Udržitelnost není jen marketing, lidé o ni mají zájem

středa, 28. září 2022, 08:10 Marketing, Retail, Udržitelnost MediaGuru

Organizace POPAI usiluje o rozproudění debaty o tom, že udržitelnost není jen marketingové téma. Lidé se o toto téma podle výzkumu zajímají stále více.

Ilustrační foto, zdroj: shutterstock

Ilustrační foto, zdroj: shutterstock

Udržitelnost je velmi aktuální téma, o které se zajímají podnikatelé, ale také státní sféra. Nutnost řešit udržitelný rozvoj čím dál více zajímá také veřejnost. Z průzkumu společnosti STEM vyplývá, že Češi mají o toto téma velký zájem, ve většině případů ale neví, jakým způsobem tento problém řešit. O tom, jaké kroky dělají jednotlivé firmy, a že udržitelnost není jen marketing, se mluvilo na semináři organizace POPAI (organizace pro podporu marketingu v místě prodeje), který se konal v minulém týdnu v pražském Toulcově dvoře v Praze.

Udržitelnost je výzvou také pro státní sektor, zmínila na semináři Anna Pasková, ředitelka odboru politiky životního prostředí a udržitelného rozvoje z ministerstva životního prostředí. Zároveň také představila několik projektů, které mají téma udržitelnosti podpořit. Toto téma se snaží veřejnosti přiblížit například Evropským týdnem udržitelného rozvoje, kampaní Jak se udržet nebo kampaní podporující ekoznačky. „V tuto chvíli máme začínající kampaň na podporu ekoznaček, protože udržitelnost není pouze marketing a je potřeba vyslat signál konzumentům skrze značku, o které budou lidé vědět a která bude zároveň důvěryhodná. Momentálně máme ecolabel showroom, který jezdí po Praze a okolí,“ popsala Anna Pasková. Větší marketingová kampaň k ekoznačkám bude probíhat od listopadu.

Pojízdný stánek ke kampani ekoznaček, zdroj: CENIA

Pojízdný stánek ke kampani ekoznaček, zdroj: CENIA

Udržitelnost má velký význam také pro podnikatele. V dnešní době si vlivem zvyšujících se cen lidé více hlídají, za co budou peníze utrácet. Vyhledávají spíše menší lokální obchody, které jsou udržitelné. „Lokální nakupující se hodně zajímají o udržitelný rozvoj, je to opravdu téma, které neskutečně roste a dává to smysl. Především to jsou ženy a generace Z, což znamená, že to je budoucnost, trend bude rostoucí,“ říká Václav Vršinovský, Mondelez Sales Activation Manager CZ-SK-HU. Díky tomuto trendu se do popředí dostávají menší projekty, které jsou nastaveny ekologicky a snaží se udržitelnost zakomponovat do svého podnikání. Do udržitelnosti se však zapojují také velké obchodní řetězce. Implementaci udržitelnosti představila například Billa, která ve Vídni otevřela první čistě veganskou prodejnu.

Některé své projekty na semináři představili také zástupci velkých firem jako Ikea, Mondeléz nebo menších forem Zemanka, Titbit či Tierra Verde. „Máme několik ambiciózních cílů, kterých chceme dosáhnout do roku 2025. Chceme mít 100 % kakaa, které kupujeme do našich položek z udržitelných zdrojů skrze iniciativu Cocoa life. Pokud se podíváme na dopady na životní prostředí, tak bychom chtěli uspořit emise oxidu uhličitého o 10 %. Stejně tak bychom chtěli uspořit využití vody o 10 % a zredukovat odpad v distribuci o 50 %. Do konce roku 2022 také chceme, aby 100 % našich obalů mělo recyklovatelný obal, který bude správně označený, aby lidé věděli, jak ho třídit,“ vysvětluje Václav Vršinský.

Trend, který se v rámci udržitelnosti bude dále vyvíjet, je také bezobalový prodej. Bezobalové potraviny je již možné zakoupit například v Albertu na Chodově nebo v OstravěNové Karolině. K bezobalovému prodeji se přidala také firma Tierra Verde, která v obchodech instaluje vlastní stroje na prodej tekutých bezobalových produktů. „Bezobal má potenciál i ve velkém retailu. Vyvinuli jsme sofistikované elektronické zařízení, které odstraňuje nevýhody mechanického stroje,“ dodává Jan Čillík, CEO Tierra Verde. S bezobalovým prodejem začala například také česká Manufaktura.

-tšl-