Sněmovní výbor doporučil plénu Köpplovo odvolání z RRTV

čtvrtek, 2. února 2023, 16:30 Aktuality, TV, Rádio ČTK

Volební sněmovní výbor doporučuje odvolání Daniela Köppla z RRTV. Rozhodující slovo má Poslanecká sněmovna.

Daniel Köppl. zdroj: MediaGuru.cz

Daniel Köppl. zdroj: MediaGuru.cz

Sněmovní volební výbor dnes doporučil plénu odvolání Daniela Köppla z Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) kvůli střetu zájmů. Návrh podpořili koaliční poslanci, opoziční se hlasování zdrželi nebo byli proti. Köppl byl mimo jiné spojován s volebním týmem prezidentského kandidáta, předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše. Podle výboru jednal proti nestrannosti a nezávislosti. Köppl se hájil slovy, že zákon neporušil.

„Červená linie byla v tomto případě překročena," uvedl Jan Lacina (STAN) ke Köpplově působení. Pirátská místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová upozornila nejen na televizní rozhovor, v němž byl Köppl označen jako člen Babišova volebního týmu, ale také na platbu, kterou dostal loni z transparentního účtu hnutí ANO. „Zákon je psán s důrazem na dodržování nezávislosti a objektivity," řekla. V televizním rozhovoru zaznívala podle ní vyjádření s "vysokou mírou identifikace s hnutím". „Fakta zazněla, jsou neoddiskutovatelná," podotkl předseda poslanců TOP 09 Jan Jakob.

„Jsem si jistý, že jsem neporušil žádné právní ustanovení," řekl členům výboru Daniel Köppl. Připustil, že jeho televizní vystoupení nebylo šťastné, tvrdil ale, že mluvil jen o faktickém stavu věcí. Zákon o rozhlasovém a televizním vysílání uvádí, že členové rady nesmějí zastávat funkce v politických stranách nebo hnutích a vystupovat v jejich prospěch. „Nejsem členem marketingového týmu hnutí ANO ani volebního týmu hnutí ANO," uvedl Köppl. Poznamenal, že peníze od ANO dostal na základě smlouvy na zpracování rozboru, který obsahoval jen popis stavu, nikoli doporučení postupu.

Poslanec ANO Martin Kolovratník podotkl, že interpretace zákonného zákazu „vystupování ve prospěch" je subjektivní. Podle jeho mínění se vztahuje na situace, pokud by člen RRTV například vyzdvihoval politický subjekt nebo vyzýval k jeho volbě. Kolovratníkův kolega z hnutí Stanislav Berkovec uvedl, že nezaznamenal případ, že by Köppl členství v RRTV zneužil nebo využil nebo že by ovlivňoval ANO. Ve výboru opět padla zmínka o Köpplově spolupráci s prvním místopředsedou ANO Karlem Havlíčkem. Havlíček už dříve uvedl, že pro něj pracuje jako pro místopředsedu Sněmovny a dělá pro něj expertizy v sociální či průmyslové oblasti.

RRTV minulý týden uvedla, že Köppl mohl porušovat zákon o rozhlasovém a televizním vysílání a mohl být ve střetu zájmů. Koaliční poslanci dnes citovali i ustanovení, podle kterého mohou členové vykonávat jinou výdělečnou činnost jen tak, aby neohrozili výkon své funkce ani důvěru v nezávislost a nestrannost rady. „Nelze připustit, aby člověk, který hájí zájmy mediálního magnáta (Babiše), zároveň dohlížel na nestrannost veřejnoprávních médií v Česku. Naše země by se tím přiblížila praxi obvyklé v režimech s autoritářskými sklony," uvedla Richterová.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání má 13 členů. Köppla vybrala Sněmovna v červenci 2021, do volby ho nominovalo ANO. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání mimo jiné uděluje, mění a odnímá licence k provozování vysílání, dohlíží na pluralitu programové nabídky a informací a dbá na obsahovou nezávislost vysílání. Sleduje také obsah rozhlasového a televizního vysílání, za porušení vysílacích zákonů ukládá sankce.

-čtk-