Allwyn: Naším cílem je vytvářet loterie, v nichž vyhrávají všichni

úterý, 11. července 2023, 11:25 Marketing Kateřina Straková

U nás vyhrávají nejen ti, jimž padnou šťastná čísla, ale celá společnost – právě díky podpoře dobročinných projektů, říká za Allwyn Pavel Turek.

Pavel Turek, zdroj: Allwyn

Pavel Turek, zdroj: Allwyn

Značka Allwyn, jež od loňského roku reprezentuje skupinu Sazka Group v zahraničí, rozvíjí svůj brand a spolu s tím i CSR aktivity. Zejména o nich jsme hovořili s jejím Chief Officer of CSR & Global Brand Pavlem Turkem. 

Cílem Allwynu je podle Turka vytvářet takové loterie, ve kterých vyhrávají všichni. „To znamená nejen ti, jimž padnou šťastná čísla, ale celá společnost – právě díky naší podpoře dobročinných projektů,“ přibližuje s tím, že mezi ně patří například podpora běhu Wings for Life World Run, Závodu míru nebo filmového programu Future Frames. 

Více o přístupu společnosti Allwyn k CSR, strategii či dobročinných aktivitách na poli sportu či kultury se můžete dočíst v našem rozhovoru. 

Od roku 2021 vedete z pozice Chief Officer of CSR & Global Brand globální značku KKCG a také Allwyn, jež od loňského roku v zahraničí nahradila Sazka Group. Na čem jednotlivé značky stavíte?  

Všude vycházíme z toho, že naše společnosti mají být přínosem pro komunity, kde působíme. Allwyn je předním světovým provozovatelem loterií. A například jejím cílem je vytvářet takové loterie, ve kterých vyhrávají všichni. To znamená nejen ti, jimž padnou šťastná čísla, ale celá společnost – právě díky naší podpoře dobročinných projektů. 

Jak značku Allwyn profilujete? Prezentujete ji stejně na všech trzích, kde je přítomna, nebo se její positioning trh od trhu mění? V čem je vlastně prezentace zastřešující značky důležitá? 

Allwyn je globální zábavní platforma zaměřená na loterie, která si klade za cíl zlepšit hraní pro všechny. Všude tam, kde působí, je spolehlivým „strážcem loterií“. To znamená, že se snažíme kombinovat inovace s odpovědnou hrou, a právě tato profilace nám pomohla stát se předním nadnárodním provozovatelem loterií.

Zastřešující značka se zaměřuje na tři pilíře: budování loterií budoucnosti, rozvoj důvěryhodného globálního podnikání a vytváření pozitivního dopadu pro všechny. To je pro nás zásadní.

Dokážete z jednotlivých trhů využívat i synergie v marketingu a CSR? Případně v jakých oblastech?

Ano, máme kulturu sdílení zkušeností a osvědčených postupů napříč trhy. Využíváme synergie v oblasti marketingu a CSR. Například koncepce zodpovědného hraní je oblast, kde jsme hodně propojeni napříč jednotlivými trhy.

Náš přístup k CSR se zaměřuje na podporu komunit, ve kterých působíme. Snažíme se zprostředkovávat přístup ke sportu a kultuře těm, kteří ho nemají.

Pavel Turek

Na jakých pilířích stavíte CSR strategii značky Allwyn? 

Allwyn nad rámec toho, čím přispívá z výnosů z loterií, podporuje veřejně prospěšné činnosti. Jsme přesvědčeni, že nejlepší cestou je spolupracovat se zavedenými organizacemi a také posilovat naše současné iniciativy. Značka Allwyn například oznámila partnerství s celosvětovou běžeckou akcí Wings for Life World Run, která každoročně vybírá peníze na výzkum léčby poranění míchy. To nám umožňuje prohlubovat vztahy s hráči, komunitami, partnery, vládami i dodavateli. Je to také skvělý způsob, jak aktivně zapojit kolegyně a kolegy po celém světě. Oni totiž budují povědomí o firemní značce nad rámec tradičních marketingových strategií. 

V poslední době je trendem na poli CSR směřovat charakter CSR aktivit více ke konkrétnímu byznysu firmy. Například banky se více zaměřují na finanční gramotnost, mobilní operátoři zase na kyberbezpečnost. Uvažujete také tímto směrem? 

Náš přístup k CSR se zaměřuje na podporu komunit, ve kterých působíme. Snažíme se zprostředkovávat přístup ke sportu a kultuře těm, kteří ho nemají. Podstatné také je, že do místních iniciativ zapojujeme zaměstnance, kteří tak mají pozitivní dopad přímo na místě a mohou tak inspirovat k zapojení i mladší generace.

Snažíme se zajistit, aby naše aktivity v oblasti CSR podporovaly naši strategii ESG, která se zaměřuje na čtyři klíčové pilíře: „Zodpovědné hraní“, „Smysluplná partnerství“, „Posílení postavení lidí“ a „Respekt k planetě“.

V rámci sponzoringu se skupina Allwyn letos stala partnerem Závodu míru. Proč jste se k tomuto partnerství rozhodli? A jak jste letos pojali svou aktivaci? 

Závod, kterého se účastní 22 národních týmů, má bohatou historii a je právem považován za jeden z nejinkluzivnějších a nejprestižnějších cyklistických závodů na světě. Byl založen v roce 1948 a původně měl sloužit k podpoře mírové spolupráce ve střední Evropě po druhé světové válce a napomoci zmírnění napětí v době studené války. Dnes, o 75 let později a na pozadí probíhající války na Ukrajině, je podpora míru a spolupráce v Evropě i mimo ni životně důležitá. To byl důvod, proč se společnost Allwyn stala sponzorem tohoto závodu. Navíc prostřednictvím různých mentoringových programů podporuje začínající talenty i po ukončení soutěže. Chceme přispět k podpoře závodu a k urychlení jeho rozvoje.

Naše rozhodnutí spojit se s určitým sportovním odvětvím nebo závodem vychází z potenciálu dané iniciativy měnit životy lidí k lepšímu.

Pavel Turek

V cyklistice je čím dál víc aktivní i samotná Sazka. Z jakého důvodu je právě cyklistika sportem, na který se nyní zaměřujete? Jste v tomto sportu aktivní i na jiných trzích? 

Sazku spojuje s cyklistikou dlouhá historie. Dlouhodobě podporujeme český olympijský tým a největší cyklistický závod v České republice – Czech Tour.

Allwyn se kromě cyklistiky spojuje například i s během, konkrétně Vámi již zmiňovaným Wings for Life World Run. Jaké další sporty spadají do sponzoringových aktivit skupiny? Co je pro Vás rozhodující, abyste se s danou sportovní aktivitou či závodem spojili? 

Naše rozhodnutí spojit se s určitým sportovním odvětvím nebo závodem vychází z potenciálu dané iniciativy měnit životy lidí k lepšímu. To je to, na čem nám opravdu záleží. Chceme také mobilizovat kolegyně a kolegy po celém světě a projekt Wings for Life představuje ideální způsob, jak toho dosáhnout.

Kromě sportu se Allwyn spojuje i s filmovým průmyslem. Je jedním z hlavních partnerů Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, kde podporuje program Future Frames – Generation Text of European Cinema. Co vám to přináší? 

Díky iniciativám, jako je Future Frames, mají mladí lidé ze všech společenských vrstev stejné příležitosti i v oblasti umění. Do programu bylo vybráno deset začínajících režisérek a režisérů z České republiky, Dánska, Itálie, Litvy, Německa, Nizozemska, Portugalska, Slovenska, Španělska a Švýcarska. Společnost Allwyn uspořádá v rámci filmového festivalu slavnostní předávání cen, které oslaví práci všech deseti vybraných režisérek a režisérů. Ten nejlepší z nich získá hollywoodské stipendium, v jehož rámci absolvuje specializovaný program mentoringu, stínování a školení pod vedením odborníka z oboru. 

Pavel Turek, Chief Officer of CSR & Global Brand KKCG a Sazka Group

Ve skupině Sazka Group působí od roku 2021. Předtím vedl jako generální ředitel společnosti Automobilist, jež se specializuje na zachycení nezapomenutelných sportovních momentů jak z historie, tak i současnosti. V letech 2013–2018 zastával roli obchodního ředitele závodu Red Bull Air Race, od roku 1997 do roku 2013 řídil ve Formuli 1 obchodní partnerství mezi značkami West a McLaren.