Bezobslužný koncept se chystá i pro zámek nebo kavárnu

sobota, 2. dubna 2022, 07:25 Retail MediaGuru

Koncept automatických projektů se po prodejně COOP připravuje například pro zámek, hobby market nebo kavárnu.

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Síť družstevních prodejen COOP otevřela v polovině března ve Strakonicích svůj první obchod, který se obejde bez stálé přítomnosti personálu a bude tak v něm možno nakupovat v režimu 24/7. Iniciátorem technologického řešení je společnost Knowinstore, která dlouhodobě sleduje trendy v oblasti maloobchodu a snaží se je implementovat do individuálních projektů. Vzhledem k tomu, že digitalizace retailu je v současnosti hlavním tématem v oboru, hledá řešení klientům na míru.

Na český trh přinesli například interaktivní retailový a marketingový nástroj – promo robota Tokinomo, který k oslovení zákazníků na prodejní ploše využívá pohyb, světlo a zvuk. Díky senzorům, které zachytí příchod zákazníka se produkt umístěný na tzv. robotické ruce rozsvítí, začne se hýbat a poskytne zákazníkovi informace, které by měly podpořit jeho rozhodnutí výrobek zakoupit.

Podobně přišli s nápadem na koncept, který by se dal využít v automatické prodejně COOP. Celý proces se povedlo realizovat v poměrně krátkém časovém úseku, přibližně během 3 měsíců. „V případě automatických prodejen COOP jsme navrhli koncept, oslovili dodavatele technického řešení a projektově řídili celou implementaci,“ říká Pavel Kozler, výkonný ředitel Knowinstore. Použitá technologie je přitom podle něj velmi dostupná a aplikovatelná pro český trh. Návratnost pak rychlá, takže počáteční náklady by se měly brzy vrátit. „Ovšem záleží na režimu používání, tedy zda půjde v daném případě o kompletní bezobslužnost či hybridní režim. Řešení pro prodejny COOP umožňuje rozšířit dosavadní služby pro zákazníky,“ dodává Kozler.

Kontejnerové řešení se postupně z Asie dostává i do Evropy, zdroj: Prezentace Knowinstore

Kontejnerové řešení se postupně z Asie dostává i do Evropy, zdroj: Prezentace Knowinstore

Samoobslužný koncept má více variant

Bezobslužnost je aktuálně trend, který přichází ze zahraničí. Samoobslužný koncept je využíván například v USA, kde funguje na principu technologie Walk Out Technology či Amazon GO, nebo v Číně, kde fungují tzv. Bingo Box a Auchan Minutes, jež se postupně uplatňují i v některých evropských zemích. Tyto technologie se pak liší od těch v západní Evropě. „V Evropě se primárně uplatňují kontejnerová řešení, a to nyní hlavně ve Francii. Jsme přesvědčeni, že u nás naleznou využití jak kontejnery, tak stávající kamenné obchody osazené technologiemi,“ popisuje vývoj Pavel Kozler. Kontejnerové řešení plánuje jako další možnost testovat i COOP.

Bezobslužné koncepty využívané ostatních zemích Evropy vyžadují podle jeho názoru vyšší technologickou náročnost a představují výrazně vyšší finanční náklady. Navíc jde z velké části o kontejnerové prodejny, čímž je podstatně omezen počet položek. Například v mnoha z nich nelze zakoupit alkohol apod.

Do budoucna může být koncept navržený pro COOP také řešením pro často diskutovaný nedělní prodej.

Pavel Kozler, výkonný ředitel Knowinstore

Bezobslužnost se dá využít i jinde než v retailu

České řešení je v tomto směru odlišné a koncept navržený pro společnost COOP lze podle Pavla Kozlera snadno instalovat a využít pro stávající kamenné prodejny, a díky tomu nastolit hybridní režim, který představuje pro zákazníky řadu výhod. Hlavní z nich je možnost nakoupit si 24 hodin denně a prakticky bez většího omezení nabízeného sortimentu. Do budoucna to může být také řešením pro často diskutovaný nedělní prodej.

Digitalizace ale není vhodná jen pro klasický retail. Pavel Kozler vidí velký potenciál této technologie také třeba pro oblast služeb a kultury, například v informačních centrech, muzeích a dalších. „Použití technologií v retailu je omezené pouze prostorem, jiná omezení nejsou. Víme, že se již blíží nástup pokročilých analytik zákaznického chování v retailu,“ vysvětluje Kozler. Knowinstore aktuálně připravuje další podobné projekty v České republice pro zámek, hobby market, kavárnu a sportovní potřeby. Konkrétní ovšem zatím být nechce.

COOP: Koncept je jiný než Amazon, musí fungovat i v reálném provozu

pátek 18. března 2022

-zue-