Pokles reklamních investic pocítí hlavně tradiční média

středa, 3. června 2020, 07:25 Reklama, Koronavirus na jaře 2020 MediaGuru

Z pohledu reklamních investic mají být podle prognózy Warc dopady Covid-19 mírnější v onlinových médiích.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Pokles reklamních investic v důsledku dopadů pandemie Covid-19 pocítí podle nového odhadu Warc především tradiční offlinová média. Objem investic se má v jejich případě celosvětově snížit o 16,3 %. Nejvíce si mají pohoršit kina (-31,6 %), venkovní reklama (-21,7 %), dále pak tištěná média (-20,1 %), rádio (-16,2 %) a nejméně má dopady pocítit televizní reklama (-13,8 %).

Internetová reklama má podle stejného zdroje letos vykázat nepatrný růst (+0,6 %). Jde ale o globální predikci, v řadě zemí může internetová reklama také klesat. Z digitální reklamy se má dařit především sociálním médiím (+9,8 %) a online videu (+5 %).

Pro letošní rok Warc celkově odhaduje celosvětové dopady na reklamní investice v médiích ve výši 49,6 mld. USD. Představuje to meziročně pokles o 8,1 %. Na začátku roku byl přitom reklamnímu trhu předpovídán 7,1% růst.

Odhadovaný globální meziroční vývoj investic podle media typů, světlý sloupec = po pandemii, tmavý sloupec = prognóza před pandemií, zdroj: Warc

Odhadovaný globální meziroční vývoj investic podle media typů, světlý sloupec = po pandemii, tmavý sloupec = prognóza před pandemií, zdroj: Warc

Oživení na reklamním trhu by mělo nastat v příštím roce  2021, a to o 4,9 %. Ani v takovém případě se ale úroveň reklamních investic nevrátí na hodnotu z roku 2019. Pokud se v roce 2020 tempo růstu udrží alespoň na úrovni 3,7 %, mohlo by dojít k plnému ozdravení.

Warc ale odhaduje, že dopady na reklamní průmysl budou menší než v případě poslední krize v roce 2009. Tehdy reklamní trh spadl o 12,7 % (-60,5 mld. USD). Důvodem mají být specifické události (např. americké prezidentské volby), ale také silnější výsledky za období prvního čtvrtletí, než se původně očekávalo. Pozitivní vliv má mít také rozvinutější online sektor, především e-commerce. 

Z jednotlivých kategorií se negativní dopady očekávají především v segmentech cestování a turismus (-31,2 %), zábava a volný čas (-28,7 %), finanční služby (-18 %), retail (-15 %) a auto-moto (-11 %).

-mav-