Podepsáno: Mafra i Londa změní vlastníka, kupcem je Karel Pražák

pátek, 1. září 2023, 13:35 Tisk MediaGuru

Po deseti letech změní mediální skupina Mafra vlastníka. Na koupi mediální skupiny se dohodla investiční skupina Kaprain Karla Pražáka.

Karel Pražák, zdroj: Kaprain

Karel Pražák, zdroj: Kaprain

Novým majitelem mediální skupiny Mafra i rádiové společnosti Londa se na základě dohody stane investiční skupina Kaprain podnikatele Karla Pražáka. Součástí dohody je i koupě chemických závodů Synthesia.

Dosavadní vlastník Agrofert v pátek odpoledne oznámil, že se s Kaprainem dohodl na prodeji společnosti Mafra, chemických závodů Synthesia i společnosti Londa, provozovatele Rádia Impuls. Kaprain má ve všech firmách získat stoprocentní podíl poté, co transakce schválí Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

„Odprodej těchto aktiv nám umožní se do budoucna více soustředit na klíčové segmenty našeho podnikání, na jejich rychlejší rozvoj a zejména na rychlejší expanzi v zájmových aktivitách a regionech. Zvolili jsme investora, který by měl být pro Synthesii, Mafru i Londu zárukou jejich dalšího úspěšného rozvoje,“ uvedl Zbyněk Průša, předseda představenstva společnosti Agrofert.

„Dnes jsme podepsali naši doposud největší akvizici. Díky akvizici Synthesie výrazně posílíme na evropském trhu speciální chemie a staneme se jedním z nejdůležitějších hráčů v regionu,“ sdělil majitel skupiny Kaprain Karel Pražák.

Investiční skupina Kaprain podniká ve financích, realitách (Harfa Business Center, Victoria Palace, Oaks Prague v Nebřenicích u Prahy), průmyslu (Spolchemie, Rubena nebo AVE Odpadové hospodářství) a sportu (HC Sparta Praha), vlastní také zábavní a outletové centrum POP Airport. Na mediálním trhu působila dosud jen okrajově. Do letošního roku vlastnila poskytovatele vysokorychlostního internetového připojení a televizního obsahu Nej.cz, který disponuje zhruba 250 tisíci zákazníky. Pod Nej.cz patří internetová televize Kuki. Letos na jaře se ale Kaprain dohodla, že Nej.cz prodá společnosti Cetin ze skupiny PPF

„Nákupem společností Mafra a Londa vstupuje skupina Kaprain do zcela nového segmentu. Zorientování se a jakékoli následné kroky tak potrvají o něco déle než v případě Synthesie. Další kroky v Mafře a Londě tak nebudeme minimálně do schválení ze strany relevantních antimonopolních úřadů komentovat," stojí v oficiálním oznámení.

V bezprostředním rozhovoru pro Hospodářské noviny Pražák nevyloučil i možnost, že Kaprain skupinu Mafra prodá. „Toto je pro nás úplně nové prostředí, ve kterém se budeme muset zorientovat. Ve hře jsou ale všechny varianty, Mafru si můžeme nechat a dál ji rozvíjet, nebo ji prodat jako celek anebo jen její část. Zájemců na trhu je celá řada. Nejdřív ale musíme počkat na potvrzení ze strany antimonopolního úřadu," řekl. 

Karel Pražák začínal svou profesní kariéru v 90. letech v Pragobance, od roku 1996 působil v České pojišťovně, později přestoupil přímo do PPF do postu investičního manažera a pracoval přímo pro Petra Kellnera. Po téměř 20 letech úzké spolupráce s Petrem Kellnerem na konci roku 2013 odkoupil od skupiny PPF specialistu na obchody s pohledávkami, společnost AB-Credit (ABC), kterou dříve rozvíjel. Společně s ABC převzal i rizikové realitní projekty a na těchto základech začal tvořit vlastní investiční skupinu Kaprain. Forbes odhadl za rok 2022 jeho jmění na 9,5 mld. Kč a zařadil ho na 42. místo svého žebříčku nejbohatších Čechů. 

Mediální skupina Mafra změní vlastníka po deseti letech. V červnu 2013 se jejím vlastníkem stala společnost Agrofert Andreje Babiše. Kupovala ji tehdy podle odhadů za cca 3,7 mld. Kč. Po sněmovních volbách v roce 2013 se Andrej Babiš stal ministrem financí a později i premiérem. Od února 2017 byl Babiš nucen převést Mafru do svěřenského fondu, když zákonodárci odsouhlasili novelu zákona o střetu zájmů, která mj. zakázala členům vlády provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk. Přísnější znění novely bylo schváleno letos v létě a politikům zapovídá možnost převádět média na osobu blízkou nebo do svěřenských fondů.  

Mafra (např. deníky MF Dnes, Lidové noviny, Metro, týdeníky 5plus2, Téma, Rytmus života, Pestrý svět, Týdeník Televize nebo časopisy Žena a život, Tina, Chvilka pro tebe, Cosmopolitan, Harper’s Bazaar, TV max, TV revue, TV plus 14 a další, portál iDnes.cz, TV Óčko) patří k největším mediálním skupinám na českém trhu. V loňském roce vytvořila tržby ve výši 2,75 mld. Kč a skončila ve ztrátě 85 mil. Kč. Se ztrátovým hospodařením počítá i pro letošní rok.

Společnost Londa je provozovatelem Rádia Impuls, druhé nejposlouchanější tuzemské celoplošné rádiové stanice na českém trhu. Provozuje i rockové rádio RockZone 105,9 a stanici Český Impuls. V loňském roce vytvořila obrat 126 mil. Kč a skončila v zisku 58,8 mil. Kč.

-mav-

Aktualizovaná mapa vlastníků českých médií 2023

pondělí 13. března 2023