetyšky překonají letos obraty hranici 200 mld. Kč.

Pomalé doručení při online nákupu lidi odrazuje

úterý 1. června 2021

-zue-