Souhlas s transakcí PNS a České pošty se protahuje, padla námitka

pondělí, 28. února 2022, 11:45 Tisk MediaGuru

Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) stále neudělil souhlas s transakcí, díky které má Česká pošta koupit část První novinové společnosti (PNS).

Zdroj: MediaGuru.cz

Zdroj: MediaGuru.cz

Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) stále neudělil souhlas s transakcí, díky které má Česká pošta koupit část První novinové společnosti (PNS). Konkrétně jde o tu část firmy, která se zabývá doručováním předplaceného tisku a adresných i neadresných zásilek. Transakce byla oznámena loni 15. října s tím, že ji musí ještě posvětit ÚOHS. Do dnešního dne ale nerozhodl.

Podle informací MediaGuru.cz byla proti spojení části PNS a České pošty podána minimálně jedna námitka. Jedním ze subjektů, který fúzi rozporuje, je společnost Zásilkovna, potvrdil tiskový mluvčí Kamil Chalupa. „Podle našeho názoru připravovaná fúze obou společností jednoznačně povede k výraznému narušení hospodářské soutěže v oblasti doručování poštovních listovních zásilek. Spojením dojde také ke vzniku dominantního postavení České pošty na trzích doručování tiskových zásilek a předplaceného tisku," zdůvodnil.

Zásilkovna se navíc domnívá, že důsledkem fúze České pošty a PNS bude zastavení a zvrácení procesu liberalizace poštovního trhu v České republice. Domnívá se, že hlavním cílem liberalizace by mělo být zlepšení kvality zejména poštovních služeb za co nejnižší možné ceny. „V případě vzniku dominantního postavení České pošty nelze něco takového očekávat. Hlavním poraženým spojení ČP a PNS tak bude v konečném důsledku daňový poplatník," dodává Kamil Chalupa. 

PNS v zásadě prodává tu část společnosti, kterou koupila v roce 2018. Tehdy majetkově vstoupila do společnosti Mediaservis, která se specializovala na distribuci předplaceného tisku a také na distribuci neadresných zásilek. Akvizice následovala poté, co Mediaservis a PNS od ledna 2018 převzaly od České pošty distribuci předplaceného tisku. První měsíce doručování ale provázely problémy, které v průběhu jara 2018 vyústily v dohodu o převzetí Mediaservisu firmou PNS. Už v roce 2018 bylo pro Mediaservis doručování do schránek obyvatel ztrátové, přestože za tento rok ještě společnost jako celek skončila v zisku. O rok později (2019) ale vykázal Mediaservis ztrátu ve výši 91,4 mil. Kč.

Teď by se měla distribuce předplaceného tisku a také adresných a neadresných zásilek vrátit po čtyřech letech zpět do České pošty. Pošta je od roku 2018 ve ztrátě. Podle výroční zprávy za rok 2020 byl konsolidovaný výsledek hospodaření minus 1,4 miliardy korun ve srovnání s ztrátou 286 milionů za rok 2019. 

Také hospodaření PNS bylo předloni ztrátové (za rok 2020 ztráta 169 mil. Kč).

Česká pošta loni v říjnu uvedla, že výhodnost transakce byla ověřena externě zpracovaným byznys plánem a že kupní cena byla posouzena dvěma externími znaleckými posudky. 

První novinová společnost je největším distributorem tisku do prodejní sítě v České republice. Hlavními akcionáři PNS jsou Mafra (37,51 procenta), Vltava Labe Media (35 procent) a Czech News Center (27,02 procenta).

-mav-