Počet Čechů, kteří používají AI, se meziročně ztrojnásobil
Popularita umělé inteligence v České republice roste. Dnes ji využívá už 60 % populace.

Zdroj: Freepik (vygenerováno AI)
V loňském roce v Česku výrazně přibyl počet uživatelů generativní umělé inteligence. Zatímco předloni ji používalo 23 % Čechů, loni se jejich počet téměř ztrojnásobil (60 %). Vyplývá to z nově zveřejněné studie Deloitte TMT Highlights Czech Republic 2025.
Za rychlým nárůstem počtu uživatelů nástrojů AI v Česku stojí především jejich dostupnost. Mnohé AI nástroje jsou totiž zdarma a lze je využívat na různých typech zařízení, což výrazně snižuje vstupní bariéry a podporuje jejich další rozšíření.
„Otázka už není, zda bude umělá inteligence měnit průmysl, ekonomiku a jednotlivé obory, protože to už se děje. Lepší je ptát se, jak moc je ovlivní. Propisování AI do našich životů je dobře vidět například na datech, jak často ji v Česku používáme. Kromě toho, že se meziročně ztrojnásobil počet Čechů a Češek, kteří AI používají, došlo i k nárůstu těch, kteří umělou inteligenci používají denně. Zatímco v roce 2023 to bylo přibližně 5 % uživatelů, loni šlo již o 27 %,” říká Julie Šislerová, expertka na imerzivní technologie a manažerka týmu komerční strategie ve společnosti Deloitte.
Češi přecházejí na denní používání AI
„Ukazuje se, že skokově narostl počet těch, kteří přešli od příležitostného používání AI k tomu, že se pro ně umělá inteligence stala denní rutinou. Až 40 % respondentů dále uvedlo, že jim generativní umělá inteligence významně usnadňuje život a šetří čas. Tuto technologii vnímají jako osobního asistenta, který je vždy přítomen a dokáže jim s čímkoliv pomoci,“ doplňuje Šislerová.
Zatímco v roce 2023 dominovali v používání AI muži, kteří tvořili většinu uživatelů, a ženy představovaly jen necelou třetinu, o rok později se situace změnila. Češi tak loni tvořili 54 % uživatelů, Češky pak 46 %. Podle expertů Deloitte lze očekávat, že tento trend bude pokračovat a AI bude získávat stále více uživatelů napříč různými demografickými skupinami.
„Zavádění umělé inteligence se v Česku zrychluje. Očekávejme, že se z pasivního získávání informací se přehoupneme do doby, kdy se AI stane proaktivním nástrojem, který nebude jen asistovat, ale bude schopný samostatně vyřešit úkoly, rozhodovat nebo automatizovat pokročilé procesy. Nasazení ve firmách a v organizacích má obrovský potenciál zejména v efektivitě jednotlivých činností, který je podle mých odhadů zatím využitý tak z pěti až deseti procent,“ přibližuje budoucnost kolem AI ředitel týmu M&A strategie a post-merger integrace v Deloitte Jan Kudlák.
Nejčastěji si nástroje AI osvojují mladší „digitální“ generace, především věková skupina 18 až 24 let (26 %). Následují lidé ve věku 25 až 34 let (25 %). Naopak nad 45 let (16 % a méně) používání AI nástrojů mezi Čechy klesá. Obecně však podle Deloitte platí, že čím více budou nástroje AI uživatelsky přístupné, tím širší okruh lidí je bude využívat – podobně jako při nasazování dřívějších technologických novinek.
V čele je nadále ChatGPT a pracovní úkoly
Třemi nejpoužívanějšími nástroji mezi českými uživateli jsou ChatGPT (45 %), MS Copilot (5 %) a Gemini (4 %). Nejčastěji je Češi využívají pro řešení pracovních úkolů (31 %), asistenci v každodenním životě (20 %), ze zvědavosti (16 %) nebo pro zábavu (14 %).
„Pokud bychom se podívali na výsledky průzkumu do detailu, tak dotazovaní používají nejčastěji nástroje generativní AI pro dílčí úkoly jako vytvoření textu, kontrolu pravopisu, plánování itineráře, když potřebují něco vysvětlit nebo porovnat produkty,“ popisuje dále Julie Šislerová.
Velká část Čechů se ale AI nadále brání
Značná část Čechů a Češek se používání AI ale i nadále brání (40 %). Jako hlavní důvody uvádějí, že jí nerozumí nebo neví, jak ji využít v každodenním životě. Někteří ji považují za příliš pokročilou, jiní se obávají jejích negativních dopadů a potenciálních rizik.
Mezi taková rizika patří například častější a početnější výskyt deepfakes v podvodných kampaních, například falešných politických prohlášení nebo deepfake obsahů s celebritami.
-stk-