Kina Cinema City kupuje britský Cineworld

pátek, 10. ledna 2014, 15:02 Reklama MediaGuru

Multikina Cinema City změní i v Česku vlastníka, novým majitelem je britská společnost Cineworld.

Britská společnost Cineworld Group koupí kina, která v zemích střední a východní Evropy a v Izraeli provozuje společnost Cinema City International. Ta má sídlo v Polsku a její multiplexy jsou mimo jiné i v České republice a na Slovensku. Cineworld, což je největší provozovatel kin v Británii, za zhruba stovku multiplexů zaplatí asi 503 milionů liber (16,6 miliardy Kč). Transakcí vznikne druhá největší síť kinosálů v Evropě.
 
Cineworld část celkové ceny zaplatí v hotovosti a část v akciích. Po dokončení transakce by měla polská společnost vlastnit 24,9 procenta akcií Cineworld, která je jedinou sítí kinosálů ve Velké Británii zapsanou na burze.

Podle předsedy představenstva Cineworld Anthonyho Blooma je obchod pro jeho firmu „jedinečnou příležitostí". Počet návštěvníků kin ve východní Evropě se totiž rychle zvyšuje a dohoda se Cinema City prý britské firmě nabízí možnost působit na některých z nejslibnějších trhů tohoto druhu v Evropě.

Cinema City uvádí, že v šesti zemích střední a východní Evropy a v Izraeli provozuje 99 multiplexů a je jejich největším provozovatelem v tomto regionu.

Transakce by měla být dokončena v březnu. Výsledkem bude síť 201 kin, v nichž bude celkem 1852 sálů. Cineworld se tak v Evropě stane druhým největším hráčem na trhu po společnosti Odeon Cinemas.

Cinema City se v polovině ledna roku 2011 sloučila s Palace Cinemas, čímž rozšířila svoji působnost o další multikina v Česku, na Slovensku a v Maďarsku.

V Česku Cinema City vlastní 13 multikin, které disponují 111 sály. Předloni na českém trhu zvýšila tržby o 9 % na 733 mil. Kč, hospodaření skončilo ve ztrátě 58 mil. Kč. Reklamní prostor pro kina Cinema City prodává společnost New Age Advertising.

Podle generálního ředitele Cinema City Mookyho Greidingera, který povede i sloučenou společnosti, firma po sloučení plánuje v průběhu příštích tří let otevřít 548 kinosálů.

-čtk, -mav-