Hlavní trendy v retailu v roce 2022

pátek, 7. ledna 2022, 07:25 Retail MediaGuru

Nejvýznamnějším faktorem, který ovlivňoval maloobchodní trendy v roce 2021 a který bude pokračovat i letos, je covid. Jaké jsou očekávané retailové trendy pro rok 2022?

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Nejvýznamnějším faktorem, který ovlivňoval maloobchodní trendy v roce 2021a nepochybně bude pokračovat i v roce 2022, byl globální výskyt koronaviru. Nástup pandemie měl vliv na urychlení řady trendů: například přechod k online nakupování, rozvoj výdejních míst nebo bezkontaktní platby.

V roce 2021 došlo k postupnému oživení ekonomiky. Ale finanční prostředky, které by lidé obvykle utráceli za cestování, utrácejí za jiné věci, jako je domácnost nebo spotřební zboží. Díky postupnému uvolnění v gastro sektoru bude pak oživení zřejmě pokračovat i v roce 2022.

Uvádíme několik trendů, které se budou letos v maloobchodě objevovat:

Přechod k online nakupování

V posledních letech došlo k uzavírání řady kamenných prodejen, a ačkoli tento trend začal již před pandemií, ta celý proces urychlila a podpořila online nakupování. Podle studie Verizon Look Forward 60 % dospělých uvedlo, že před pandemií nakupovali hlavně v kamenných obchodech. Toto číslo nyní kleslo na 37 % a celých 42 % účastníků průzkumu navíc předpokládá, že za rok budou nakupovat stejně offline i online.

Podle výzkumu APEK 40 % českých online zákazníků nakupuje online téměř vše, 20 % uvedlo, že v e-shopech objednají 25 a více nákupů ročně. Každý třetí Čech letos plánoval nakoupit vánoční dárky výhradně z e-shopů a polovina je plánuje pořizovat online i v kamenných prodejnách. Například ve Velké Británii nakoupilo 5,7 mil. domácností na Vánoce potraviny online. 

Postupně se stále více lidí kloní k online nakupování. Například 16 % očekává, že za rok budou nakupovat převážně online, což je o 6 % více než před pandemií. Proto se také mnoho maloobchodníků nyní primárně zaměřuje na svůj internetový obchod oproti kamenným prodejnám a investují do digitálních technologií.

Celosvětově roste počet nakupujících online, zdroj: InfluencerMarektingHub

Celosvětově roste počet nakupujících online, zdroj: InfluencerMarektingHub

Rychlé doručení a zdarma

Spotřebitelé sice mnohem více nakupují online, chtějí mít ale své nákupy co nejdříve. Očekávají rychlejší dodání než dříve a mnoho online hráčů vynakládá velké úsilí na to, aby se jim podařilo vše urychlit. I když nejoblíbenější místem dodání Čechů zůstává nadále domov. V porovnání s přecházejícími lety si ale ochotně zboží vyzvedávají na některém z různých typů výdejních míst.

Koronavirus zapříčinil přepravní krizi a se zpožděním doručení bojují obchodníci po celém světě. Postupně by mělo dojít k určitému zlepšení ve světové logistice a průměrné dodací lhůty by se měly opět zkrátit. Stále více získává na významu doprava zdarma a 90 % spotřebitelů říká, že by nakupovali online častěji, kdyby měli možnost dopravy zdarma. Kromě toho 24 % spotřebitelů přiznává, že by utratili více, pokud by měli nárok na dopravu zdarma. Ukazuje se, že firmy s dopravou zdarma mají o 20 % vyšší konverzní poměr než firmy bez této možnosti.

Vliv home-office na rozhodování spotřebitelů

Během pandemie zůstávala řada lidí na home office a tento stav, i přes rozsáhlé uvolňování restrikcí, zůstává částečně v některých firmách zachován. Možná nyní pracuje z domova méně lidí než před rokem, ale stále existuje hodně těch, kteří zjistili, že jim nevyhovuje dojíždění a nadále pracují z domova alespoň pár dní v týdnu. Spotřebitelé v této souvislosti přesunuli své priority do oblasti výdajů jako je domácí vaření, vybavení domácnosti, online nakupování a konzumace digitálních produktů. A například za mobilní hry utratili spotřebitelé v prvním letošním pololetí o 40 % více peněz než v době před pandemií – za týden to činilo 1,7 mld. dolarů (cca 37 miliard korun). 

Obchodní centra měla o prázdninách vyšší tržby než loni

úterý 2. listopadu 2021

Kamenné prodejny jsou stále o zážitku, ale zákazníci se také chtějí cítit bezpečně

Kamenné prodejny musely předělat své prostory, aby byli zákazníci náležitě odděleni a cítili se bezpečně. Ať už se jedná o změny jednoduché, jako je přidání plexiskel u pokladen, nebo tak složité, jako provedení kompletních změn v uspořádání prodejny se samostatnými vchody a východy pro rozdělení provozu. I když některé přestavby a změny se nepochybně zruší, jakmile covid zmizí, mnohé z nich ještě určitou dobu zůstanou funkční.

Lidé stále chtějí chodit do kamenných prodejen, vítají zážitek v obchodě a dávají přednost fyzické interakci. Nicméně musí se v prodejně cítit bezpečně. Stále trvá trend nákupu jako aktivity, která přináší zážitek. Především menší tradiční obchody musí vyvinout velké úsilí a zaujmout zákazníky, aby přežily. Musí nabízet neočekávané zboží a zákazníky překvapovat. Nebo se zaměřit na budování komunit. Některá knihkupectví dokonce vyzývají lidi, aby zůstali v obchodě a četli knihy, které si koupili. Zajímavým projektem je například aktivita na Faceboooku „Knižní závisláci“ od Knihkupectví Dobrovský.

Někteří velcí maloobchodníci nyní zakládají menší specializované prodejny, například Ikea otevřela řadu plánovacích studií (viz v létě 2021 v OC Westfield Chodov). Jiní vytvářejí shop-in-shopy a pop-up story.

Zvýšení bezkontaktních plateb a větší využití samoobslužných pokladen

Bezkontaktní platby sice nebyly vynalezeny během pandemie, ale jejich popularita se v letech od roku 2020 velmi rozšířila. Spotřebitelé si zvykli na výhody bezkontaktních plateb a očekávají je i nadále. Jedním z příkladů redesignu řady kamenných obchodů bylo zavedení nebo nárůst používání samoobslužných pokladen. Podle studie Verizon Look Forward nyní 23 % respondentů využívá samoobslužnou pokladnu.

Privátní značky tvoří čtvrtinu trhu, pozici posilují diskonty

úterý 22. června 2021

Dál roste zájem o privátní značky

Mnoho nakupujících si v obchodech vybírá především produkty privátních značek. Je to jednak tím, že raději zaplatí méně za fungující no-name produkt, než aby platili prémii za produkt se známou značkou. A také stále se zvyšující se kvalitou a šířkou nabídky privátních značek. Produkty privátních značek se v Evropě prosadily dříve než v USA. Ve Velké Británii tvoří 40 % prodeje potravin produkty soukromých značek.

I v České republice jejich počet stále roste a pohybuje a podle průzkumu společnosti GfK privátní značky řetězců již na celkové hodnotě českého trhu ukrajují čtvrtinu. Produkty privátních značek dávno nekupují jen méně movití zákazníci a jejich prodej často i třikrát převyšuje prodej značkových produktů. Maloobchodníci pomáhají tento krok urychlit, protože mohou získat i o 25 až 30 % vyšší marže z produktů vlastních značek než z prodeje značkových produktů.

Až 70 % Evropanů je otevřeno tzv. live shoppingu

pátek 13. srpna 2021

Zvyšuje se popularita AI a livestreamingu

Popularita živého vysílání v letech 2020 a 2021 vzrostla. Spotřebitelé, kteří trávili více času doma, zjistili, že živé vysílání je způsob, jak se mohou zapojit při nakupování online. Sledují celebrity a influencery, kteří pořádají různé zábavné pořady s možností nakupování živě během vysílání.

Maloobchodníci také stále více využívají umělou inteligenci (AI). Nějakou dobu trvalo, než se internet věcí přesunul od konceptu k realitě, ale dnes už je to běžné. Firmy využívají umělou inteligenci k personalizovanému nakupování, oblíbenou aplikací jsou chatboti. Podle odhadů 91 % uživatelů internetu denně komunikuje s chatbotem.

Další specializovanou aplikací pro AI je nárůst používání hlasového vyhledávání a osobních asistentů. Google uvádí, že 27 % lidí na internetu provádí hlasové vyhledávání pomocí svých mobilních telefonů. Oblíbený je zejména u mileniálů a generace Z, kteří raději mluví do svých telefonů než píší.

Retailové řetězce přicházejí s ekologickými iniciativami

pátek 16. července 2021

Sílí tlak na udržitelnost, zdraví a pohodu

Tlak na udržitelnost výrazně ovlivnil maloobchod v roce 2021 a bude pokračovat i v roce 2022. V ideálním případě udržitelné nakupování znamená, že spotřebitelé potřebují vědět, z čeho je produkt vyroben, kde je vyroben a co s ním mohou dělat, až ho vypotřebují.

48 % spotřebitelů ve světě věří, že se budou klimatické změny a udržitelnost silně promítat do způsobu, jak žijí a co nakupují. Čtvrtina z nich je si ochotna za udržitelné zboží či služby připlatit. V České republice je společenská odpovědnost značek důležitá pro více než polovinu spotřebitelů (52 %). Vyplývá to z pravidelného průzkumu #FutureConsumerIndex společnosti EY. Dvě třetiny britských a německých spotřebitelů věří, že nyní je pro ně ještě důležitější omezit dopad změny klimatu. Maloobchodníci si to uvědomili a začali zavádět iniciativy s tím spojené a zveřejňují audity společenské odpovědnosti.

Téměř nevyhnutelně se pak v souvislosti s pandemií do nakupování dostává důraz na zdraví. Spotřebitelé věnují stále více času a peněz péči o sebe. Došlo ke značnému nárůstu prodeje veganských a rostlinných potravin spolu s prodejem „athleisure“ oblečení – nového každodenního oblečení při home office. I když mají Češi maso stále v oblibě, rostou prodeje alternativ mléka, masa a vajec, meziročně o téměř 10 %. Největší nárůst podle údajů InsightLab zaznamenávají alternativy mléčných výrobků.

Šest hlavních trendů v retailu v roce 2021

čtvrtek 7. ledna 2021

-zue-