ONLINE PŘENOS: Dopady koronaviru na média a marketing

neděle, 5. dubna 2020, 08:00 Koronavirus , Živě MediaGuru

Probíhající pandemie podstatně ovlivňuje i odvětví médií, marketingu a reklamy....

Zdroj: Shuttesrtock

Zdroj: Shuttesrtock

Události spojené s šířením koronavirové pandemie nabraly v české společnosti rychlý spád a citelně ovlivňují každodenní život. Významně poznamenaly i odvětví médií, marketingu a reklamy. Zaznamenáváme, jaké dopady má nová nemoc na komunikační odvětví.

Živý přenos

Festival médií chce ocenit mediální kampaně reagující na pandemii

neděle, 5. dubna 2020, 15:30

Každoroční Festival médií nominoval několik kampaní do jednotlivých kategorií své soutěže za to, jakým způsobem reagovaly na pandemii koronaviru. Mezi nominovanými jsou například nezávislý pivovar BrewDog, který začal rychle vyrábět ruční dezinfekce. Daroval je lidem, kteří je nejvíc potřebovali. Dále je mezi nominovanými řetězec Burger King, který v Belgii reagoval na oznámené uzavření restaurací modifikací svého sloganu na „Zůstaňte doma", sázková kancelář Paddy Power, která vyzvala lidi pomocí outdoorové reklamy, aby zůstali doma nebo výrobce léku Mucinex. Ten ve svých tiskových inzerátech šířil povědomí o faktech, které by měly pomoci snížit riziko nákazy - např. udržováním vzdálenosti od dalších lidí.

Pražská čokoláda Steiner & Kovarik nabízí speciální balíčky

neděle, 5. dubna 2020, 10:05

Česká rodinná firma Pražská čokoláda Steiner & Kovarik nabízí ve svém e-shopu akci Daruj a buď obdarovaný #davejber. V e-shopu vyberou zákazníci balíček radosti za speciální cenu 1 100 Kč, 2 000 Kč, 4 000 Kč nebo 9 000 Kč. Jeden balíček bude dopraven zákazníkům a druhý někomu zdarma v první linii (zdravotníkům, hasičům, policistům atp.).

Balíčky Pražské čokolády v Nemocnici na Bulovce, zdroj: Pražská čokoláda Steiner & Kovarik

Na YouTube a Tiktoku přibývají „how to" videa na výrobu roušek

neděle, 5. dubna 2020, 09:15

V souvislosti s měnícím se názorem na nošení roušek ve světě přibývají na YouTube a TikToku naučná „how to" videa, jak si doma vyrobit roušku, všímá si server Mashable.

Zdroj: Twitter účet Mashable

Knihovny vyzývají veřejnost k online nákupu knih

sobota, 4. dubna 2020, 10:00

Moravská zemská knihovna v Brně přichází společně se Sdružením knihoven ČR a krajskými knihovnami s výzvou na podporu českého knižního trhu: Kup knihu, zachráníš nakladatele. Veřejnost tím vyzývá k online nákupu knih, ideálně přímo přes e-shopy nakladatelů. „Prodej knih v těchto časech pomůže nejen vydavatelům, ale všem těm, kteří se na tvorbě knih podílí – autorům, překladatelům, ilustrátorům," zdůvodňuje.

Hornbach a Bauhaus otevírají zahradní centra

sobota, 4. dubna 2020, 07:45

Hornbach částečně obnovuje provoz a nově se pro běžné zákazníky otevírá venkovní a vnitřní zahrada. Podobně tak činí i další síť Bauhaus.

Anti-Panic Conference: Malé a střední podniky mohou ustát omezení nejdéle do konce května

pátek, 3. dubna 2020, 17:35

Live streamu konference Anti-panic Conference se podle organizátorů zúčastnilo více než 6 tisíc účastníků, 11 řečníků a 100 nominovaných lídrů napříč obory. Diskuse se zúčastnili představitelé české byznysové komunity, například Taťána le Moigne (Google), Tomáš Salomon (Česká spořitelna), Tomáš Šebek (uLekare.cz), viceprezident Svazu průmyslu Radek Špicar, Tomáš Havryluk (Alza.cz) a další. Připojila se i Madeleine Albrightová. Akci organizoval kreativní producent Yemi A.D. ve spolupráci s inovační firmou Unicorn Attacks a poradenskou společností Deloitte.

V rámci konference také účastníci hlasovali o vybraných otázkách. Většina se shodla na tom, že stávající omezení mohou malé a střední podniky ustát nejdéle do konce května i na tom, že klíčovým krokem ze strany státu je především podpora zaměstnanosti a udržení pracovních míst, naopak jako nejméně efektivní nástroj vidí dotování ušlých zisků. Neshodli se v otázce, jaký vývoj čeká tradiční český průmysl. Polovina predikovala, že krize jeho vývoj akceleruje, druhá pak spíše to, že jej zastaví či alespoň zpomalí. Záznam z konference si můžete prohlédnout na videu níže.

Zdroj: Antic-Panic Conference

Česká spořitelna přidá k reklamě dobré zprávy

pátek, 3. dubna 2020, 16:55

Česká spořitelna spouští novou kampaňSpolečně to zvládneme“. Využije v ní spot, který vytvořila ke svému 190. výročí. Část svého reklamního prostoru věnuje dobrým zprávám, například o tom, jak konkrétně banka pomáhá svým klientům a co společně s nimi vytvořila pro pomoc ostatním.

ČT art zařadí v dubnu koncertní, divadelní či operní představení

pátek, 3. dubna 2020, 15:20

ČT informovala, že kulturní kanál ČT art posílí v dubnu své schéma tak, aby nabídl divákům co nejvíce kulturních zážitků z akcí, na které nyní nemohou. Odvysílá tak např. divadelní představení s Jiřinou Bohdalovou nebo Bolkem Polívkou, opery z New Yorku i Brna, koncerty Rolling Stones, Waldemara Matušky nebo Xindla X. „V době, kdy se všechny koncertní sály, divadla i kluby zavřely a lidé přišli o možnost autentických kulturních zážitků, rozšiřujeme naše stávající vysílání právě o tento typ pořadů. V nejbližších týdnech nebude prakticky ani jeden večer na ČT art bez koncertu, divadelní inscenace či opery,“ uvedl výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl.

Google začíná zveřejňovat návštěvnost veřejných míst

pátek, 3. dubna 2020, 14:05

Společnost Google začíná od pátku ve 131 zemích včetně Česka zveřejňovat všeobecné přehledy o tom, jak se vyvíjí návštěvnost veřejných míst. Údaje mají posloužit zdravotníkům v boji proti koronaviru. Přehledy zveřejní nejprve na úrovni států a regionů, v dalších týdnech bude pracovat na možnosti zobrazit data za menší územní celky. V přehledech uživatelé naleznou trendy za několik týdnů, nejkratší interval je 48 až 72 hodin. 

Cannes Lions zcela ruší letošní festival

pátek, 3. dubna 2020, 13:15

Místo posunutí na říjnový termín, který byl dříve avizován, se letošní festival Cannes Lions zcela ruší. Další ročník se bude konat od 21. do 25. června v roce 2021. „Vzhledem k tomu, jak Covid-19 nadále ovlivňuje po celém světě spotřebitele i naše zákazníky v marketingovém, kreativním a mediálním průmyslu, je jasné, že jejich priority se posunuly k potřebě chránit lidi, poskytovat spotřebitelům základní zboží a zaměřit se na záchranu firem, společnosti a ekonomiky,“ vysvětluje festival ve své páteční tiskové zprávě. Jak bude naloženo s již zaplacenými přihláškami, pořadatelé zatím neobjasnili. 

GfK: Mimořádnou zásobu potravin si vytvořilo jen 13 % českých kupujících

pátek, 3. dubna 2020, 12:20

Podle průzkumu agentury GfK lze jak na českém, tak slovenském trhu pozorovat větší nákupy. Nicméně, jen 13% českých kupujících a 3 z 10 slovenských domácností si udělalo mimořádnou zásobu potravin, což v krátkodobém pohledu podpořilo všeobecnou paniku. Pětina českých a čtvrtina slovenských kupujících omezila v souvislosti s koronavirem svou spotřebu mimo domácnost a počet těch, kdo do větší míry využívají rozvoz/donášku do domu tento výpadek zdaleka nekompenzuje.

Zdroj: GfK

National Pandemic Alarm: Ke zvládnutí situace nejlépe přispívá Prymula

pátek, 3. dubna 2020, 11:55

Z dalšího výzkumu v rámci projektu National Pandemic Alarm, který realizují European National Panels a který monitoruje nálady a postoje společnosti v období pandemie koronaviru, vyplývá, že ke zvládnutí situace podle Čechů nejlépe přispívá Roman Prymula. V těsném závěsu za Romanem Prymulou je Jan Hamáček. Premiér Babiš je třetí, nejhůře je hodnocen prezident Miloš Zeman.

Zdroj: National Pandemic Alarm

Raiffeisenbank reaguje změnou spotu na zavřené pobočky

pátek, 3. dubna 2020, 11:35

Raiffeinsebank upravila svůj televizní spot, v němž připomíná, že většinu úkonů mohou klienti řešit přes internet. Úpravou reklamy reaguje banka na aktuální situaci, kdy klienti nemají možnost řešit své požadavky návštěvou pobočky. 

Vydavatelé žádají pomoc států, některé balíčky je zohledňují

pátek, 3. dubna 2020, 11:05

Součástí balíčků vládní pomoci v koronavirové krizi je v některých evropských zemích i podpora médiím a vydavatelstvím. Jinde mediální domy o pomoc státu teprve žádají. Například v Itálii nebo Maďarsku jsou média částečně osvobozena od placení daní. Ve ŠvédskuFinskuIrsku či Rumunsku žádají o osvobození od daně z přidané hodnoty. Vyplývá to z přehledu, který vypracovala Světová asociace vydavatelů novin a zpravodajství WAN-IFRA. (Zdroj: ČTK)

Zdroj: WAN-IFRA

Alza věnuje peníze na vývoj plicních ventilátorů

pátek, 3. dubna 2020, 09:50

Alza.cz věnuje milion korun na vývoj plicních ventilátorů CoroVent a neziskovým organizacím rozdělí tisíce roušek a respirátorů ze svých zásob. Podporuje také různé iniciativy proti COVID-19 formou přímých darů i skrze zapojení do charitativní platformy Souhvězdí pomoci. V březnu do ní zalistovala 30 nových projektů.

Sorrell: Oživení přijde ve 4. čtvrtletí, recese bude ve tvaru písmena „V"

pátek, 3. dubna 2020, 09:45

Martin Sorrell, bývalý dlouholetý šéf WPP a v současnosti výkonný předseda S4 Capital, předpovídá, že k oživení reklamního trhu dojde ve 4. čtvrtletí 2020. Očekává, že marketingová komunikace bude krátkodobě významně zasažena s výjimkou sociálních nebo dobročinných projektů. „Myslím si, že druhý kvartál bude hrozný. Třetí kvartál bude o něco lepší a ve čtvrtém uvidíme rychlé zotavení, značky se roztrhnou. Bude to recese ve tvaru písmena V," odhaduje na stránkách oborového webu Campaign Sorrell.

Martin Sorrell, zdroj: DMEXCO

Křetínského EPH a J&T nakoupí pomůcky pro seniory

pátek, 3. dubna 2020, 09:05

Skupiny EPH (Daniel Křetínský) a J&T se rozhodly, že další část z pomoci pro ČR a Slovensko v objemu 215 milionů Kč určenou na boj proti šíření koronaviru věnují v České republice na zlepšení v oblasti zásobování domovů pro seniory ochrannými pomůckami. V prvé fázi půjde o respirátory kategorie FFP2, které ve spolupráci s odborníky vyhodnotily jako prioritní.

Průzkum: Češi oceňují značky, které pomáhají

pátek, 3. dubna 2020, 07:50

Podle průzkumu agentury Ipsos, kterého se zúčastnilo 1033 respondentů starších 18 let, se o své zaměstnání nyní bojí dvě třetiny dotázaných Čechů. Výzkum také ukázal, že během uplynulých 14 dnů využila třetina populace služeb e-shopu s donáškou domů, 16 % si objednalo dovoz jídla z restaurace (u mladších do 29 let to bylo dokonce 26 %) a lidé se také věnují kulturním a vzdělávacím aktivitám. Rovněž vnímají a velmi oceňují aktivity firem a jednotlivců, kteří nabízejí pomoc při dodávkách chybějícího ochranného materiálu či se snaží zlepšit podmínky nejvytíženějším profesím v první linii.

Zdroj: Ipsos

Tesco zavádí novou rozvozovou službu pro trvanlivé potraviny

čtvrtek, 2. dubna 2020, 17:10

Od 2. dubna zavádí obchodní řetězec Tesco novou službu v rámci své nabídky nakupování online. Má název Tesco Zásilka a mohou ji využít zákazníci i z těch oblastí republiky, kde zatím není možné nakupovat prostřednictvím služby Tesco online nákupy. Obsahuje předem připravené balíčky základních potravin a vybraných drogistických výrobků. Obsah balíčku nemůže být měněn, je koncipován tak, aby 1-2 osobám vydržel na celý týden. Cena je 749 Kč včetně dopravy. 

Pivovary spouští kampaň na záchranu hospod

čtvrtek, 2. dubna 2020, 17:00

Český svaz pivovarů a sladoven ve spolupráci s pivovary a dalšími partnery proto přichází s iniciativou Zachraň hospodu!, přes níž mohou lidé přímo podpořit své oblíbené podniky. V rámci iniciativy byly spuštěny webové stránky www.zachranhospodu.cz, kde se mohou zapojit hospody a restaurace i jejich zákazníci. Prostřednictvím systému si lidé budou moci koupit poukaz, který pak v hospodě nebo restauraci uplatní poté, co přestanou platit aktuální opatření a hospody znovu otevřou.

Zdroj: Shutterstock

Datart rozdá sto praček a sto sušiček nemocnicím

čtvrtek, 2. dubna 2020, 16:55

Nedostatek praček a sušiček ve zdravotnických a sociálních zařízeních pro aktuální potřebu nutné údržby látkových roušek se stal podnětem pro výzvu elektro prodejce „Spolu pomůžeme víc“. V dubnu Datart za každou zákaznickou objednávku daruje peníze a postupně z nich vybaví sto institucí spotřebiči s antibakteriálními programy pro bezpečné praní a sušení látkových roušek.

Mercedes-Benz Prague Fashion Week slučuje dvě sezóny do jedné

čtvrtek, 2. dubna 2020, 15:20

Vzhledem k aktuální situaci se organizátoři Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku rozhodli o sloučení jarní a podzimní edice do jedné, a to v termínu od 4. do 11. září 2020. „Rozhodnutí, s jakou kolekcí se chtějí na zářijové edici návrháři prezentovat, necháváme tentokrát zcela na jejich uvážení. Chceme lokální návrháře, jejich tvorbu a módní průmysl maximálně podpořit. Naším cílem je zachovat původní skladbu programu, a tu doplnit i o další nové prezentace. Zachován zůstane také koncept dvou přehlídkových stagí: Mercedes-Benz stage a Zalando stage a rovněž soutěž pro začínající módní návrháře VAN GRAAF Junior Talent,“ říká Lukáš Loskot, CEO Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku.​

Rádio Blaník odvysílalo zdravici v italštině, převezme ji Rádio 2.0 Bergamo

čtvrtek, 2. dubna 2020, 15:05

Rádio Blaník se přes online stream propojilo s italským Rádiem 2.0 Bergamo, který vysílá pro pandemií velmi postižený italský region, a odvysílalo pro kolegy v rádiu i celou Itálii zdravici. „V Bergamu to vyvolalo velké nadšení a náš vstup odvysílá v pátek ráno Alessandro ve své ranní show. Zpráva o našem vysílání se objevila i na jejich sociálních sítích,“ uvedl za rádio Blaník Daniel Rumplík.

Zdravice Rádia Blaník pro italské kolegy, zdroj: Rádio Blaník

Řetězce posílají trvanlivé potraviny lidem v nouzi

čtvrtek, 2. dubna 2020, 14:40

Tesco, Albert, Lidl i Kaufland darují trvanlivé potraviny potravinovým bankám. Letošní jarní Sbírka potravin se v aktuální situaci nemůže uskutečnit  a obchodní řetězce se rozhodly pomoci samy. Česká federace potravinových bank hlásí, že akutně shání větší množství potravin pro seniory a rodiče samoživitele. Podpora je poskytována ve formě potravin jako je dětská výživa, konzervované maso, paštiky, trvanlivé mléko, luštěniny, zavařeniny a další.

Heureka zablokovala přes 50 e-shopů s předraženými respirátory

čtvrtek, 2. dubna 2020, 14:15

Internetový cenový srovnávač Heureka.cz zablokoval přes 50 e-shopů nabízející roušky, respirátory a dezinfekci za přemrštěné ceny. Další oznámení na podezřelé obchody prověřuje.

Mall.tv dále podporuje kulturu, zapojí se Čechomor či Kapitán Demo

čtvrtek, 2. dubna 2020, 14:00

Mall.tv dále rozvíjí sérii #kulturažije. V následujících dnech vystoupí na internetové televizi Čechomor, Kapitán Demo nebo Tři sestry, festival Jeden svět zde slavnostně vyhlásí vítěze letošního ročníku a Svět knihy nabídne rozhovory s populárními spisovateli a jejich autorská čtení. Nově se přidává také hlavní město Praha, které #kulturažije udělilo oficiální záštitu. Prostřednictvím dárcovské platformy Donio.cz je navíc možné jednotlivé účinkující i finančně podpořit, a to částkou v libovolné výši. 

Ivo Kahánek svůj první koncert v rámci #kulturažije odehrál ve frýdecko-místecké ZUŠ, foto: Jakub Koutný.

Dobrovolníci se chystají odhalovat dezinformace o koronaviru

čtvrtek, 2. dubna 2020, 13:10

Skupina dobrovolníků, která se dala dohromady v rámci platformy českých podnikatelů a technologických odborníků COVID19CZ, začala s monitorováním informací o novém typu koronaviru. V textech zveřejněných v českém mediálním prostoru plánuje odhalovat záměrně matoucí informace, poplašné zprávy a dezinformace a popisovat je v rámci pravidelného infoservisu. Odhalování dezinformací se plánuje věnovat skupina skupina dobrovolníků z technologických a IT firem a organizací Transitions, Zvolsi.info či Člověk v tísni. (zdroj: ČTK)

Nova v pátek odvysílá show moderovanou z obýváků

čtvrtek, 2. dubna 2020, 13:00

Televize Nova zařadí v pátek 3. dubna do vysílání nový pořad s názvem Spolu z domu. Místo televizního studia bude vysílán z obývacích pokojů moderátorů pořadu. Těmi jsou: Adéla Gondíková, Ondřej Sokol a Jakub Kohák. Pořad bude Nova vysílat v čase od 21:25. Zatím jde o jednorázové vysílání pořadu. Podle televize Nova má jít o zábavní pořad, který má diváky v těžkých časech povzbudit.

CzechTrade nabízí podnikatelům semináře online

čtvrtek, 2. dubna 2020, 12:10

Agentura CzechTrade připravila pro české podnikatele živě vysílané Exportní online semináře s řediteli zahraničních kanceláří CzechTrade. Mají přinášet informace ze zahraničních trhů, podporu pro export a také vhled do aktuálních odborných témat. Délka seminářů se má pohybovat mezi 1-2 hodinami, informovala agentura. Konání prvního Exportního online semináře je naplánované na úterý 7. dubna. Hostujícím přednášejícím bude generální ředitel firmy Fortell Filip Ambrož. Semináře je možné sledovat zde.

Videokonferenční aplikace zažívají boom

čtvrtek, 2. dubna 2020, 11:20

Podle reportu portálu App Annie se v březnu zařadily videokonferenční aplikace (Zoom Cloud Meetings, Microsoft Teams, Google’s Hangouts Meet nebo Houseparty)  k těm nejstahovanějším. V týdnu od 14. do 21. března zaznamenaly 62 milionů stažení v AppStore i Google Play, což bylo o 45 % více než týden předchozí.

Agentura Dorland zprovoznila web pro živnostníky Stáležijeme

čtvrtek, 2. dubna 2020, 11:00

Svoji činnost zahájil portál stalezijeme.cz, který má pomoci živnostníkům a řemeslníkům v době pandemie nemoci Covid-19. Jde o iniciativu agentury Dorland, která jej provozuje na vlastní náklady. Záštitu nad projektem převzal Svaz města a obcí České republiky. „Lidé i nadále nabízejí své služby, i když jinou formou, ale nevědí, jak tuto informaci dostat k těm, kteří by jejich služby rádi využili. V této době tak chceme pomoci opět nastartovat nabídku a poptávku po službách malých a středních podnikatelů,“ uvedla Markéta Vesecká, CEO agentury Dorland.

Toyota v Česku spouští virtuální showroom

čtvrtek, 2. dubna 2020, 10:55

V době, kdy jsou kamenné showroomy kvůli koronavirové epidemii z nařízení vlády zavřené, bude Toyota prezentovat své vozy online prostřednictvím svého webu a živého rozhovoru s prodejcem. „Současná situace nás přiměla pružně zareagovat a přijít s novým konceptem, jak rychle a pohodlně uspokojit poptávku po našich vozech. Zájemce o vůz Toyota si jej může za asistence prodejce vybrat z bezpečí svého domova, bezkontaktně a v souladu s aktuálními omezeními vyhlášenými vládou ČR,“ říká generální ředitel Toyota Central Europe-Czech Martin Peleška. Na podporu nového způsobu prezentace spouští také digitální informační kampaň.

Zdroj: Toyota

TV Nova zařazuje do vysílání děkovný spot lékařům

čtvrtek, 2. dubna 2020, 10:30

Televize Nova zařazuje od čtvrtka do vysílání televizní spot, v němž prostřednictvím tváří seriálu Ordinace v růžové zahradě 2 děkuje zdravotníkům. Do projektu se zapojili např. Zlata Adamovská, Petr Štěpánek, Michaela Badinková, Dana Morávková, Petr Rychlý a další. 

Zdroj: TV Nova

Odhad: Objem reklamy v německých médiích klesne v dubnu nejméně o 40 %

čtvrtek, 2. dubna 2020, 09:55

Sdružení německého reklamního průmyslu ZAW podle prvních odhadů předpovídá, že objem reklamy ve všech německých médiích klesne v letošním dubnu nejméně o 40 %. V březnu se mělo podle odhadů snížení pohybovat v rozmezí 30 % až 80 % v nejvypjatějších březnových dnech, tj. od 10. března. Prognóza pro květen je zatím těžko předvídatelná. ZAW ale uvádí, že rok 2020 bude v historii německé reklamy nejvíce neobvyklý, píše server Horizont.

Lukačovič: Reklamní trh půjde dolů, dopad na Seznam.cz bude negativní

čtvrtek, 2. dubna 2020, 09:30

Majitel mediální firmy Seznam.cz Ivo Lukačovič poskytl rozhovor webu Seznam Zprávy. V rozhovoru, který vedl Miloš Čermák, mj. odhaduje, že svět za deset let bude lepší než v současnosti. „Tahle krize způsobí velký přesun fyzického světa do digitálního," uvádí. Krizi pak považuje za očistnou. „Přiznejme si, že to, jak jsme v roce 2019 žili, asi nebylo ideální. Byla velká už ani ne spotřeba, ale nadspotřeba,“ říká. Dopad na Seznam.cz bude podle jeho názoru negativní. „Reklamní trh půjde dolů. Máme nějaké rezervy a myslím, že krizi přečkáme. Trochu mě mrzí, když sleduju reakce ostatních podnikatelů,“ uvádí dále v rozhovoru.

Firmy úpravou loga vyzývají k odstupu či k nošení roušek

čtvrtek, 2. dubna 2020, 09:15

Mercedes-Benz, Volkswagen, Audi či Coca-Cola ve své komunikaci vyzývají k dodržování potřebných vzdáleností. Za tímto účelem upravují svá loga.

Zpravodajské weby v březnu výrazně zvýšily návštěvnost

čtvrtek, 2. dubna 2020, 08:10

Čas strávený na tuzemských zpravodajských webech se v letošním březnu ve srovnání s letošním únorem téměř ztrojnásobil. Vyplývá to z březnových dat výzkumu návštěvnosti českého internetu NetMonitor. Zpravodajskými weby jsou myšleny ty weby, které jsou v rámci výzkumu NetMonitor řazeny do kategorie zpravodajství. Celková návštěvnost (počet návštěv) se v březnu více než zdvojnásobila a rovněž počet zobrazených stránek (page views) byl v březnu více než dvojnásobný než v únoru 2020.

Počet návštěv a page views na českých zpravodajských webech, březen 2020, zdroj: NetMonitor

E.ON daruje jídlo zdarma pro lidi v první linii

středa, 1. dubna 2020, 20:20

Společnost E.ON ve spolupráci s projektem Nesnězeno dodá zdravotníkům, záchranářům a hasičům v nadcházejících týdnech více než dva tisíce porcí jídla zdarma. Chce tím pomoci v práci lidem v první linii. Prvních 80 jídel ve středu dostala brněnská Fakultní nemocnice u sv. Anny. Pomoc zamíří také do nemocnice v Českých Budějovicích, k brněnským hasičům a zaměstnancům záchranné zdravotnické služby v Brně, informovala E.ON.

Společnosti PPF upravily loga, objevuje se v nich rouška

středa, 1. dubna 2020, 16:10

Společnosti, které patří pod PPF, upravily svá loga a doprovodily je symbolem roušky.

Zdroj: twitter účet PPF

COT media věnuje prostor ve výši 750 tis. Kč pro cestovní ruch

středa, 1. dubna 2020, 15:35

Vydavatelství COT media uvolní inzertní plochy ve svých médiích v hodnotě 750 tisíc korun pro firmy z cestovního ruchu. „V našich mediálních nosičích jsme prozatím alokovali inzertní plochy v hodnotě 750 000 Kč, které bezplatně či za velmi zvýhodněných podmínek věnujeme subjektům cestovního ruchu,“ uvedla Eva Frindtová, jednatelka COT media. Nabídka platí prozatím do července 2020, objednané plochy je možné využít do konce roku 2020. COT media je vydavatelem časopisu COT, který je učen profesionálům v oboru cestovního ruchu.

Semantic Visions: Dezinformace o viru se šířily nejprve z ruského serveru

středa, 1. dubna 2020, 15:15

První dezinformace na téma nového typu koronaviru se objevily na internetu 20. ledna, kdy ruský server spravovaný tamním ministerstvem obrany ve svém textu obvinil Spojené státy, že virus vyvinuly jako biologickou zbraň. Vyplynulo to z výzkumu společnosti Semantic Visons, která se zaměřuje na sémantickou analýzu informací na webu. Spolek Nelež, který si klade za cíl omezit šíření dezinformací v ČR, v té souvislosti sdělil, že Rusko využívá situaci kolem viru k rozšiřování dezinformací s cílem poškodit důvěru obyvatelstva vůči demokratickým institucím, i mezi sebou navzájem. (zdroj: ČTK)

Kaufland podpoří Českou federaci potravinových bank

středa, 1. dubna 2020, 13:10

Vzhledem k nouzovému stavu a epidemiologické situaci bylo zrušeno jarní kolo Sbírky potravin. Kaufland se však rozhodl podpořit Českou federaci potravinových bank napřímo. Daruje jí přes 25 tun trvanlivých potravin, tedy téměř stejné množství, jako v posledním podzimním kole sbírky věnovali jeho zákazníci. Palety hladké mouky, rýže nebo těstovin budou distribuovány v následujících týdnech.

ČT spouští vzdělávací web ČT edu

středa, 1. dubna 2020, 12:40

Česká televize spouští nový web, který má pomoci s učením doma i na dálku. Jmenuje se ČT edu. Od středy 1. dubna nabízí přes tři tisíce krátkých vzdělávacích videí určených pro děti předškolního věku i žáky středních škol. Videa pokrývají přes dvacítku předmětů od biologie po zeměpis, jsou členěna podle stupňů vzdělávání i konkrétních témat. Témat jsou zatím dvě stovky. Plánem je ale portál do budoucna rozšiřovat nejen o nová videa, nové předměty, ale i o pracovní listy.

Objem televizní inzerce klesá, čas strávený s TV naopak roste

středa, 1. dubna 2020, 12:05

Pokles TV reklamy je zatím monitorován v některých evropských zemích na úrovni jednotek procent, jde ale o začátek pandemie. Naproti tomu lidé tráví před televizní obrazovkou více času, ukazují data agentury Nielsen. V případě televizní reklamy v Itálii, jedné z nejpostiženějších evropských zemí pandemií nového koronaviru, evidují data Nielsen Ad Intel pokles o 5 % za období 1.1.-8.3. 2020 ve srovnání se stejným obdobím loni. Některé segmenty byly ale postiženy citelně, např. doprava a cestovní ruch (pokles o 67 %) nebo zábava (pokles o 42 %). Přesnější obrázek o dopadu pandemie na reklamní trh ukážou až kompletní březnová a dubnová data.

Zdroj: Nielsen

Zájem o O2TV se zvýšil, lidé vyhledávají zpravodajství a erotiku

středa, 1. dubna 2020, 11:45

Po vyhlášení mimořádných opatření zvýšila O2 TV podle údajů své provozující společnosti O2 sledovanost o pětinu. Diváky lákalo zpravodajství a také stanice pro dospělé. Například sledovanost ČT24 se zvýšila o 346 % a kanálů pro dospělé o 191 %. Stanici PornHub TV si alespoň jednou pustil každý čtvrtý zákazník O2 TV. PornHub TV proto zůstane zdarma do 15. dubna v nabídce tarifů O2 TV L a O2 TV Stříbrná.

Google věnuje na boj s koronavirem přes 800 milionů dolarů

středa, 1. dubna 2020, 10:20

Firma Google přislíbila, že věnuje na boj s koronavirem přes 800 milionů dolarů, a to většinou formou kreditů na využití jejího reklamního prostoru. Čtvrt miliardy věnuje WHO a dalším zdravotnickým institucím. Dalších 200 milionů poputují na podporu neziskových organizací, 340 milionů dolarů věnuje v kreditech malým a středním podnikům a 20 milionů akademické sféře a výzkumu. Během uplynulých dvou týdnů darovaly finanční prostředky i další technologické firmy, například Facebook, LinkedIn, Twitter nebo TikTok. 

Innogy v reakci na pandemii připravila nový spot ve vzdáleném režimu

středa, 1. dubna 2020, 10:10

Innogy nasadila do televize novou kampaň. Její příprava probíhala přes videokonferenci, spot natočil herec Pavel Šimčík na mobilní telefon. „Produkce, PPM, realizace, schvalování atp., vše bylo zajištěno formou videokonferencí celého týmu v horizontu jen několika málo dní,“ popisuje tiskový mluvčí společnosti Václav Podzimek.

Facebook rozšiřuje nástroj pro komunitní pomoc

středa, 1. dubna 2020, 10:05

Sociální síť Facebook rozšiřuje svůj nástroj Community Help, přes který lze nyní požádat či nabídnout pomoc sousedům, například s nákupy či darováním jídla. Zatím je dostupný v USA, Velké Británii, Francii, Austrálii a Kanadě, další země však budou v dohledné době následovat. Community Help uvedl Facebook již v roce 2017, doposud však byl nástroj používán v případech přírodních katastrof či teroristických útoků. 

Zdroj: Facebook

Online benefiční SEO konference se uskuteční ve čtvrtek 2. dubna

středa, 1. dubna 2020, 08:55

SEO specialisté připravili benefiční online konferenci pro marketéry SEO4Life. Je určena marketérům, kteří v důsledku nastalé situace vyvolané novým koronavirem přišli o velkou část příležitostí se vzdělávat. Je zdarma a jako řečníci vystoupí zástupci světové SEO komunity. Začátek konference je naplánovaný na 2. dubna v 16:00 hodin. Celá konference potrvá čtyři hodiny a bude streamovaná přes službu Twitch. Live stream mohou zdarma sledovat všichni, kteří se zaregistrují na https://seo4life.stream.

Zdroj: SEO4Life

Prima odkládá své jarní a letní eventy

středa, 1. dubna 2020, 08:00

Televizní skupina Prima oznámila, že vzhledem k pandemii koronaviru a s ní souvisejícími mimořádnými opatřeními vlády se rozhodla přesunout stávající květnové eventy Dermacol Love Day a inSPORTline Prima Run. Chce je uskutečnit, jakmile to situace a nařízení vlády dovolí. Změnám v termínu konání se nevyhnou ani červnové Fresh festivaly, které televize aktuálně odkládá na září. Uvedené akce jsou pořádány pod značkou Solootions.

Restauracím pomáhají vyhledávače i nové možnosti rozvozu

středa, 1. dubna 2020, 07:50

Na pomoc restauracím, které musely kvůli pandemii zavřít či omezit svůj provoz, vznikají mnohé iniciativy. Shrnujeme vývoj v segmentu.

LED Multimeda vysílá osvětový i děkovný spot, nabízí zvýhodněné ceny

úterý, 31. března 2020, 22:10

Společnost LED Multimedia poskytla své digitální outdoorové plochy pro vysílání osvětových spotů Ministerstva zdravotnictví ČR. Spot, jehož délka přesahuje 90 vteřin, se vysílá na všech obrazovkách celé sítě LED Multimedia od poloviny března. Vedle toho od minulého týdne LED Multimedia připravila děkovný spot pro zaměstnance v první linii. Regionálním firmám také nabízí možnost propagace za zvýhodněné ceny. Výtěžek ve výši 10 % z každé této kampaně věnuje na rozvoj divadel nebo jiných kulturních institucí v daném regionu. 

Zdroj: LED Multimedia

PR Klub nabízí bezplatné poradenství

úterý, 31. března 2020, 19:00

Profesní organizace PR Klub spouští pro veřejnost bezplatné individuální poradenství v oblasti PR a krizové komunikace. Zájemci, kteří potřebují ve své situaci radu zkušeného odborníka, se mohou na organizaci obrátit prostřednictvím formuláře, během jednoho dne je pak kontaktuje některý z jejích konzultantů. 

Prezident Zeman promluví na Blesk.cz

úterý, 31. března 2020, 17:15

Prezident Miloš Zeman poskytne v neděli 5. dubna serveru Blesk.cz živý rozhovor, ve kterém se vyjádří k pandemii koronaviru.

ČTK přibližuje, jak zvládá připravovat zpravodajství

úterý, 31. března 2020, 17:10

Česká tisková kancelář (ČTK) se rozhodla zveřejnit, jak se vyrovnávala a vyrovnává se současnou pandemickou situací. Mimo jiné uvádí, že zpravodajství ČTK přešlo poprvé v historii agentury na home-office. 

Skylink a FreeSat rozšířily volně dostupné TV programy

úterý, 31. března 2020, 16:45

Platformy Skylink a FreeSat se rozhodly pokračovat v rozšiřování volně dostupných programů pro všechny své zákazníky. Od konce března proto uvolňují další programy. V nabídce volného vysílání je tak 32 programů. Vybrané programy lze sledovat se službou Skylink Live TV také na mobilu, tabletu, PC nebo chytré TV.

Zásah televizí veřejné služby se zvýšil v některých dnech až dvojnásobně

úterý, 31. března 2020, 16:36

Večerní zpravodajské relace evropských televizí veřejné služby mají v některých dnech v čase pandemie nového koronaviru až dvojnásobný zásah v porovnání se začátkem letošního roku. Vyplývá to z nové zprávy evropské vysílací unie EBU, která se zabývá tím, jak se média veřejné služby napříč Evropou vyrovnávají s pokrýváním pandemie nového koronaviru.

Extreme Media na 70 svých CLV nosičích děkuje první linii

úterý, 31. března 2020, 15:15

Společnost Extreme Media, jež provozuje exkluzivně reklamní plochy na čerpacích stanicích sítě Mol, osadila 70 svých CLV nosičů plakátem s poděkováním první linii. 

Zdroj: Extreme Media

Kofola upravila zamilovaný spot, všem nasadila roušku

úterý, 31. března 2020, 14:25

Kofola zareagovala ve svém zamilovaném reklamním spotu na pandemii koronaviru. Všem postavám, včetně „jelena“, nasadila roušku. Kofola se do boje z pandemie zapojila i iniciativou #zlasky, v jejímž rámci vybavuje pitným režimem zdravotníky a záchranáře v první linii a také nejvíce ohrožené seniory.

Zdroj: Kofola

Rohlík Bistro eviduje za první den 1200 objednávek

úterý, 31. března 2020, 13:50

Za první den fungování nové služby Rohlík Bistro objednali zákazníci přes 1200 hotových jídel z restaurací s dovozem až domů. E-shop uvažuje o rozšíření do Brna. E-shop Rohlík.cz spustil službu Rohlík Bistro v neděli 29. března, aby tak pomohl zvládnout nelehkou situaci restauratérům a šéfkuchařům z vyhlášených restaurací. 

Studio Najbrt vytvořilo plakáty pro restaurace a obchody

úterý, 31. března 2020, 13:05

Grafici ze Studia Najbrt vytvořili plakáty pro hosty i zaměstnance restaurací a obchodů v době nouzového stavu. Stáhnout a vytisknout si je může kdokoliv, jsou otevřené a dostupné všem podnikům zde. Série s názvem Hrajte s námi má vtipnou formou nabádat hosty restaurací a obchodů i zaměstnance, aby dodržovali bezpečnostní pravidla. „Restaurace není nemocnice ani metro, a tak jsme dali infografice pozitivní nádech – plakáty jsou barevné, hraničí s ilustrací a vnášejí do tématu humor i nadsázku,“ říká grafik Jakub Spurný ze Studia Najbrt. Piktogramy zobrazují nejčastější opatření, které je nutné v podnicích dodržovat. 

Zdroj: Studio Najbrt

ZOOT zavádí v době koronaviru vlastní taxi

úterý, 31. března 2020, 12:50

Český online prodejce s módou ZOOT přichází v hlavním městě s novou speciální službou – ZOOT Taxi, která nabídne dovoz zboží až domů s tím, že kurýr počká, než si oblečení zákazníci vyzkouší. Tato možnost je součástí online prodeje i mobilní aplikace a není limitována počtem zakoupených kousků oblečení.

Penny je další řetězec, který přidá zaměstnancům

úterý, 31. března 2020, 12:00

Po obchodních řetězcích Lidl, Kaufland, Albert a Tesco dostanou mimořádné bonusy i v Penny Marketu, kde rozdělí svým zaměstnancům přes 40 mil. korun. Od poloviny března mají zaměstnanci na prodejnách a v logistice o 15 % vyšší hodinovou mzdu a za březen každý z nich obdržel jednorázový poukaz na nákup v hodnotě 1500 korun. Toto navýšení je prozatím platné do poloviny dubna. Řetězec je ale připraven jej s ohledem na vývoj situace prodloužit. K poslednímu navýšení mezd Penny přistoupilo od března letošního roku, kdy mzdy vzrostly v průměru o 5 %.

Nový chatbot má reagovat na fake news ohledně Covid-19

úterý, 31. března 2020, 11:45

Světová zdravotnická organizace (WHO) a Rakuten Viber vytvořily partnerství s cílem bojovat proti nepřesným informacím týkajícím se onemocnění Covid-19, a to s pomocí interaktivního chatbota. Cílem chatbota je reagovat na fake news a nepravdivé informace.  Chatbot je k dispozici všem, kteří hledají přesné informace, a to v angličtině, arabštině, ruštině a brzy bude k užití v dalších více než 20 jazycích. Chatbot odpovídá na nejčastější dotazy týkající se pandemie a přináší nejnovější informace.

Evropské zpravodajské weby rostou o desítky procent

úterý, 31. března 2020, 10:50

Z dat výzkumné společnosti Comscore vyplývá, že zájem o zpravodajské weby se napříč Evropou zvýšil v průměru o vysoké desítky procent. Ve srovnání s návštěvností na začátku roku 2020 a v polovině března 2020 je nejvyšší růst návštěvnosti na italských zpravodajských webech.

Zdroj: Comscore, Statista, FIPP

AKA: Komunikační trh může klesnout až o polovinu

úterý, 31. března 2020, 10:20

Komunikační trh za loňský rok vykázal obrat téměř 120 miliard korun. V současné době se odhaduje pokles komunikačního trhu na 50 %, a to ještě v závislosti na délce trvání hospodářského útlumu. Okamžitě se však pokles poptávky promítá i do návazných činností, jako je audio a video produkce, tisk, pořádání akcí, grafického designu, produkce hudby apod. Na úřady práce tak mohou přibýt desetitisíce lidí z kreativního a komunikačního průmyslu, uvedla Asociace komunikačních agentur (AKA). Ta přitom poukazuje na skutečnost, že zatímco komerční zakázky výrazně poklesly, otevírá se prostor pro spolupráci s institucemi státu a samospráv.

WPP mění finanční plány, oddaluje vyplácení dividend

úterý, 31. března 2020, 10:00

Mediální skupina WPP oddaluje vyplácení dividend i zpětný odkup akcií. Reaguje tak na stávající situaci, kdy kvůli pandemii koronaviru většina jejích klientů stahuje své kampaně a snižuje mediální výdaje. WPP také zastavila nábor nových zaměstnanců, reviduje spolupráci s externisty a zamrazila navyšování mezd či cestovní výlohy. Svými kroky chce ušetřit 800 mil. liber (24,5 mld. korun). 

CzechTourism posouvá kofinancování, chystá kampaň

úterý, 31. března 2020, 08:00

CzechTourism posouvá v důsledku pandemie koronaviru systém kofinancování marketingových aktivit. Cílem připravované imageové kampaně, jejíž zastřešujícím tématem mají být hrady a zámky a další klenoty regionů, je vyzvat lidi, aby pomohli domácí ekonomice, místním podnikatelům a naplánovali si dovolenou po Česku. 

Předseda ODS vyzývá k podpoře médií, která dávají prostor opozici

úterý, 31. března 2020, 07:55

Předseda ODS Petr Fiala vyzval na svém facebookovém profilu k podpoře médií, která dávají prostor opozici. Konkrétně jmenoval Forum24.cz. Domnívá se, že média dávají v současnosti neomezený prostor vládní koalici a na opozici se nedostává. „Sledujte naše weby a sociální sítě, uvidíte, co všechno děláme, chystáme, navrhujeme. Nabízíme rychlá, kompetentní řešení pro lidi a firmy. Obracejte se taky pro informace na média, která na hlas skutečné opozice nikdy nerezignovala a podpořte je svým zájmem (např. Forum24)," napsal mj. předseda ODS.

Stream vysílaný z divadla byl nejsledovanějším přenosem na ČT art

pondělí, 30. března 2020, 21:55

Přímý přenos z divadla Studio DVA, který nabídl komedii Hvězda s Evou Holubovou a který odvysílala kulturní stance ČT, se stal nejsledovanějším živým přenosem od spuštění kulturního kanálu ČT art v roce 2013. Diváky přilákal k obrazovkám také benefiční koncert České filharmonie, který vysílala živě stanice ČT art v sobotu. Vidělo ho 78 tis. diváků. V průběhu koncertu se na pomoc zdravotnickému personálu čtyř nemocnic, které pečují o nejvážněji postižené pacienty koronavirovou infekcí, vybraly bezmála 4 mil. Kč.

Igráček je nově také s rouškou, výnos z prodeje pomáhá

pondělí, 30. března 2020, 16:35

Česká rodinná firma Efko-karton, která vyrábí mimo jiné postavičky Igráčka, reaguje na aktuální situaci a vytvořila limitovanou řadu Igráčků s rouškou. Vyjadřuje tak podporu lidem v první linii. Mezi postavičky limitované edice zařadila i členy rodiny. Z každého prodaného kusu Igráčka s rouškou (cena 79 Kč) poputuje patnáct korun na nákup nutně potřebných ochranných prostředků.

Zdroj: Efko-karton

Facebook slibuje 100 milionů USD médiím zasaženým koronavirem

pondělí, 30. března 2020, 16:30

Provozovatel sociální sítě Facebook se zavázal, že podpoří zpravodajská média zasažená krizí kolem koronaviru částkou 100 milionů dolarů (2,5 miliardy Kč). Firma dnes uvedla, že 25 milionů dolarů věnuje formou nouzového grantu regionálním americkým médiím, zatímco dalších 75 milionů dolarů vynaloží na reklamu u globálních zpravodajských organizací.

Letní olympiáda v Tokiu má nové datum konání

pondělí, 30. března 2020, 16:05

Odložené letní olympijské hry v Tokiu se v příštím roce uskuteční od 23. července do 8. srpna. Oznámili to japonští organizátoři po dohodě s představiteli Mezinárodního olympijského výboru (MOV). Nový termín akce odložené kvůli pandemii koronaviru se našel šest dnů po rozhodnutí poprvé v historii hry přesunout. Navazující paralympiáda se v Tokiu uskuteční od 24. srpna do 5. září 2021.

Zdroj: ČOV

Billa darovala FN Motol ovoce a zeleninu v hodnotě 200 tis. Kč

pondělí, 30. března 2020, 15:05

Společnost Billa darovala FN Motol celkem pět palet ovoce a zeleniny v celkové hodnotě téměř 200 tisíc Kč. Zdravotníkům putovalo na 16 tis. ks ovoce bohatého zvláště na vitamin C, jako jsou citrony, pomeranče, grapefruity, mandarinky nebo jablka.

Ředitel FN Motol Miloslav Ludvík a generální ředitel Billa ČR Jaroslav Szczypky, foto: Billa

National Pandemic Alarm: Češi i Slováci se obávají zvýšení cen

pondělí, 30. března 2020, 14:25

Z nejnovějších výsledků projektu National Pandemic Alarm, který monitoruje nálady a postoje společnosti v období pandemie koronaviru, mj. vyplývá, že ze situací, které by mohly nastat, dělá Čechům i Slovákům největší starost potenciální zvyšování cen. Češi předstihli Slováky jak v důvěře ve vlastní stát, tak v tom, jak řeší situaci s koronavirovou pandemií. Zatímco index důvěry v České republice v posledních měřeních vzrostl a drží se na vysoké příčce, na Slovensku respondenti naopak hodnotí státní opatření hůře.

Vzájemnou sounáležitost má podpořit vyvěšení vlajky

pondělí, 30. března 2020, 13:10

Česká, původně československá vlajka oslaví 30. března 100 let od svého vzniku. U této příležitosti vznikla iniciativa Pod jednou vlajkou, která vyzývá k vyvěšení tohoto státního symbolu do oken, nalepením na auto či namalováním na tvář. Cílem je nejen připomenutí výročí, ale i vyjádření české sounáležitosti a odhodlání překonat současnou nelehkou dobu pandemie koronaviru.

Zdroj: Pod jednou vlajkou

Tesco přijalo přes tisíc nových zaměstnanců

pondělí, 30. března 2020, 12:30

Více než jeden tisíc nových zaměstnanců začalo během posledních týdnů pracovat v obchodním řetězci Tesco v České republice. Mají pomoci uspokojit zvýšenou poptávku zákazníků. Tesco obdrželo přibližně 1900 žádostí od uchazečů v Česku, žijících především ve velkých městech, kteří se přihlásili na doplňování zboží, pikování a práci na pokladně. Průměrný věk uchazečů je lehce přes 30 let a jedná se o lidi původně zaměstnané v restauracích nebo obchodech.

Vysílání pro školy spouští i polská veřejnoprávní TVP

pondělí, 30. března 2020, 12:25

Obdobu projektu UčíTeka od ČT spouští v Polsku veřejnoprávní televize TVP. Výuka pro základní školy začíná v pondělí 30. března, vysílání je naplánováno od pondělí do pátku. Dostupné je také online na Vod.tvp.pl. Programy lze sledovat na 4 kanálech: TVP 3, TVP Entertainment, TVP Sport a TVP Historia. Kromě premiérových materiálů budou k dispozici i opakované lekce.

Šéfredaktor Respektu promluvil přes video ke čtenářům

pondělí, 30. března 2020, 11:50

Šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery pozdravil pomocí videa čtenáře týdeníku a poděkoval jim za to, že si Respekt v těchto dnech kupují i na stánku a také že využívají nabídky digitálního předplatného. „Pro nás je to strašně důležité," zmínil.

Pilulka.cz nabízí své kapacity i ostatním online prodejcům

pondělí, 30. března 2020, 11:20

Pilulka.cz, online prodejce léků, je připravena své prodejní kapacity nabídnout i dalším obchodníkům, kteří vlivem krize ze dne na den museli uzavřít většinu svých provozoven. Nabízí zalistování portfolia a prodeje online. Obchodníci tak mohou využít služeb logistiky a zároveň i vlastní Pilulka dopravy až k zákazníkům. Těchto zákazníků má být v Česku jeden milion. „Jsme připraveni do jednotek dnů pomoci a začít s prodejem zboží, které dnes leží na distribučních skladech, a tito obchodníci hledají cestu, jak si zajistit nějaké tržby. Pokud mají pro nás akceptovatelné portfolio, jsme schopni začít s pomocí okamžitě,“ říká Martin Kasa, spolumajitel Pilulka.cz.

Coca-Cola pozastavuje komunikaci, věnuje 120 mil. USD na boj proti viru

pondělí, 30. března 2020, 10:20

Od dubna až do odvolání pozastavuje Coca-Cola veškerou komerční komunikaci všech svých značek. „Chceme se teď především soustředit na zdraví našich zaměstnanců a našeho okolí," zdůvodnila firma. Společnost Coca-Cola, její výrobní partneři a The Coca-Cola Foundation společně věnují přes 120 mil. USD (téměř 3 mld. Kč) na podporu boje proti Covid19. Nakoupený reklamní prostor využije Coca-Cola pro dobročinnou komunikaci.

Zdroj: Coca-Cola

Pandemie má dopady i na květinářství

pondělí, 30. března 2020, 10:00

Podle Svazu květinářů a floristů přicházejí pěstitelé květin denně kvůli pandemii v průměru zhruba o 12 milionů korun, prodejci o 13,5 mil. korun. Zahradnické prodejny si mohou na základě výjimky prodávat, zájem o květiny však znatelně poklesl. Nízká poptávka zasáhla i nizozemskou květinovou burzu, která musí více než polovinu svých květin vyhodit, zbytek prodává pod cenou.

Křetínský: Nejvíc zasažena z našeho podnikání jsou média

pondělí, 30. března 2020, 09:50

Daniel Křetínský, většinový vlastník Czech News Center, v rozhovoru pro své deníky E15 a Blesk mj. uvedl, že nejvíce postiženými odvětvími, ve kterých podniká, jsou média, přestože média nejsou pro Křetínského skupinu hlavní ekonomickou aktivitou. „Všechna média musejí fungovat, dokonce v těžších podmínkách, tisku ale navíc vypadly nejen příjmy z inzerce, ale jsou velká omezení v distribuční síti, která mají vliv na prodejnost tištěných verzí, takže dostávají negativní hit ze dvou stran. Naopak například dobře funguje e-commerce. Jsem rád, že se našim firmám daří zvyšovat kapacity a poskytovat služby, které jsou nyní pro české domácnosti zásadní," uvedl.

Airbnb osekává marketing, ušetřit má až 800 mil. dolarů

pondělí, 30. března 2020, 09:45

Americká společnost Airbnb, jež zprostředkovává ubytování v soukromí, pozastavila své marketingové aktivity. Cílem je letos ušetřit 800 milionů dolarů (téměř 20 miliard korun). Její zakladatelé nebudou v příštích šesti měsících pobírat žádný plat a nejvyšším vedoucím pracovníkům klesne mzda na polovinu. Uvedla to agentura Reuters. 

Řetězce zaplatí zaměstnancům mimořádnou odměnu

pondělí, 30. března 2020, 09:25

Obchodní řetězce Lidl a Kaufland, patřící do jedné skupiny Schwarz Gruppe, zaplatí svým zaměstnancům mimořádnou odměnu za jejich pracovní nasazení v uplynulých dnech. Za březen jim vyplatí spolu se mzdou odměnu až 4 tisíce korun. Konkrétní výše bude odvislá od počtu odpracovaných hodin. Mimořádný bonus dostanou také zaměstnanci Albertu a ještě před Velikonocemi ho slibuje vyplatit i Tesco.

Mobilboard děkuje vlastní kampaní všem „hrdinům dneška“

pondělí, 30. března 2020, 09:15


Mobilboard, dodavatel outdoorové reklamy ve veřejné dopravě, spustil na vlastní náklady kampaň pod názvem „Hrdinové dneška, kteří jedou na maximum“. K propagaci využila digitální LED obrazovku, kterou provozuje v Praze na Národní ulici, a to zejména z důvodu rychlého nasazení spotu a možnosti rychlé aktualizace. Firma také poskytuje v těchto dnech službu dopravcům, kdy zdarma nasazuje do Wi-Fi v MHD aktuální welcome page s informacemi pro cestující týkající se použití roušek a info o provozu MHD.

Zdroj: Mobilboard

adMeter: Sledovanost médií rostla i v dalším týdnu

pondělí, 30. března 2020, 08:30

Za poslední týden naměřila výzkumná společnost Median v projektu adMeter další změny v mediální konzumaci způsobené epidemií koronaviru. V týdnu od 16.3. do 22.3. 2020 Češi věnovali v průměru ve všední den 9 hodin a 20 minut svého času sledování televize, poslechu rádia, návštěvě internetu a mobilních aplikací dohromady, o víkendu pak téměř 10 hodin. Téměř 100 % Čechů denně alespoň na chvíli přišlo do kontaktu s TV, rozhlasem, webovými stránkami či mobilními aplikacemi. Oproti předminulému týdnu posilují všechny měřené mediatypy.

Zdroj: data adMeter 1000 CZ, březen 2020

Křetínský měl pozitivní test na koronavirus, pracuje v izolaci

pondělí, 30. března 2020, 08:00

Podnikatel Daniel Křetínský byl 12. března pozitivně testován na nový typ koronaviru. Od té doby je v izolaci, cítí se dobře a své firmy řídí po telefonu. Podnikatel, který je podle loňského žebříčku časopisu Forbes pátým nejbohatším Čechem s odhadovaným majetkem ve výši 66 miliard korun, to řekl v rozhovoru pro deník E15. Uvedl, že předtím neměl teplotu, kašel ani jiné příznaky, jen lehkou rýmu a normálně pracoval. U jeho spolupracovníků, rodiny ani dalších lidí, s nimiž přišel do bližšího kontaktu, se onemocnění COVID-19 nepotvrdilo.

„Spojujeme Česko“ propojuje v boji s Covid-19 stát a firmy

neděle, 29. března 2020, 10:00

Platforma Spojujeme Česko nabízí na svých stránkách řadu konkrétních příkladů spolupráce státu, firem, podnikatelů a také možnost rozjet další projekty. Jedná se například o  digitální kartu koronavirus Covid-19, jež v mobilním telefonu komunikuje aktuální, prověřené informace z Ministerstva zdravotnictví, projekt Tomáše Čupra Nakup bezpečně či respirátory z 3D tiskárny, které za týden dokázal vyvinout tým z pražské ČVUT ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu. Platforma by měla vytvářet zcela nové potřeby a kapacity, jak na straně státu, tak na straně trhu.

ČRo Ostrava přibližuje současnou práci redaktorů

sobota, 28. března 2020, 17:50

Ostravská redakce Českého rozhlasu popisuje, v jakých podmínkách v současnosti redaktoři pracují. Zpravodajské příspěvky vznikají z velké části mimo budovu ČRo.

Rohlík.cz rozšiřuje dopravu do celé republiky

sobota, 28. března 2020, 12:45

Pod názvem Suchý Rohlík spouští online supermarket Rohlík.cz novou službu, jež nabízí rozvoz trvanlivých potravin, domácích čisticích prostředků či toaletního papíru po celé České republice. Další novinkou je Rohlík Bistro, která bude od neděle 29. března prodávat čerstvé či chlazené jídlo z vyhlášených restaurací. V následujících dnech pak přibude služba Rohlík mini, přes kterou bude možné zakoupit základní potraviny z nejoblíbenějších 1000 položek. Rozváženy budou z menších skladů, čímž se zvýší šíře pokrytí. 

Nielsen: Nákupní horečka ustává

sobota, 28. března 2020, 11:30

Panika v třetím březnovém týdnu ustala. Vyplývá to z dat výzkumné agentury Nielsen. Zatímco druhý březnový týden byl z pohledu obratu a tempa růstu rekordní, v týdnu od 16. do 22. března se růst tržeb zpomalil. Počet transakcí poklesl v meziročním srovnání o 28 %, průměrná velikost nákupního košíku se však zvýšila o 44 %. Platí to pro všechny prodejní formáty – hypermarkety, supermarkety i drogerie.

Zdroj: Nielsen

Sociální sítě radí značkám, jak komunikovat v době pandemie

sobota, 28. března 2020, 09:15

Sociální sítě LinkedIn, Twitter nebo Facebook přinesly marketérům i běžným uživatelům řadu tipů. Jak na sociálních sítích šířit svá poselství ve zjitřené době epidemie koronaviru tak, aby nepůsobila nevhodně. Blíže je popisujeme zde.

Koronavirus snížil prodej tištěných médií ve Francii na polovinu

sobota, 28. března 2020, 09:00

Koronavirus snížil prodej tištěných médií ve Francii na polovinu. Po vyhlášení karantény minulé úterý se čtenáři s vyhlídkou na delší pobyt doma novinami a časopisy ve stáncích pravděpodobně předzásobili, ale minulou středu nastal prudký propad. Teď se jejich zájem přesouvá na síť, ale redakcím se nedaří využít tohoto posunu ke zvýšení příjmů z internetové reklamy a k posílení digitálního předplatného. Napsal to list Les Echos.

Cestovní kanceláře zaplatily zálohy ve výši 2,9 mld. Kč.

pátek, 27. března 2020, 15:35

Cestovní kanceláře v České republice zaplatily zálohy na zájezdy svých klientů do zahraničí na sezonu 2020 do okamžiku startu krize COVID-19 ve výši 2,9 miliardy Kč. Další stovky milionů byly vyplaceny na zálohách dopravcům. Žádný z příjemců záloh v současné situaci cestovním kancelářím obdržené platby nevrátí, uvedla v pátek Asociace cestovních kanceláří ČR. Dodala, že refundace zákazníkům nejsou v tuto chvíli možné, ale že nabízejí možnost využití poukazů na posunutí zálohovaných zájezdů v čase či destinaci.

Čupr startuje projekt Nakup bezpečně, zdigitalizuje každý obchod

pátek, 27. března 2020, 14:00

Tomáš Čupr odstartoval projekt s názvem Nakup bezpečně. Jeho cílem je umožnit digitalizaci každého obchodu v České republice. Kamenným prodejcům nabízí bezplatně technologie, díky nimž si jednoduše založí svůj vlastní e-shop.

Vydavatelé očekávají propad inzerce o desítky procent

pátek, 27. března 2020, 13:00

Objem nové inzerce zadávané do novin a časopisů výrazně poklesl. V nejbližších týdnech čeští vydavatelé očekávají propad řádově o desítky procent. Důvodem jsou obavy zadavatelů z dalšího vývoje spojeného s šířením koronaviru. Vyplývá to z aktuálních informací Unie vydavatelů i vydavatelství. „Zastavení části ekonomiky má za důsledek omezení marketingového rozpočtu některých klientů a tím pádem i nižší objem zadávané inzerce oproti běžnému režimu. V nejbližších týdnech lze v printu očekávat propad řádově o desítky procent," podotkla vedoucí komunikace vydavatelství Vltava Labe Média (VLM) Aneta Koudelková.

KB poskytla iniciativě Vaříme nepostradatelným mediální prostor

pátek, 27. března 2020, 12:55

Komerční banka podpořila projekt Vaříme nepostradatelným, ve které se sdružili kuchaři na čele se Zdeňkem Pohlreichem. Této iniciativě poskytla KB mediální prostor.

ÚOHS dohlédne na to, aby podnikatelé nezneužívali situace

pátek, 27. března 2020, 12:05

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) upozornil podnikatele na to, že i nadále důsledně monitoruje trhy a dohlíží na dodržování pravidel hospodářské soutěže a je připraven zasáhnout a potrestat její neoprávněné narušení. Zejména tvrdé kartelové dohody a zakázané vylučovací praktiky dominantních soutěžitelů související s krizově nezbytným zbožím a službami, jako jsou potraviny, energie, léky apod., jsou nyní klíčovými oblastmi, na které se bude v příštích týdnech a měsících ÚOHS zaměřovat. „Zejména nesmějí uzavírat dohody o cenách, rozdělování trhů, omezování produkce a dohody týkající se jejich postupu ve veřejných zakázkách. Dominantní hráči na trhu nesmějí této situace zneužívat a stanovovat excesivní ceny, a to zejména u zboží a služeb, které jsou v krizovém období obtížně dostupné, ani vytlačovat z trhů jiné konkurenty zneužíváním svého postavení," uvádí ÚOHS.

Škoda Auto prodloužila odstávku výroby nejméně do 14. dubna

pátek, 27. března 2020, 11:10

Automobilka Škoda Auto prodloužila odstávku výroby ve všech třech českých závodech kvůli pandemii koronaviru nejméně do 14. dubna, informovalo vedení firmy zaměstnance v dopisu, který má ČTK k dispozici. Původně se měla výroba spustit 6. dubna.

PNS je připravena převzít distribuci předplacených časopisů

pátek, 27. března 2020, 10:20

První novinová společnost (PNS), nejsilnější hráč na poli distribuce periodického tisku, nabízí vydavatelům možnost převzít distribuci předplacených časopisů. Předplacené časopisy distribuuje Česká pošta, ta však v minulém týdnu přesunula distribuci časopisů na druhou polovinu týdne. PNS v současnosti zajišťuje distribuci předplacených novin a periodika zaváží také na prodejní místa pro volný prodej.

Pomoci v situaci mohou i influenceři

pátek, 27. března 2020, 09:50

Současná pandemie se přirozeně dotkla i světa influencerů. Následkům koronaviru čelí zejména ti, kteří mají domluvené firemní spolupráce. Zadavatelé naplánované infuencerské kampaně revidují a s ohledem na aktuální situaci některé z nich posouvají, nebo i zcela ruší. To ale není zdaleka vždy nutné. Na místě je strategicky zhodnotit nové příležitosti a zamyslet se, jestli náhodou právě teď není ten správný čas, aby vám influenceři s komunikací pomohli. Založit ji můžete třeba na pozitivních výzvách, které přispějí ke zvládnutí současné situace, radí Jitka Altman, odbornice na influencer marketing.  

Úřady vyzvaly streamovací služby ke snížení rozlišení

pátek, 27. března 2020, 07:25

Ministerstvo průmyslu a obchodu a Český telekomunikační úřad se obrátily na poskytovatele tuzemských streamovacích služeb, aby v Česku dočasně snížili rozlišení obrazu ve streamu. Konkrétně tam, kde není nutné vysílat v HD nebo UHD/4K/8K, aby vysílali v kvalitě SD. Chtějí tak snížit zátěž datových sítí. Internetový provoz v pevných i mobilních sítích tuzemských operátorů vzrostl po zavedení nouzového stavu zhruba o třetinu.

Rohlík.cz nabízí online kurzy vaření zdarma

čtvrtek, 26. března 2020, 20:10

Rohlík.cz ve spolupráci se Chefparade nabízí online kurzy vaření zdarma. Živé přenosy s profesionálními kuchaři proběhnou od pátku 27. března do neděle 29. března. Indonéskou kuchyni se mohou naučit s Radkem Příhonským, sushi s Janem Hajným, cupcaky s Monikou Křemenovou a thajská jídla s Lukášem Neckářem. 

Crocodille nabízí své pečivo samostatně, může ho vozit i IZS

čtvrtek, 26. března 2020, 19:10

Společnost Crocodille, výrobce balených sendvičů a vlastník expres gourmet řetězce Bageterie Boulevard, se rozhodl začít nabízet pečivo ze svého závodu v Žiželicích jako samostatný produkt. Prodává ho online ve spolupráci s internetovým supermarketem Košík.cz. V rámci programu krizového zásobování dokáže Crocodille zavážet čerstvé pečivo například složkám integrovaného záchranného systému (IZS), státním institucím, nemocnicím nebo přímo obcím. Dopravu v tomto případě nabízí společnost zdarma, nebrání se ani nočním rozvozům.

CzechTourism podpoří marketingově domácí cestovní ruch

čtvrtek, 26. března 2020, 17:45

Ministerstvo průmyslu a obchodu počítá po uvolnění situace s přípravou velkého balíku opatření na podporu domácího cestovního ruchu. Chce tím mimo jiné podpořit tuzemské cestovní kanceláře, které se kvůli koronaviru a vládním opatřením potýkají s vážnými problémy. K motivaci lidí cestovat v rámci České republiky využije státní agenturu CzechTourism. Domácí cestovní ruch chce podpořit marketingově, mediálně i finančně. „Nejdůležitější je udržet Česko a naše regiony v povědomí zahraničních turistů. Intenzivně pracujeme na nové kampani, kterou spustíme okamžitě po uklidnění situace. Připravujeme nový web a konsolidujeme rozpočet na kampaň, abychom byli schopni účinně pomoci. Situace je vážná. Hrajeme o desítky tisíc pracovních míst, které chceme pomoci udržet,“ uvedl ředitel agentury CzechTourism Jan Herget.

Pivovary upravují výrobu i marketingové aktivity

čtvrtek, 26. března 2020, 16:30

Pandemie koronaviru doléhá i na producenty piva, kteří musí upravit svou výrobu. Malé pivovary se pustily do rozvozu, velké pozastavují své marketingové aktivity. Kvůli uzavření hospod přestaly stáčet do sudů Plzeňský Prazdroj, Budějovický Budvar či Pivovary Staropramen. Místo toho se soustředí na výrobu a distribuci baleného piva. Kromě výroby pozměňují pivovary i své marketingové aktivity.

Kofola spustila iniciativu #zlasky, oceňuje nezištnou pomoc

čtvrtek, 26. března 2020, 15:50

Kofola, jež 27. března oslaví 60 let od svého vzniku, spustila v boji proti pandemii iniciativu #zlasky. V jejím rámci vybavuje pitným režimem zdravotníky, záchranáře v první linii, ale i nejvíce ohrožené seniory. Snaží se pomáhat městům a dodává dezinfekci a roušky potřebným. Ve své komunikaci na sociálních sítích a speciální webové stránce oceňuje každého, kdo v nelehkých dobách pomáhá nezištně a jen tak, #zlasky. 

Jednotlivé aktivity Kofoly, zdroj: Kofola ČS

Facebook zakročil proti dezinformacím o koronaviru

čtvrtek, 26. března 2020, 15:45

Facebook omezuje šíření dezinformací a hoaxů spojených s pandemií koronaviru na všech svých sociálních sítích. Na Facebooku a Instagramu jsou odstraňovány ty dezinformace, které mohou vést k bezprostřednímu poškození zdraví. Mizí tak nepravdivá tvrzení o léčbě, dostupnosti služeb nebo ohniscích nákazy. Facebook přitom postupuje v součinnosti s pokyny WHO a dalších zdravotnických organizací. V chatovacích aplikacích WhatsApp a Messenger přibyly štítky označující předané či řetězové zprávy.

Paul uzavírá centrální pekárnu a i provoz e-shopu

čtvrtek, 26. března 2020, 14:50

Francouzské pekařství Paul ještě ve čtvrtek uvedlo, že posiluje svůj e-shop a že dopravné po Praze snížilo na 100 Kč. Odpoledne ale informovalo, že se kvůli ochraně zdraví svých zaměstnanců i svých zákazníků rozhodlo uzavřít až do odvolání centrální pekárnu a v souvislosti s tím také provoz všech poboček a e-shop.

Zdroj: Paul

Nova poskytne vysílací prostor pro dobročinné projekty

čtvrtek, 26. března 2020, 14:40

Televize Nova zařadila do svého vysílání pořady a aktivity související s pandemií koronaviru. V novém pořadu Nova je s vámi zavedla novou rubriku a část vysílacího času zdarma věnuje podpoře dobročinných projektů. „Ve spolupráci s magistráty jsme připravili přehled linek pomoci v jednotlivých krajích a kontaktní informace pro nábor dobrovolníků. Nasadíme k tomu do vysílání odkazovací spot a související kontakty diváci najdou na TN.cz pod záložkou Důležité kontakty. Považujeme za samozřejmost, využít v tomto složitém čase sílu televize ke zlepšení informovanosti, a to bez nároku na honorář,” uvedla ředitelka korporátní komunikace Lucie Melecká.

Chystá se livestream konference za účasti špiček českého byznysu

čtvrtek, 26. března 2020, 13:35

Yemi A. D. a a Vít Šubert a Milan Šemelák, zakladatelé Unicorn Attacks, plánují společně se společností Deloitte livestream konferenci s předními představiteli českého byznysu. Vystoupí na ní: Tomáš Salomon (Česká spořitelna), Tanja Vanio (ABB), Tomáš Havrluk (Alza), Radek Špicar (Svaz průmyslu a dopravy pro hospodářskou politiku), Taťána le Moigne (Google), Pavel Šiška (Deloitte), Petr Rokůsek (Nano Energies) nebo Tomáš Šebek (Doktoři bez hranic). Budou mluvit především o příležitostech a proměně trhu. Livestream konference se uskuteční 2. dubna 2020 od 14:00, zhlédnout konferenci je možné zde.  

Liftago se otevře pro urgentní závozy potřebného materiálu

čtvrtek, 26. března 2020, 13:10

Lift​ago v reakci na situaci kolem šíření koronaviru připravilo projekt Dobrovoz.cz pro dobrovolné řidiče, kteří jsou ochotni zdarma distribuovat roušky, zdravotnický materiál a další potřebné věci, a pomoci tak v boji proti koronaviru. Projekt vznikl ve spolupráci se sdružením COVID19CZ jako reakce na množící se poptávku po přepravě směřující na obě organizace. Jedná se o dobrovolný, neziskový projekt jak na straně dobrovolníků, tak na straně realizačního a koordinačního týmu. 

PubMatic: Online inzerenti přesunuli reklamu do jiných segmentů

čtvrtek, 26. března 2020, 12:50

Podle globálních dat technologické platformy PubMatic, která se používá pro programatickou reklamu, se celkový globální reklamní objem v polovině letošního března mírně snížil. Inzerenti začali přesouvat reklamu do jiných segmentů: konkrétně vyrostly například segmenty zpravodajství, hobby nebo technologie, a naopak poklesly např. segmenty cestování, sport nebo věda.

Zdroj: PubMatic

Google pomáhá českým školám se vzdálenou výukou

čtvrtek, 26. března 2020, 12:10

Český Google spustil speciální stránku určenou českým vzdělávacím institucím. Radí zde, jak pomocí sady bezplatných nástrojů začít vyučovat a komunikovat se studenty na dálku. „Snažíme se tím usnadnit situaci hlavně těm školám, které momentálně žádný online systém nemají," uvedla šéfka českého Googlu Tania le Moigne.

Pastor: Růst page views na Seznamu může změnit český display

čtvrtek, 26. března 2020, 11:50

Díky citelnému nárůstu zobrazených stránek má teď Seznam.cz možnost přepsat poměry české display reklamy, myslí si Pavel Pastor, zakladatel CerebroAd. Počet zobrazených stránek, které jsou pro prodej online display reklamy klíčové, roste na Seznam.cz v těchto dnech o více než 50 %, v některých dnech i o 80 %.

Automobilky pomáhají v boji s pandemií

čtvrtek, 26. března 2020, 10:15

I přes zastavenou výrobu se snaží automobilky zapojit do pomoci v boji proti koronaviru. Škoda Auto se svým dceřiným podnikem Škoda Auto DigiLab se zapojila sdo logistické platformy #DoDobrovolník, která distribuuje charitativní či potřebné zboží včetně zdravotnického materiálu, nákupů či třeba hotových jídel. Poskytla vozový park skútrů BeRider či P2P carsharing HoppyGo. Hyundai se rozhodla darovat české vládě finanční dat ve výši 10 milionů korun a další finanční částky Moravskoslezskému kraji, městu Frýdek-Místek a obcím v okolí výrobního závodu na nákup respirátorů. Lexus a prodejce Auto Esa se spojují s projektem Zdeňka Pohlreicha „Vaříme nepostradatelným“ a rozvážejí  záchranným složkám uvařené jídlo. 

ÚAMK ve spolupráci s Primou spouští linku 1234

čtvrtek, 26. března 2020, 10:15

ÚAMK ve spolupráci se skupinou Prima poskytne své speciální číslo 1234, které nabídne informační pomoc veřejnosti v záležitostech spojených s koronavirem. Tým operátorů call centra je 24 hodin denně připraven řešit urgentní tísňové, organizační, dopravní i všeobecné dotazy, které se týkají nákazy koronavirem. Službu pro veřejnost provozuje ÚAMK bezplatně, volající hradí pouze poplatky podle tarifu svého operátora.

Tancem proti koronaviru

čtvrtek, 26. března 2020, 09:30

Policisté, hasiči, lékaři, zdravotní sestry i lidé v karanténě tančí ve výzvě #coronavirusdancechallenge. Jednoduchými pohyby a s návodným textem tak chtějí přispět k epidemiologické osvětě. 

Tradiční francouzský týdeník kvůli viru poprvé vyšel elektronicky

čtvrtek, 26. března 2020, 08:50

Ve Francii ve středu poprvé vyšel v elektronické podobě týdeník Le Canard enchaîné, jehož historie sahá až do roku 1915. Le Canard enchaîné se dosud striktně držel tradiční tištěné podoby, elektronické vydání si vynutily komplikace v distribuci listu způsobené omezením pohybu osob. Britský list The Guardian zase informoval, že současná krize „začíná ničit části mediálního průmyslu", první obětí jsou zřejmě lokální deníky. Společnost JPI Media, která v zemi provozuje desítky titulů, oznámila zaměstnancům, že se přerušuje produkce všech deníků rozdávaných bezplatně do statisíců britských domácností. 

Kamenní prodejci se narychlo přesouvají do e-commerce

čtvrtek, 26. března 2020, 08:15

Omezení a různá preventivní opatření proti šíření koronaviru nutí část podnikatelů přesouvat své aktivity do online prostředí. Kamenní prodejci využívají možností online tržišť, nebo si založí vlastní e-shop. Jen za poslední týden přibylo podle firmy Shoptet, poskytovatele e-commerce řešení, celkem 270 nových e-shopů

NFNZ vyzývá k podpoře nezávislých médií

středa, 25. března 2020, 19:50

Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNZ) vyzývá k podpoře nezávislých médií. „Bez kvalitních a nezávislých médií se neobejdeme. Pomozme jim v tomto čase krize," uvádí.

Deník N: Předplatitelé jsou pro nás v čase krize zásadní

středa, 25. března 2020, 17:50

Pro média jako Deník N je podle ředitele vydavatelství N media Jána Simkaniče sázka na podporu předplatitelů na rozdíl od inzerce naprosto zásadním rozhodnutím umožňujícím základní přežití i v těžkých časech. „Čeká nás rozhodující zkouška. Máme velkou šanci potvrdit, že Deník N je pro české čtenáře jedním z klíčových zdrojů informací, který díky svým předplatitelům stojí na vlastních nohou," uvádí k dalšímu vývoji Ján Simkanič. Deník N aktuálně registruje 17 470 předplatitelů, k soběstačnosti jich potřebuje 25 tisíc.

Portál PornHub nabízí prémiový přístup zdarma

středa, 25. března 2020, 17:40

Na pandemii koronaviru reaguje i internetový portál Pornhub, který vyzývá své fanoušky, aby zůstali doma. Ke zpříjemnění karantény nabízí celosvětově svůj prémiový balíček zdarma, a to až do 23. dubna.

Roivenue: E-commerce giganti vydělávají, menší hráči ztrácí

středa, 25. března 2020, 17:25

I české e-shopy procházejí bouřlivou dobou. Zatímco giganti typu Alza.cz a Mall.cz na krizi vydělávají, střední a menší e-shopy od propuknutí viru v Evropě škrtly už desítky procent výdajů do reklamy, denní tržby jsou aktuálně nejnižší od začátku roku. Zhruba tak lze shrnout průběžně aktualizované výsledky studie o stavu českých e-shopů, jejímž autorem je společnost Roivenue„Mezi situací nejvíce postižené e-shopy samozřejmě patří cestovní agentury, které aktuálně neprodávají téměř nic a pravděpodobně zastavily i veškeré investice do reklamy. Pokud bychom brali do úvahy jen e-shopy, které prodávají fyzické zboží, tak v první vlně úpadku jsou to zejména fashion a e-shopy s luxusním, a tedy zbytným zbožím, jako například hodinky,“ popisuje CEO firmy Pavel Šíma.

Nakladatelé píší premiérovi, knižnímu průmyslu hrozí zhroucení

středa, 25. března 2020, 17:15

Zástupci českého knižního průmyslu se obrátili v otevřeném dopise na předsedu vlády. Dopis podepsaly Euromedia Group, Albatros Media, Knihy Dobrovský, Kosmas, Argo, Kanzelsberger, Pemic Books, Knihcentrum.cz a předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů. Knižní nakladatelé a distributoři uvádějí, že si uvědomují závažnost situace, ale dodávají, že český knižní průmysl je historicky nastaven tak, že trpí zvýšenou náchylností na sebemenší překážku. „V současné těžké době je naše činnost přerušena a k její úplné obnově okamžikem uvolnění současných opatření nedojde. Její start bude trvat měsíce, neboť obavy a opatrnost společnost budou mít vleklý charakter a knihy nebudou vyhledávanou komoditou pravděpodobně dříve než na Vánoce. V takovém stavu ovšem hrozí absolutní zhroucení knižního průmyslu," stojí mj. v dopise. Společenské škody takového zhroucení by se podle nakladatelů daly jen těžko vyčíslit. Žádají proto premiéra o plnou náhradu škody.

Akademie ČTK přechází s kurzy do on-line prostoru

středa, 25. března 2020, 15:55

Mediální a vzdělávací kurzy Akademie ČTK přecházejí do on-line prostoru. Prvním kurzem, který se na webu uskuteční 31. března, bude Psaní pro web. Akademie svými webináři reaguje na aktuální krizi, kdy je kvůli koronaviru z nařízení vlády omezen pohyb lidí a uzavřeny všechny vzdělávací instituce. Webináře mohou objednávat i firmy pro své zaměstnance. Pokud má firma specifické požadavky, je možné vytvořit individuální on-line kurz na míru.

Nestlé daruje složkám IZS cukrovinky za téměř milion Kč

středa, 25. března 2020, 15:20

Společnost Nestlé se rozhodla darovat 5 600 kartónů cukrovinek a jiných potravin složkám Integrovaného záchranného systému (IZS) jako poděkování za jejich nasazení při boji s novým typem koronaviru. Výrobky za téměř milión korun budou tento týden distribuovány do skladů IZS. Část poputuje také do nemocnic a dětem rodičů ze záchranných složek. Jde o výrobky značek Bon Pari, Deli, Energy Jelly, Jojo, Kit Kat, Nescafé, Nescafé Dolce Gusto, Cereálie Nestlé, Nestlé dětská výživa, SFINX Slavia, Orion, Orion Modré z nebe a Studentská pečeť.

Billa pomocí videa ukazuje, jaká opatření zavedla

středa, 25. března 2020, 14:05

Obchodní řetězec Billa ukazuje v novém video spotu, jak se stará o své prodejny: dezinfikuje všechny plochy, zaměstnanci nosí rukavice a roušky, operativně doplňují zboží či dbají na čistotu např. balením pečiva. Spot doprovází symbol srdce a slogan Jsme tu pro vás. Společně a jeden pro druhého. Video se objevuje na YouTube, Facebooku a internetových stránkách Mafra, CNC, Seznam.cz či Mladé fronty. Na sociální síti Facebook umísťuje Billa i statické posty.

Zdroj: Billa

Tesco věnuje svůj reklamní čas Ministerstvu zdravotnictví

středa, 25. března 2020, 13:50

Obchodní řetězec Tesco podpoří osvětovou kampaň na ochranu proti koronaviru a přenechá v týdnu od 25. března svůj veškerý televizní reklamní prostor Ministerstvu zdravotnictví ČR. Spot obsahuje rady, jak se správně chránit proti onemocnění koronavirem. „Cítíme důležitost zvyšování povědomí o tom, jak se chránit a bezpečně chovat za všech okolností. To je nyní klíčové v boji proti koronaviru, a proto jsme se rozhodli pomoci“ uvedl Patrik Dojčinovič, výkonný ředitel společnosti Tesco pro ČR.

Prima uvedla pořad Karanténa, byl trojkou večera

středa, 25. března 2020, 13:10

Nový pořad televize Prima s názvem Karanténa: Jedeme v tom spolu se po prvním odvysílání stal v úterý 24. března třetím nejsledovanějším nezpravodajským pořadem po 20. hodině. První díl sledovalo 712 tisíc (share 21 %) v CS 15+. Hosty prvního vydání Karantény: Jedeme v tom spolu byli šéfkuchař Zdeněk Pohlreich a Rastislav Maďar, epidemiolog z Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Moderátory jsou Libor Bouček a Markéta Fialová.

Zdroj: FTV Prima

Na zvýhodněné předplatné lákají i Respekt nebo iHned.cz

středa, 25. března 2020, 11:50

V Česku přibývají nabídky na zvýhodněné digitální i tištěné předplatné. V tomto týdnu s nimi přišly např. týdeníky Respekt nebo Hospodářské noviny, resp. iHned.cz. Zkušenosti evropských a amerických vydavatelů ukazují, že je to správná cesta. Evidují totiž nárůsty předplatitelů v řádu několika desítek procent.

Bageterie Boulevard spouští v Praze a Plzni rozvoz

středa, 25. března 2020, 11:20

Bageterie Boulevard od středy 25. března v Praze a Plzni spouští vlastní rozvoz pod názvem BB Domů. Následovat budou další krajská města v České republice, kde má Bageterie své pobočky. Zákazníci si mohou vybírat ze stejné nabídky pokrmů, jaká je na pobočkách. Po vyhodnocení testovacího provozu za cca 14 dní bude následovat spuštění rozvozu ve všech krajských městech, ve kterých jsou kamenné pobočky Bageterie Boulevard. Minimální částka pro objednávku je 300 Kč a doprava je zdarma. Je také možné si objednat jídlo s osobním vyzvednutím na pobočce.

Zdroj: Bageterie Boulevard

Facebooku kvůli koronaviru klesají příjmy z reklamy

středa, 25. března 2020, 11:00

Americké firmě Facebook klesají kvůli koronaviru příjmy z reklamy. Lidé sice na sociálních sítích tráví z obav před epidemií více času, ale kvůli rozhodnutí vlád zavřít obchody nejsou firmy ochotny do reklamy tolik investovat. Facebook, pro který představuje reklama téměř jediný zdroj příjmů, to uvedl ve svém sdělení. „Pozorujeme, že náš reklamní byznys slábne v zemích, které kvůli omezení šíření nemoci COVID-19 podnikly rázná opatření," uvedla firma. Akcie Facebooku v reakci odepsaly zhruba procento. Úterní obchodování uzavřely růstem o 8,7 procenta na vlně obecného optimismu díky připravované pomoci na podporu ekonomiky. 

Zdroj: Pixabay

Kaufland vybízí v rádiové kampani k ohleduplnosti

středa, 25. března 2020, 10:30

Kaufland ve spolupráci se zastupitelstvím Radiohouse spouští rozhlasovou kampaň, ve které vybízí k ohleduplnému nakupování a k dodržování ochranných opatření.

VLM: Výroba i distribuce periodik probíhá neomezeně

středa, 25. března 2020, 10:20

Výroba i distribuce novin a časopiseckých titulů skupiny Vltava Labe Media (VLM) probíhá podle oznámení skupiny v neomezeném rozsahu. „V současné době nezaznamenáváme v rámci distribuce žádné podstatné výpadky, které by se vymykaly běžnému režimu, a to ani ve vládou uzavřených oblastech (okolí Litovel, Uničov aj.). Současně nadále probíhají prodeje našich titulů na stáncích sítě PNS, přičemž zůstává otevřeno více než 95 % prodejních míst v celé síti," uvádí VLM. 

Vitamíny, káva či bagety, firmy pomáhají lidem v první linii

středa, 25. března 2020, 10:05

Zdravotníky, záchranáře, policisty či hasiče se snaží firmy podpořit kávou, jídlem či vitamíny. Fruitisimo například spustilo sbírku „Vitamínová injekce“ přes HitHit, kde za každou stokorunu doručí bojovníkům s koronavirem v první linii půl litru čerstvé ovocné šťávy. „Od začátku bylo jasné, že nebudeme schopni pomoci všem. Kapacitu zaměstnanců, kterou teď nevyužijeme, jsme přesměrovali na rozvoz džusů do nemocnic, zejména do aktuálně přetížených středisek, kde probíhá testování, a která pomoc a podporu potřebují nejvíce,“ popisuje většinový majitel Fruitisimo Jan Hummel. 

Starbucks zase do nemocničních zařízení a testovacích center organizuje bezplatné stravovací zásilky. U McDonald’s se mohou u výdejových okének občerstvit příslušníci záchranných složek kávou či nápojem zdarma. Crocodille jim a také státním institucím za zvýhodněnou nabízí balené pečivo či hotová jídla.

Uber Eats zavádí rozvoz zdarma, pomůže restauracím

středa, 25. března 2020, 09:50

Uber Eats do České republiky přináší balíček opatření s cílem podpořit majitele restauračních zařízení, kteří aktuálně čelí výzvám spojeným s bojem proti šířící se koronavirové nákaze. Balíček zahrnuje doručení zdarma pro všechny restaurace, zrušení registračního poplatku pro podniky, které chtějí vstoupit na platformu, a nový systém denních výplat. Uber Eats zároveň přichází s řadou opatření na podporu kurýrů.

Echo chtělo převzít předplatitele Týdne, k dohodě ale nedošlo

středa, 25. března 2020, 07:50

Šéfredaktor Týdeníku Echo Dalibor Balšínek měl zájem převzít předplatitelský kmen týdeníku Týden, který do 20. dubna pozastavil vycházení. S majitelem Týdne, společností Empresa Media, se ale nakonec nedomluvil.

Nielsen: Prémiové značky v době pandemie ustupují

středa, 25. března 2020, 07:40

Zájem o nákup prémiových či luxusních produktů se podle agentury Nielsen dočasně dostává do pozadí. Zákazník se před poloprázdnými regály rozhoduje rychleji, a pokud nenajde svou oblíbenou značku, neváhá koupit konkurenční nebo privátní. „To poskytuje prostor i maloobchodníkům na posílení jejich vlastního portfolia,“ popisuje současnou situaci Karel Týra, generální ředitel společnosti Nielsen v České a Slovenské republice.

Eventová asociace očekává za čtvrt roku propad tři čtvrtě mld. Kč

středa, 25. března 2020, 07:25

Česká eventová asociace (ČEA) zveřejnila výsledky své bleskové ankety. Podle ní představuje očekávaný propad tržeb eventových aktivit za dobu tří měsíců tři čtvrtě miliardy korun. Průzkumu se zúčastnilo 416 subjektů z oblasti organizování eventů a souvisejících podnikatelských aktivit, jako je výstavnictví, poskytování cateringových služeb a dalších obslužných aktivit.

Výzkum: Češi víc než sousedi důvěřují státu, panikaří méně

úterý, 24. března 2020, 18:45

Index paniky sice s postupující pandemií roste i mezi obyvateli České republiky, zachovávají si však v porovnání se sousedy (Slovensko, Polsko) a s dalšími státy střední a východní Evropy (Maďarsko, Bulharsko) relativní klid. Panikaří méně mimo jiné i proto, že v porovnání s těmito zeměmi více důvěřují státu. Ukazují to nová data výzkumu National Pandemic Alarm, který zkoumá náladu ve společnosti v několika zemích střední a východní Evropy.

Zdroj: National Pandemic Alarm

Partnerské firmy budou dopady odložení olympiády řešit s ČOV

úterý, 24. března 2020, 17:30

Firmy, které jsou partnery Českého olympijského týmu, budou dopady odložení letošních letních olympijských her v Tokiu řešit s Českým olympijským výborem (ČOV). Vyplývá to z jejich vyjádření na dotaz ČTK. Mezinárodní olympijský výbor dnes oznámil, že olympiáda se letos kvůli pandemii koronaviru neuskuteční, byla přeložena na příští rok. Generálními partnery Českého olympijského týmu jsou mimo jiné společnosti Sazka a Toyota. Mluvčí Toyoty v ČR Jitka Jechová uvedla, že v souvislosti s posunem olympiády na příští rok se logicky posouvají i některé projekty či akce přímo na ni navázané, zejména olympijská reklamní kampaň nebo partnerství olympijských parků v ČR. Mezi oficiální partnery Českého olympijského týmu pak patří například společnosti ČEZ, Plzeňský Prazdroj nebo Lesy ČR

Zdroj: Shutterstock

JCDecaux poskytne CLV ministerstvu, v kampani podporuje roušky

úterý, 24. března 2020, 16:10

Část uvolněných reklamních ploch na zastávkách MHD (tzv. citylight vitrín - CLV), které by jinak byly využity na propagaci hotelů, restaurací nebo divadel, získá ministerstvo zdravotnictví. Společnost JCDecaux mu je poskytne zcela zdarma, celkem jde o 200 reklamních ploch. Francouzská firma zároveň spouští vlastní kampaň za nošení roušek a odpovědné chování během současné epidemie koronaviru. Do kampaně se zapojila řada známých osobností – herci Jiří Macháček, Aňa Geislerová, Jitka Schneiderová, nebo hudebník Dan Bárta

Zdroj: JCDecaux

Kaufland, Lidl či Billa přidávají další bezpečnostní opatření

úterý, 24. března 2020, 16:00

Obchodní řetězce Lidl, Kaufland či Billa zavádějí další ochranná opatření, která mají zvýšit bezpečí nakupování pro zákazníky i zaměstnance. Informují o tom na svých sociálních sítích. Kaufland instaluje ve svých prodejnách u pokladen a informací plexisklové stěny, zároveň vytvořil video, kde zákazníky nabádá k ohleduplnosti a dodržování opatření. K plexisklům u pokladen přistoupila také Billa, jež zároveň ve videu ukazuje, jak její zaměstnanci pravidelně dezinfikují nákupní vozíky i pásy. Lidl na podlahy nalepil značení na dodržování rozestupů ve formě červených kulatých samolepek s upozorněním.

Podlahová grafika upozorňující na dodržování rozestupů, zdroj: Lidl

České Radiokomunikace poskytnou své služby pro vyučování „na dálku“

úterý, 24. března 2020, 14:30

České Radiokomunikace (CRA) chtějí usnadnit školám vyučování na dálku a úřadům a státním institucím práci na dálku. Poskytnou proto své nástroje pro zpracování a distribuci videoobsahu a pro streaming zdarma, bez jakýchkoliv skrytých poplatků nebo podmínek. CRA nabízí možnost živého streamingu lekcí/přednášek, bez ohledu na počet sledujících, zabezpečení přístupu pouze pro definované publikum a poskytnutí playeru pro implementaci do vlastních webových stránek školy.

Disney+ startuje v EU, kvůli koronaviru ale v nižší kvalitě

úterý, 24. března 2020, 14:05

Americká mediální a filmová společnost Walt Disney v úterý v Británii, Irsku, Německu, Itálii, Španělsku, Rakousku a Švýcarsku spustila novou streamovací televizní službu Disney+. Kvůli pandemii způsobené koronavirem, která způsobila vysoké zatížení internetu, ale o dva týdny posunula start služby ve Francii. Zpočátku budou také její služby v Evropě k dispozici v horší kvalitě.

Zdroj: Walt Disney

Moderátoři Rádia 1 vysílají večer ze svých obýváků

úterý, 24. března 2020, 13:55

Rádio 1 dočasně zrušilo vysílání pořadu po 20. hodině večer a vrátilo se ke svým kořenům. Moderátoři rádia vysílají ze svých obýváků „pirátsky“ – rozhovory, DJ sety, hudební proudy či zvláštnosti, jako např. představení rodinné karanténní nahrávky.

Rádia Media Clubu hlásí nové smlouvy se zadavateli reklamy

úterý, 24. března 2020, 13:50

Rádiová divize zastupitelství Media Club dál udržuje v chodu svou síť obchodních zástupců po celé České republice. Podle obchodního ředitele Jana Čadka eviduje Media Club ze strany zadavatelů rozhlasové reklamy zájem o novou spolupráci, zastupitelství mělo podepsat nové smlouvy v řádu nižších desítek. „Síť obchodních zástupců po celé republice v minulém týdnu intenzivně komunikovala s klienty a na osobní bázi řešila aktuální potřeby zadavatelů. Jednalo se především o přesuny kampaní na jiné období. V minimální míře jsme pak s obchodními partnery jejich plánované komunikační aktivity aktuálně pozastavili. Pozitivní zprávou je i evidovaný zájem o novou spolupráci a inzerci v rádiích a reálný podpis nových obchodních smluv v řádu nižších desítek," uvedl Čadek.

Restrikce do dubna připraví cestovní ruch o 142 mld. Kč

úterý, 24. března 2020, 11:55

V případě trvání současných vládních omezení do konce dubna a uzavření hranic do konce května, spotřeba cestovního ruchu, tedy poptávka návštěvníků, kteří tráví dovolenou v Česku, klesne o 142 miliard korun. Přímo bude ohroženo zhruba 173 tisíc plných pracovních úvazků. Pokud by omezení proti šíření nákazy pokračovala do konce června a hranice zůstaly uzavřené do konce srpna, spotřeba cestovního ruchu se propadne o 202 miliard korun. Ohroženo bude 246 tisíc pracovních míst. Vyplývá to z modelových studií Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) a společnosti Economic Impact.

Nákupy za koronaviru: dezinfekce, pekárny i deskové hry

úterý, 24. března 2020, 11:30

Během posledního únorového a prvních dvou březnových týdnů vzrostly v e-shopech obraty za dezinfekční a hygienické prostředky meziročně o 10200 %. Vyplývá to z údajů společnosti Shoptet, českého poskytovatele e-shopových řešení. V internetových obchodech se daří i domácím pekárnám, jejichž prodeje vzrostly o 420 %. Několikanásobný nárůst poptávky zaznamenaly i deskové hry, šicí stroje a materiál pro výrobu roušek.

ČT3 zahájila úspěšně, podíl dosáhl jednotek procent

úterý, 24. března 2020, 11:20

Za první den vysílání dosáhl podíl stanice ČT3 v divácké skupině 15+ za celý den 3,06 %. Pokud se zohlední čas vysílání od 9:00 do 17:30, vyšplhal se podíl na 8,4 %. Zásah (reach) představoval v pondělí 23. března 984 tisíc diváků. ČT3 se tak hned po startu stala, v rámci svého vysílacího času, pátou nejsledovanější stanicí v Česku. Ve skupině diváků starších 65 let dokonce třetí nejvyhledávanější (podíl 14 %, 65+).

Svěrák a Uhlíř vyzývají k poděkování zpěvem

úterý, 24. března 2020, 09:50

Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř vyzývají Čechy ke společnému zazpívání písně „Není nutno, není nutno“, a to ve středu 25. března ve 12:30. Chtějí tak poděkovat a podpořit lidi bojující v první linii s pandemií – lékařům, sestřičkám, lékárníkům, řidičům, hasičům, novinářům a dalším. V přímém přenosu bude zpěv Svěráka a Uhlíře vysílat veřejnoprávní média, a to ČT1 a stanice Českého rozhlasu: Radiožurnál, ČRo Praha, Radio Wave nebo Rádio Junior. Lidé pak mohou jen otevřít okno a k písni se přidat. Živý stream bude pro všechny zájemce připravený na webových stránkách projektu neninutno.cz.

Zdroj: Neninutno.cz

Projev předsedy vlády zhlédlo více než 4 mil. diváků

úterý, 24. března 2020, 09:15

Mimořádný projev předsedy vlády Andreje Babiše sledovalo v pondělí večer souhrnně na stanicích ČT1, ČT24, TV Nova, TV Prima a TV Barrandov téměř 4,2 mil. diváků starších 15 let. Bylo to 86 % z těch diváků, kteří byli v čase vysílání projevu před televizní obrazovkou.

Firmy se pustily do výroby dezinfekčních gelů

úterý, 24. března 2020, 09:00

Nedostatek dezinfekčních gelů nutí firmy k improvizaci. Do její výroby se pouští i firmy, ať už z řad producentů lihovin, parfémů, či zubních past. Z lihovarníků začaly dezinfekci vyrábět firmy Stock Plzeň Božkov, Rudolf Jelínek nebo Žufánek. Vyvíjí ji i výrobce Herbadent. Své továrny na parfémy k tomu uzpůsobila luxusní skupina LVMH.  

Balšínek: Prodeje Týdeníku Echo se zvýšily, inzerce klesá

úterý, 24. března 2020, 07:55

Týdeník Echo, který přišel se speciální nabídkou měsíčního předplatného v reakci na vládní opatření, zaznamenal nárůst počtu předplatitelů. Volný prodej, který může trpět kvůli omezenému pohybu osob, se přitom mírně zvýšil. Objem inzerce ale klesá, napsal na twitteru šéfredaktor Dalibor Balšínek.

PNS dodává předplacené noviny do regionu Uničova a Litovle

úterý, 24. března 2020, 07:35

PNS od víkendu doručuje předplatné novin všem předplatitelům do uzavřených oblastí okolo Uničova a Litovle.

iDnes Premium přidává digitální předplatné deseti titulů

pondělí, 23. března 2020, 18:25

Mafra rozšiřuje možnosti výhod za členství v klubu iDnes Premium. Ke všem výhodám nově navíc nabízí ještě digitální verzi předplatného novin MF Dnes, Lidových novin nebo časopisů Téma, Motor, Claudia, Speed, Žena a život, Můj svět, Tina a Chvilka pro tebe, a to naráz. Mafra vysvětlila, že chce lidem zpříjemnit čas, který musí trávit doma.

Český rozhlas zařadí několik formátů k současné situaci

pondělí, 23. března 2020, 17:35

Český rozhlas vedle  rozšířeného zpravodajství zařazuje několik nových formátů. Český rozhlas Dvojka zařadila interaktivní speciál S vámi v karanténě, v rámci kterého se mohou posluchači svěřit se svými pocity i požádat o pomoc. V Zápiscích z karantény se se svými zážitky svěřuje Halina Pawlovská a pořad Kolotoč se proměnil na prostor pro vzkazy a poděkování všem, kteří aktuálně pomáhají. Na vlnách Dvojky také probíhá soutěž s Lucií Bílou o nejlepší vlastnoručně vyrobenou roušku s názvem Roušky nás baví. Programovou řadu regionálních stanic Českého rozhlasu Společně to zvládneme tvoří aktuálně tři speciální formáty: Na klidné vlně se Zdeňkem Junákem, Desatero bezpečného chování pro seniory a Děkujeme do první linie. Detailní přehled zde.

Zdroj: Český rozhlas, Khalil Baalbaki

Alza začíná prodávat trvanlivé potraviny

pondělí, 23. března 2020, 15:30

Alza.cz reaguje na současnou pandemii koronaviru i zařazením pro ni zcela nezvyklého sortimentu. V rámci dočasného pilotu nabízí na svém e-shopu i vybrané trvanlivé potraviny, a snaží se tak vyhovět požadavku svých zákazníků se zájmem o bezkontaktní doručení potravin a možnost nakoupit pro své rodiče a prarodiče na dálku s doručením až domů.

Nova v dubnu vyřadí premiéry seriálů Ordinace a Ulice

pondělí, 23. března 2020, 14:55

Televize Nova postupně ze svého vysílání vyřadí premiérové díly svých původních seriálů. Dotkne se to Specialistů, Ordinace či Ulice. Nahradí je reprízy seriálů Comeback a Kriminálka Anděl a ve vysílání se také objeví repríza seriálu Policie Modrava. Upravená podoba vysílacího schématu tak připomíná letní vysílání.

Tuzemská sportoviště mají rezervu na dva měsíce

pondělí, 23. března 2020, 13:40

Tuzemská sportoviště a relaxační centra mají finanční rezervu v průměru na dva měsíce. Některá však bez příjmů nepřežijí déle než 30 dní. Kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru jsou všechna sportoviště od 13. března do odvolání uzavřena. Odhadované ztráty sektoru jsou minimálně pět milionů korun denně, mohou ale dosahovat i výše až 20 milionů korun za den. Zhruba 10 procent provozovatelů uvažuje o bezúročné půjčce kryté státem, podle některých je však administrativa k jejímu získání komplikovaná a malé podnikatele odrazuje.

I mezi sportovišti se objevují pokusy, jak se přiblížit v průběhu pandemie lidem. John Reed Fitness nabízí všem zdarma svou aplikaci Cyberobics, se kterou lze cvičit doma. Jógová studia přesouvají své lekce do online prostoru. 

První část OVM se v neděli dotkla hranice milionu diváků

pondělí, 23. března 2020, 13:30

První hodinu pořadu Otázky Václava Moravce (OVM) sledovalo v neděli na stanicích ČT1 a ČT24 dohromady milion diváků starších 15 let (podíl 37 %). Druhou část pořadu, která se vysílá jen na ČT24, zhlédlo 676 tis. diváků. Šlo o nejsledovanější pořad týdne (16.3.-22.3. 2020) na stanici ČT24.

Cannes Lions se přesouvá na říjen

pondělí, 23. března 2020, 13:10

Mezinárodní festival kreativity Cannes Lions se přesouvá kvůli pandemii koronaviru na podzim. Místo června se bude konat od 26. do 30. října. Spolu se změnou termínu se prodlouží i doba na podání přihlášek. 

H&M bude dodávat ochranné oblečení pro nemocnice

pondělí, 23. března 2020, 12:55

Oděvní skupina H&M přizpůsobuje výrobu tak, aby mohla vyrábět osobní ochranné pomůcky pro nemocnice a jejich pracovníky. Využije kapacity svého dodavatelského řetězce, včetně rozsáhlých nákupu a logistiky, aby mohla začít dodávat tyto produkty co nejdříve. 

Na českém trhu se oděvní i obuvnické firmy zapojily do šití roušek. Patří mezi ně například Pietro Filipi, Le Premier, Tonak, Brašnářství Tlustý, Styx, Vasky nebo Adler. 

Velké Zprávy na Primě v neděli rekordní, dařilo se i dalším pořadům

pondělí, 23. března 2020, 12:50

Velké Zprávy na FTV Prima zaznamenaly v neděli 22. března svůj letošní rekord ve sledovanosti, zhlédlo je 898 tis. diváků v CS 15+ (share 20,71 %). Nedělní Partii za účasti ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha a šéfa ústředního krizového štábu Romana Prymuly sledovalo 483 tis. diváků (15+, share 19,05 %). Jednalo se tak o druhý nejsledovanější díl pořadu od roku 2014. Své nejvyšší sledovanosti od začátku roku 2019 dosáhly také pořady: Receptář Prima nápadů (576 tis.), Libovky Pepy Libického (518 tis.) a Vychytávky Ládi Hrušky (509 ts.).

BigBoard na vlastní náklady spustil informační kampaň

pondělí, 23. března 2020, 10:55

Firma BigBoard spustila celorepublikovou informační kampaň Buď ohleduplný. Nabádá k ohleduplnosti a ochraně před nákazou Covid-19. Bigboard, nejsilnější hráč na trhu venkovní reklamy, využil pro kampaň stovky billboardových ploch po celé republice, možností komunikace v pražském metru a digitální plochy. Realizuje ji zcela na vlastní náklady, první fázi vyčíslil na více než deset milionů korun.

Zdroj: MediaGuru.cz

Košík.cz spouští rozvoz dotovaných hotovek

pondělí, 23. března 2020, 10:45

Online supermarket Košík.cz proto spustil novou platformu Hotovky Košík, která umožní lidem objednávat hotové jídlo s dovozem domů. Plnohodnotné hlavní jídlo od Office Food nabídnou Hotovky Košík za 69 korun, bagety a sendviče od Crocodille za 34,90. Počítá se však s rychlým zapojením dalších partnerů.

Týden přerušuje vydávání do 20. dubna

pondělí, 23. března 2020, 08:10

Kvůli výpadku reklamních příjmů přerušuje týdeník Týden  (Empresa Media) vydávání do 20. dubna 2020.

Česká pošta doručí předplacené časopisy od středy do pátku

pondělí, 23. března 2020, 08:05

Česká pošta začne od tohoto týdne doručovat předplacené časopisy až v druhé polovině týdne. Magazíny, které si čtenáři předplatili, doručí od středy do pátku. Omezení platí do odvolání, informovali vydavatelé své předplatitele. Opatření se netýká denního tisku.

ČT v pondělí odvysílá projev premiéra, poskytne ho i Nově a Primě

neděle, 22. března 2020, 20:25

Česká televize odvysílá v pondělí večer projev premiéra Andreje Babiše. Poté, co v pondělí záznam vyrobí, poskytne ho TV Nova i FTV Prima, aby ho televize mohly, stejně jako ČT1, od 20:05 vysílat.

Knihkupcům rostou prodeje na internetu

neděle, 22. března 2020, 14:05

Knihkupcům v souvislosti s vládními opatřeními proti šíření koronaviru vzrostly prodeje na internetu. Nákup v e-shopu si v těchto dnech často poprvé vyzkoušeli i zákazníci, kteří dosud navštěvovali výhradně kamenné prodejny. Lidé si objednávají především beletrii, zájem je také o tituly, které se zabývají rozvojem osobnosti, dětské knihy či recepty. Lépe proti běžnému období se prodávají i společenské hry.

Tabery: Menším médiím půjde o holé přežití

neděle, 22. března 2020, 13:20

Šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery očekává, že dopady pandemie na média pocítí především menší vydavatelé nebo provozovatelé médií. „Kdybych měl zkusit hádat, tak pokud bude omezení pohybu pokračovalo týdny či měsíce, měl by trend jasné vítěze: ČT 24 a Seznam. Nepochybně situace přeje i iDnes, ale pokud bychom to brali v rámci balíku s MF Dnes, myslím, že nebudou moc slavit. Vysoký zásah má ještě Aktuálně. (Ale ani ti velcí si nemohou být jisti tím, kolik peněz do reklamy v budoucnu půjde). Menším zpravodajským webům a časopisům půjde o holé přežití," uvedl na svém facebookovém profilu.

Kideo nabídne od pondělí výuková videa angličtiny zdarma

neděle, 22. března 2020, 08:35

Vzdělávací projekt Kideo zahájí od pondělí 23.3. na svém facebooku živé vysílání angličtiny. Bude určeno pro starší předškoláky a žáky I. stupně základních škol. Po dobu uzavření škol budou videa dostupná zdarma.

Do kampaně Chráním tebe se zapojilo 56 osobností

sobota, 21. března 2020, 15:30

Na 56 známých osobností z řad herců, zpěváků a sportovců se zapojilo do kampaně Chráním tebe. Pod heslem „Buď doma. Nos. roušku. Společně to zvládneme.“ apelují na lidi, aby zůstávali doma a ven chodili vždy jen s rouškou. 

Prima mimořádně prodlouží stopáž nedělní Partie

sobota, 21. března 2020, 12:20

Nedělní (22.3.) Partie televize Prima bude mimořádně prodloužena. Vysílání začne v 11 hodin a potrvá až do 12.30. Hlavní téma: Česko v karanténě a krizová opatření kvůli koronaviru. Diskutovat budou Adam Vojtěch (za ANO), ministr zdravotnictví, a Roman Prymula, šéf Ústředního krizového štábu. Výjimečně budou moci v živém vysílání pokládat své dotazy také diváci.

Aplikace Mapy.cz upozorňuje na výskyt pozitivně testovaných osob v okolí

sobota, 21. března 2020, 08:55

Mapová aplikace Mapy.cz od Seznam.cz vydala aktualizaci, jejímž cílem je pomoci snížit riziko přenosu koronavirové nákazy, a to díky sdílení polohových dat uživatelů. Po spuštění lokalizace dokáže aplikace v rámci České republiky určit, zda se v okolí daného zařízení, které sdílí svou polohu, objevil člověk pozitivně testovaný na COVID-19. Mapy.cz pracují s daty platformy COVID19CZ, která jí dobrovolně poskytli pozitivně testovaní lidé.

Zdroj: Mapy.cz

Vláda zamýšlí zrušit slevové akce, SOCR vyzývá k pečlivému uvážení

sobota, 21. března 2020, 08:25

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) a všechny obchodní řetězce působící v České republice ve svém stanovisku uvedly, že plně podporují snahu vlády zamezit šíření koronavirové epidemie. Vyzvaly ale vládu, aby pečlivě zvážila rozhodnutí o zrušení slevových akcí a rozhodla na základě objektivních informací. „Jde o opatření s možnými zásadními sociálními dopady na ekonomicky nejslabší vrstvu obyvatel (např. senioři, matky-samoživitelky, hendikepovaní spoluobčané), jejichž počet kvůli aktuální krizi zcela jistě poroste,“ stojí ve stanovisku. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula zamýšlí návrh na zrušení slevových akcí předložit vládě.

ČRo Plus upravuje své vysílací schéma

sobota, 21. března 2020, 08:15

Český rozhlasu Plus upravuje programové schéma. Od úterý 17. března nabízí Ranní i Odpolední Plus doplněný o některé pořady, a také Radioknihu. Aktuálnost vysílání posiluje zprávami ze zpravodajské stanice Český rozhlas Radiožurnál. Ve 12:00 i v 18:00 připraví hlavní zprávy s aktuální publicistikou. Podrobné informace zde.

Seznam.cz snižuje cenu řádkové inzerce na Srealitách

pátek, 20. března 2020, 17:30

Seznam.cz s okamžitou platností snižuje o 50 % cenu řádkové inzerce na serveru Sreality.cz, a to pro všechny registrované klienty podnikající v tomto segmentu. Nabídka není omezená počtem vystavených inzerátů. O slevu také není třeba žádat, všichni klienti ji získají automaticky. Zvýhodněnou nabídku ukončí sedm dní po zrušení vládou nařízené karantény. Další doplňkové služby jsou zpoplatněné podle aktuálního ceníku.

DoDo spouští platformu #DoDobrovolník, zapojuje se i ŠkodaAuto DigiLab

pátek, 20. března 2020, 17:15

Logistický startup DoDo spouští logistickou platformu #DoDobrovolník pro nábor a koordinaci dobrovolníků, kteří se aktuálně chtějí zapojit do distribuce charitativního či potřebného zboží včetně zdravotnického materiálu, nákupů či třeba hotových jídel. Do projektu se zapojuje i Škoda Auto DigiLab se svým vozovým parkem skútrů BeRider či P2P carsharing HoppyGo, jenž dobrovolným kurýrům zajistí potřebné dopravní prostředky.

Do projektu #DoDobrovolník se zapojuje i Škoda Auto DigiLab, zdroj: DoDo.

Prima uvádí osvětovou kampaň s tvářemi seriálu Modrý kód

pátek, 20. března 2020, 15:55

Skupina Prima a Český červený kříž spouští osvětovou kampaň, která veřejnosti radí, jak dodržovat hygienická opatření a jak se chránit před nakažením koronavirem. Kampaň běží na všech kanálech Primy, vystupují v ní herci seriálu Modrý kód. Tvářemi dvou nových instruktážních spotů se stali Kristýna Frejová a David Gránský. Jejich koncept navazuje na předchozí dvě osvětové kampaně s názvem „Když jde o život“.

Zdroj: FTV Prima

CzechTourism vyzývá k záchraně turismu

pátek, 20. března 2020, 15:45

Agentura CzechTourism ve spolupráci s Fórem cestovního ruchu připravila kampaň na sociální sítě s výzvou: „Změňte jen termín, nerušte cestu, zachraňte turismus. Máme vás rádi.“ Chce tak lidi vyzvat k záchraně turismu na českém trhu. Cílí přitom jak na české, tak zahraniční turisty. 

Zdroj: CzechTourism

Kantar: Hlavním zpravodajským zdrojem je ČT

pátek, 20. března 2020, 15:20

Hlavním zpravodajským zdrojem je pro obyvatele Česka v těchto dnech Česká televize. Do výzkumu agentury Kantar to uvedla 39 procent lidí. Druhým nejvyužívanějším zdrojem jsou s 27 % internetové zpravodajské stránky, informace z ostatních televizí čerpá 11 % populace.

APA: Filmová výroba může v Česku klesnout o 75 %

pátek, 20. března 2020, 14:30

Odsunuté filmové premiéry, pozastavená natáčení filmů, dokumentů i seriálů a ztráty ve stovkách miliónů korun pro desítky filmových společností a tisíce lidí, kteří se v tomto odvětví a odvětví na něj navázaných pohybují. To jsou první dopady koronaviru na filmový průmysl. Podle Asociace producentů v audiovizi (APA), sdružující více než 100 producentských a produkčních firem, může filmová výroby poklesnout o 75 procent do konce roku.

MPO pozastavilo přechod na DVB-T2

pátek, 20. března 2020, 14:15

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dočasně zastavilo přechod na nový televizní standard DVB-T2 a prodlouží stávající digitální vysílání. Důvodem opatření, které ve čtvrtek schválila vláda, je zajištění informovanosti obyvatel, kteří by jinak museli ladit televize na nový typ příjmu. Vyplývá to z informací ministerstva. Do kdy bude přechod pozastavený, není stanovené. Celý přechod na DVB-T2 měl původně skončit letos v červnu.

Kvalitu videí sníží v Evropě také YouTube

pátek, 20. března 2020, 14:05

Podobně jako Netflix sníží také YouTube v zemích Evropské unie kvalitu svých videí z vysokého rozlišení (HD) na rozlišení standardní, aby zabránil přetížení internetu. Řada lidí v Evropě je nyní nucena pracovat z domova a internet je kvůli vzdálenému připojování přetěžován. Informovala o tom agentura Reuters.   

TV sledovanost narostla o 45 minut, víc se dívají i mladší

pátek, 20. března 2020, 13:50

Čas strávený u televizní obrazovky se v průměru denně zvýšil o 45 minut ve srovnání s obdobím před zavedením vládních nařízení. Sledování zpravodajských TV relací narostlo dvojnásobně, ukazují data Nielsen Admosphere pro ATO. Roste také sledovanost televize u mladších diváků - žáků škol a studentů.

Zdroj: ATO-Nielsen Admosphere

Microsoft a Soitron chtějí pomoci pedagogům

pátek, 20. března 2020, 13:05

Společnosti Microsoft a Soitron se snaží pomoci pedagogům s online nástroji pro výuku. Soitron proto prostřednictvím kolaborativních nástrojů společnosti Microsoft pořádá pro učitele webové edukativní semináře. Díky nim dostanou učitelé i žáci rady, jak používat nástroje a aplikace balíčku Microsoft Office 365 pro školy, včetně desktopové a mobilní aplikace Microsoft Teams. První webinář se uskutečnil 17. března, další proběhnou 20. a 24. března. 

Pozvánka na nejbližší webinář pro učitele, zdroj: Soitron

Pro studenty je navíc do konce června 2020 k dispozici i interaktivní výuková počítačová hra Minecraft: Education Edition, která je modifikací celosvětově známé hry Minecraft.

Young Lions se neruší, uskuteční se přes video

pátek, 20. března 2020, 12:20

Soutěž pro mladé talenty v oboru komunikace Young Lions se letos uskuteční přes video. Odstartuje v pátek 27. března 2020.

Nova opět odvysílá speciál Nova je s vámi

pátek, 20. března 2020, 12:15

Televize Nova zařadí v pátek 20. března do hlavního vysílacího času ve 20:20 další díl publicistického speciálu Nova je s vámi.

Čas strávený s médii v době pandemie roste

pátek, 20. března 2020, 11:25

Současná situace má vliv na rostoucí čas strávený s médii (TV, rozhlas, internet - prostřednictvím PC, mobilů i mobilních aplikací). Z průměrných zhruba osmi strávených hodin před zavedením opatření vzrostl čas s médii napříč mediatypy na více než 8 a půl hodin denně. Hlavním zdrojem nárůstu je televizní sledovanost, ukazují data adMeter od agentury Median.

Zdroj: adMeter 1000, březen 2020, Median

Crocodille rozváží balená jídla státním institucím a IZS

pátek, 20. března 2020, 10:10

Společnost Crocodille nabízí za zvýhodněnou cenu čerstvé balené pečivo z vlastní pekárny i balená hotová jídla a bagety samosprávám, IZS a všem institucím, které se podílejí na řešení a koordinaci současné krize. Potraviny mohou tyto instituce využít pro své zaměstnance, ale i občany, kteří mají problémy s dostupností potravin. Doručení je možné kdekoliv po celé ČR. Služba cílí především na státní instituce.

Prezidentův projev sledovalo milion diváků

pátek, 20. března 2020, 09:25

Projev prezidenta Miloše Zemana sledovalo ve čtvrtek 19. března na TV Prima v průměru 1,014 mil. diváků starších 15 let (podíl 22,8 %).

Forbes zpřístupňuje digitální vydání i audioverzi

pátek, 20. března 2020, 08:45

Magazín Forbes zpřístupňuje zdarma až do konce března obsah všech svých vydání v digitální aplikaci. Zároveň s tím zpřístupňuje také audioverzi, kterou provozuje dohromady s audioteka.cz.

Seznam.cz nabídne firmám reklamu v hodnotě 100 milionů korun

pátek, 20. března 2020, 08:20

České firmy a tuzemští živnostníci, jejichž podnikání bylo nejvíce zasažené koronavirovou nákazou a s ní spojenými opatřeními, mohou požádat společnost Seznam.cz o podporu v podobě zvýhodněné, či dokonce bezplatné inzerce. Firma v programu Nenecháme vás v tom vyčlenila na záchranu české ekonomiky reklamní prostor v celkové hodnotě sto milionů korun.

INMA: Většina vydavatelů pocítila pokles reklamních příjmů

pátek, 20. března 2020, 08:05

Podle průzkumu Mezinárodní asociace zpravodajských médií INMA až 62 % vydavatelů zaznamenalo v důsledku koronaviru náhlý pokles příjmů z reklamy. Nejvíce se projevil v placeném obsahu, eventech a programatiku a také od zadavatelů z oblasti cestování a turistiky.

Euromedia pozastavuje platby nakladatelům

pátek, 20. března 2020, 07:55

Největší knižní distributor Euromedia Group pozastavuje platby nakladatelům za prodané knihy, informuje na svém twiteru novinář Jaroslav Kmenta.

ČT3 odvysílá i O poklad Anežky České, vrátí hlasatelky

čtvrtek, 19. března 2020, 21:15

Na obrazovku se díky nové stanici pro seniory ČT3 vrátí po 15 letech hlasatelky. Jednotlivé programové bloky uvedou v rolích hlasatelek moderátorky pořadu Sama doma, které i nyní, každý všední den připravují nové díly. V prvním týdnu jimi budou Lucie Křížová, Jana Havrdová nebo Martina Hynková Vrbová, pro kterou to bude zároveň návrat k dřívějšímu povolání. V nabídce se objeví pořady: Eliška a její rod, Rozpaky kuchaře Svatopluka, Dva písaři, O poklad Anežky České, Hovory H po dvaceti letech, Divadélko pod Věží nebo Zajíci v pytli.

Zdroj: ČT

Netflix sníží kvalitu videí, aby zabránil přetížení internetu

čtvrtek, 19. března 2020, 21:00

Provozovatel placené internetové televize Netflix sníží rychlost a kvalitu přenosu svých videí v zájmu zachování hladkého fungování internetu. Síť je přetížená, protože ji v Evropě více využívají občané nucení svými vládami kvůli epidemii nového koronaviru nechodit do práce a do škol a zůstávat doma. Omezení bude trvat 30 dní, uvedla americká společnost.

Prezident ve svém projevu kritizoval novináře

čtvrtek, 19. března 2020, 20:20

„Nevšímejte si příliš poštěkávání a vřeštění našich novinářských komentátorů, kteří jako obvykle píší o všem, a nerozumí ničemu. A o to větší pozornost věnujte radám odborníků, které vám mohou pomoci," i to zaznělo v projevu prezidenta republiky k současné situaci, který ve čtvrtek večer odvysílala TV Prima.

Ke kampani #ChránímTebe se připojili další zadavatelé

čtvrtek, 19. března 2020, 17:40

E.ON, T-Mobile, Air Bank, Česká spořitelna, Česká pojišťovna Generali, Homecredit, Zonky nebo ČEZ už poskytly svůj zaplacený televizní reklamní prostor pro kampaň #ChránímTebe. Vymyslel ji reklamní stratég Tomáš Mrkvička ve spolupráci s režisérem Martinem Přibylem, kreativcem Markem Linhartem a grafikem Lumírem Kajnarem, kteří oslovili známé osobnosti i velké firmy. V klipech se objeví např. herečky Martha Issová, Jana Plodková, Petra Špindlerová, herec Miroslav Donutil, zpěváci Dan Bárta, Míša Nosková, performer Vladimír 518 a řada dalších.

Na internetu byla spuštěna televize Beey pro neslyšící

čtvrtek, 19. března 2020, 17:35

Sluchově postižení mohou využívat nový zdroj aktuálních informací díky titulkované Televizi Beey. Běží zdarma na internetu, vysílání ve spolupráci s Českou unií neslyšících zajišťuje společnost Newton Technologies. V Česku je zhruba půl milionu sluchově postižených.

European National Panels mapuje nálady v pěti zemích

čtvrtek, 19. března 2020, 16:30

Aktuální postoje a nálady v pandemii koronaviru mapuje projekt National Pandemic Alarm. Probíhá od 16. března 2020 na lokálních reprezentativních online panelech v České republice, na Slovensku, v Polsku, v Maďarsku a v Bulharsku. Jeho výsledky jsou průběžně publikovány na webové stránce www.nationalpandemicalarm.eu. Výzkumný projekt zaštiťuje společnost European National Panels, dceřiná společnost agentur Nielsen Admosphere, NMS Market Research a STEM/MARK, která sdružuje národní panely v zemích Visegrádské čtyřky a v Bulharsku a disponuje v těchto zemích více než 100 tisíci respondenty.

CNC řeší požadavky klientů na změnu kampaní individuálně

čtvrtek, 19. března 2020, 15:55

Mediální dům Czech News Center (CNC) uvedl, že žádosti některých obchodních partnerů přesunout kampaně na jiné období, řeší individuálně. U některých klientů naopak zájem o inzerci v tradičních médiích roste. „Jsme také připraveni flexibilně reagovat na výpadek distribuce komerčních letáků do schránek, který na svém twitteru avizovala Česká pošta 14. března. Alternativou k letákům do schránek jsou u nás vklady letáků do všech našich titulů, případně speciální 4stránkový formát v denících," říká CNC.

Vodafone navyšuje rychlost internetu i počet minut pro seniory

čtvrtek, 19. března 2020, 15:10

Vodafone přišel s upravenou nabídkou, s níž reaguje na současnou situaci. Seniorům přidává 1000 minut volání zdarma. Navyšuje rychlost pevného internetu v kabelové síti UPC. Studentům nabízí zdarma službu Vodafone Chat Pass. A lidé, kteří uvízli v zahraničí, budou mít k dispozici neomezená data, volání i SMS, aniž by museli cokoliv doplácet. „Dáváme relevantní benefity konkrétním skupinám zákazníků. Neomezená data všem nabízet nebudeme, potřebujeme mít jistotu, že naše infrastruktura obslouží všechny zákazníky,“ říká generální ředitel společnosti Petr Dvořák. 

Socialbakers nabízí neziskovkám volný přístup

čtvrtek, 19. března 2020, 15:00

Socialbakers nabízí volný přístup neziskovým organizacím na svou marketingovou platformu na správu sociálních sítí, a to po dobu šesti měsíců. Cílem je jim umožnit, aby v době krize mohly prostřednictvím těchto kanálů lépe a rychleji informovat a vzdělávat veřejnost. „Zvládnout komunikaci na sociálních sítích je často výzvou pro každou firmu či organizaci, a v době veřejného ohrožení a krize, kterou nyní zažíváme, si nemůžeme dovolit nekomunikovat,“ dodává CEO společnosti Yuval Ben-Itzhak. 

O2 zvýhodňuje filmy, přidá kanály PornHub TV a ČT3

čtvrtek, 19. března 2020, 13:40

Operátor O2 nabízí divákům možnost zapůjčení nejnovějších filmů za zvýhodněných 30 korun. Do nabídky také nově zařazuje český film Vlastníci. Do tarifů O2 TV M, L, Bronzová a Stříbrná pak přidává zdarma stanici PornHub TV. Příští týden zároveň zařadí nový kanál ČT3.

ČT pozastavuje natáčení několika pořadů včetně Všechnopárty

čtvrtek, 19. března 2020, 12:25

Česká televize pozastavuje natáčení premiérových dílů několika pořadů (Na stopě, Náš venkov, Křesťanský magazín, Sváteční slovo, Uchem Jehly, Šikulové, Draci v hrnci, Kabinet Dr. Honzáka), týká se to i populární Všechnopárty. Místo nich nabídne reprízy. Zastavena byla také výroba pořadů pro další sezónu, což ovlivní podobu vysílání především na podzim 2020 a v roce 2021.

E-shopům klesá prodej, snižují výdaje na reklamu

čtvrtek, 19. března 2020, 11:25

E-shopy snížily výdaje na výkonnostní reklamu začátkem tohoto týdne o 42 %, v následujících týdnech to může být až o 65 %. Uvedla to konzultační společnost Acomware. Online prodej zboží může s výjimkou potravin a drogerie průměrně klesnout až o 40 %.

Alza i Mall urychlují přístup do svých tržišť

čtvrtek, 19. března 2020, 10:55

Alza i Mall zrychlují procesy na zalistování nových obchodníků do svých tržišť. Chtějí tak pomoci kamenným obchodům, které musely zavřít v důsledku pandemie koronaviru. Přes rozhraní zavedených e-shopů mohou obchodníci prodávat vlastní zboží ze svých skladů, a díky tomu kompenzovat alespoň do nějaké míry výpadek v prodejích. Nyní se mohou  do Mall Partner či Alza dropshipment v řádu dní. 

Grada zpřístupňuje studentům online knihovnu Bookport

čtvrtek, 19. března 2020, 10:30

Nakladatelský dům Grada ve spolupráci s partnerskými nakladateli poskytuje studentům přístup ke svým elektronickým publikacím zdarma. Děje se tak prostřednictvím online knihovny Bookport. Využít služby mohou všechny vysoké školy jak státní, tak soukromé.

Automobilky pozastavují výrobu

čtvrtek, 19. března 2020, 09:45

Kvůli koronaviru pozastavují automobilky po celém světě svou výrobu. V Evropě oznámil dočasné uzavření svých továren koncern Volkswagen, a to včetně české Škody Auto. Ve středu zavřela již Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA), od pondělí to plánuje také Hyundai v Nošovicích. Uzavření se dotkne také BMW. Ke stejným krokům se rozhodla japonská automobilka Honda Motor ve svých závodech v Severní Americe. V plánu to mají i společnosti General Motors (GM), Ford Motor a Fiat Chrysler Automobiles (FCA). 

Prima poskytne záznam prezidentova projevu i ostatním médiím

čtvrtek, 19. března 2020, 09:40

Televize Prima poskytne ostatním médiím videozáznam a textový přepis projevu prezidenta. A to všem médiím, v plném znění a v plné vysílací kvalitě. Osmiminutový záznam Prima odvysílá jako první v 19.25 hodin v mimořádné relaci s názvem Projev prezidenta České republiky. S jednotlivými redakcemi domluvíme poskytnutí záznamu tak, aby jej mohly okamžitě po odvysílání na Primě zařadit do svého zpravodajského servisu," uvedl mluvčí Primy Adam Halmoši

O odvysílání prezidentova projevu má zájem také Nova

čtvrtek, 19. března 2020, 09:25

Vedle České televize projevila zájem o odvysílání prezidentova projevu také TV Nova. „Věříme, že formát tohoto významu, v těžkém období, kterým naše země a její občané právě procházejí, by měly odvysílat všechny televize," sdělila ředitelka korporátní komunikace Lucie Melecká. Prezident by měl exkluzivně vystoupit ve čtvrtek večer na TV Prima.

Sledovanost médií na Slovensku se teď zvyšuje

čtvrtek, 19. března 2020, 09:15

Mimořádná situace spojená s šířením koronavirové pandemie zvyšuje sledovanost médií i na Slovensku. Z dat adMeter od společnosti Median vyplývá, že se zvyšuje především růst TV sledovanosti, a to zejména večerních zpravodajských relací. Roste také využívanost Facebooku či YouTube.

8 z 10 restaurací zavřelo, nouzový stav nutí k inovacím

čtvrtek, 19. března 2020, 09:15

Tržby gastro provozoven poklesly o 85 %. Zavřelo 8 z 10 restaurací, otevřeny mají jen ty, co umožňují prodej jídla s sebou nebo nabízejí rozvoz. Krize však s sebou přináší i nutnost inovace. Fruitisimo se přes noc stalo online retailerem, Bageterie Boulevard přestavuje své pobočky na take away, Manifesto nabízí možnost hromadné objednávky ze svých bister a Storyous připravuje pod heslem "Zachraň gastro" aplikaci na jídla s sebou. 

ČT spustí od pondělí 23. března stanici ČT3 pro seniory

středa, 18. března 2020, 16:25

Česká televize zahájí v pondělí 23. března nový program ČT3. Důvodem je především snaha televize pomoci nejohroženější skupině - starším lidem, kteří jsou v této době nuceni zůstávat doma. Stanice má být svým laděním klidnější, vysílat bude denně od 9:00 do 17:25 hodin. Programová nabídka se bude opírat o výběr ze zlatého televizního fondu, tematické magazíny i základní informační servis. Podle GŘ Petra Dvořáka jde zatím o vysílání provizorní.

Pilulka spouští eRecept, umožní donášku domů

středa, 18. března 2020, 16:10

Pilulka startuje nový projekt eRecept.cz, v němž chce propojit pacienty s českými lékárnami.  Po zadání kódu elektronického receptu si pacient zvolí lékárnu ve svém okolí a také preferovanou formu odběru léků. V některých případech již nemusí osobně navštívit lékaře a stačí ho zaslat pomocí SMS, e-mailem nebo prostřednictvím aplikace. Ve spolupráci s DoDo a projektem Sousedská pomoc také zprostředkuje donášku domů. 

Prezidentův projev odvysílá Prima ve čtvrtek v 19:25

středa, 18. března 2020, 15:50

Osmiminutový pořad s názvem Projev prezidenta České republiky odvysílá televize Prima exkluzivně jako samostatnou a mimořádnou relaci ve čtvrtek 19. března v 19.25 hodin. Prezident Miloš Zeman se v projevu vyjádřil k aktuální situaci, kdy Česká republika a její občané zažívají nouzový stav a krizová opatření v boji s novým koronavirem.

Holografické panely informují o nákaze

středa, 18. března 2020, 15:25

Společnost HoloMotion Media zapojila své holopanely do informační kampaně #stopcovidcz. Na holopanelech, stojících před supermarkety s potravinami, se nyní objevují důležité informace a kontakty. Celá kampaň #stopcovidcz probíhá pod záštitou Ministerstva zdravotnictví a za spolupráce dalších, převážně technologických firem.

Zdroj: HoloMotion Media

Slunečná bude jen v úterý, Einstein se posouvá

středa, 18. března 2020, 14:55

Televize Prima stahuje vysílání seriálu Slunečná na jeden den v týdnu, vysílat se bude vždy v úterý. Místo čtvrtečního dílu nabídne televize reprízu seriálu Vinaři. Reprízy Máme rádi Česko a Temný Kraj pak zastoupí původně ohlášené novinky: pořady Zlatá maska a seriál Einstein. Prima zároveň spouští osvětovou kampaň #nositrouskujeprima. Pro lékaře pak zakoupila 50 tis. ochranných roušek.

Zdroj: FTV Prima

TV Nova zařazuje ve středu speciál Nova je s vámi

středa, 18. března 2020, 14:50

Televize Nova zařadí do středečního hlavního vysílacího času publicistický speciál Nova je s vámi, který má divákům pomoci zorientovat se v současné době krize kolem pandemie koronaviru. Živě vysílaným speciálem provede moderátor Rey Koranteng. Pořad TV Nova zařadí do vysílání od 21:30 (po MasterChef Česko), po něm naváže reprízová Výměna manželek.

ČT nabízí odvysílání projevu prezidenta republiky, vystoupit má na Primě

středa, 18. března 2020, 13:35

Generální ředitel České televize Petr Dvořák požádal vedoucího Kanceláře prezidenta ČR Vratislava Mynáře o možnost odvysílání rozhovoru prezidenta Miloše Zemana k aktuální mimořádné situaci, jež v tomto týdnu poskytne TV Prima. „Předpokládáme odvysílání tohoto sdělení nejvyššího představitele státu paralelně s TV Prima a případně s dalšími vysílateli se stejný čas a stejným způsobem, jako již tradičně vysíláme Vánoční poselství prezidenta ČR, které pravidelně vyrábí TV Nova," stojí v dopise. ČT je podle Dvořáka připravena navázat okamžitou spolupráci s TV Prima při přebírání signálu.

Vláda vymezuje v obchodech hodiny jen pro seniory

středa, 18. března 2020, 13:10

Nové nařízení české vlády zakazuje přítomnost lidí v obchodech s potravinami, drogeriích i lékárnách mezi 10. a 12. hodinou každý den, výjimku mají jen senioři starší 65 let. „Důchodci jsou nejvíce ohroženi,“ vysvětluje Babiš. Vláda tak přistupuje k plošnému opatřením, které zavedly už některé řetězce v zahraničí, například v USA nebo Kanadě.  

PNS dodává noviny a časopisy i do Uničova a Litovle

středa, 18. března 2020, 12:40

První novinová společnost (PNS) doručila noviny a časopisy i do regionu Uničova a Litovle, který je spolu s dalšími obcemi uzavřenou oblastí z důvodu opatření proti šíření nákazy koronaviru. „Daří se nám doručovat do oblasti noviny i přesto, že Policie ČR střežící uzavřenou oblast bohužel považuje dodávky novin a časopisů za zbytnou potřebu,“ uvedl Vít Rozsypal, předseda představenstva PNS. PNS doručuje zásilku na kontrolní stanoviště Policie ČR, kde si jej za dodržení hygienických opatření tzv. „bezdotykově“ převezme kontaktní osoba, která se postará o další distribuci na prodejní místa uvnitř uzavřené oblast.

T-Mobile, Air Bank či E.ON věnují své reklamy na propagaci roušek

středa, 18. března 2020, 11:55

Firmy jako Air Bank, E.ON a T-Mobile se rozhodly věnovat své zaplacené reklamní televizní spoty na propagaci nošení roušek v kampani #ChránímTebe. Informoval o tom Forbes.cz

Dominantním zdrojem informací o COVID-19 je televize

středa, 18. března 2020, 11:30

Dominantním zdrojem informací o koronaviru a opatřeních proti jeho šíření je televize. Vyplývá to z výzkumu Nielsen Admosphere, který zpracovala pro Asociaci komunikačních agentur (AKA). Uvedla to polovina respondentů, čtvrtina čerpá ze zpravodajských webů. Jen přibližně desetina pokládá za nejdůležitější zdroj weby státních institucí. Televizní zpravodajství je hlavním zdrojem informací především pro lidi starší 55 let. Generace 18-34 upřednostňuje zpravodajské weby.

Dotykačka: Tržby v gastro segmentu se propadly o 80 %

středa, 18. března 2020, 11:05

Nouzový stav a vyhlášení karantény tvrdě zasáhly gastro segment. Z údajů společnosti Dotykačka, která v segmentu občerstvovacích služeb obsluhuje tisíce zákazníků, vyplývá, že aktuálně aspoň omezeně funguje jen každý čtvrtý nebo pátý podnik, souhrnné tržby se propadly o více než o 80 %. „Všem našim zákazníkům z gastro segmentu až do uklidnění situace bezplatně zpřístupňujeme integrace na veškeré systémy usnadňující rozvážku a prodej jídel s sebou," uvedl Petr Menclík, ředitel  firmy. Dotykačka také pracuje na objednávkové aplikaci a portálu, které by měly zjednodušovat systém objednávání i vyzvedávání a rozvozu nejen občerstvení, ale i jiného zboží.

Pokles vydaných účtenek v ČR 16.3. 2020, zdroj: Dotykačka

Lidé i firmy šijí roušky, prodeje šicích strojů rostou

středa, 18. března 2020, 10:45

Šíření koronaviru po celé republice a nedostatek ochranných pomůcek, roušek či respirátorů, donutily českou veřejnost k akci. Pod heslem „Šije celé Česko“ začali šít lidé doma. Tvoří se fronty před galanteriemi, prodeje šicích strojů rostou. Do šití roušek se pouštějí i firmy, například Pietro Filipi, Le Premier, Brašnářství Tlustý, Adler, Styx, Evona nebo Vasky.

Facebook připravuje granty na pomoc živnostníkům

středa, 18. března 2020, 08:20

Facebook vytvoří grantový program o objemu 100 milionů dolarů, který by měl pomoci 30 tis. malých podniků z celého světa. Facebook považuje tuto investici za kritickou injekci, která by nejvíce potřebným podnikům pomohla k tomu, aby mohly dále fungovat a platit své zaměstnance. Začít se má s podniky ve více než 30 zemích, ve kterých Facebook operuje. Bližší detaily o fungování programu chce Facebook sdělit v následujících dnech.

Prima a Joj nenasadí plánovanou show Zlatá maska

středa, 18. března 2020, 07:40

Televize Prima a slovenská Joj se rozhodly posunout na vhodnější dobu start své plánované novinky, zábavní show Zlatá maska. Poprvé se měla vysílat v pátek 20. března od 20:15. Pořad má celkem deset dílů, vznikal ve spolupráci obou zmíněných televizních stanic.

Radio Proglas rozšíří nabídku přenosů bohoslužeb

středa, 18. března 2020, 07:30

Brněnské Radio Proglas, které vysílá převážně pro ty, kteří vyznávají křesťanskou víru, rozšířilo nabídku přenosů bohoslužeb. Vychází tak vstříc posluchačům, kteří nemohou kvůli nemoci COVID-19 a vládou vyhlášené karanténě do kostela. Ve vysílání je posluchači mohou naladit od pondělí do soboty v 18:00, v neděli v 9:00 a v 19:30. Přenosy stanice zajišťuje z Brna, Olomouce a Prahy.

Nova přerušuje vysílání premiérových dílů Výměny manželek

úterý, 17. března 2020, 18:35

Ve vysílání TV Nova nahradí ve středu 18. března MasterChef Česko premiérové díly Výměny manželek. Po MasterChef Česko půjde repríza Výměny manželek. Premiérové díly Výměny manželek se neobjeví ani na Voyo. Z vysílání Nova 2 je také stažena relace TN2.

Mádl spouští kampaň "Zachraň bábu, zachraň dědka"

úterý, 17. března 2020, 17:05

Jiří Mádl spouští kampaň Zachraň bábu, zachraň dědka“. S ní navazuje na 10 let starou politickou výzvu pro mladé. Nyní však cílem není přemluvit prarodiče, aby nevolili levici, ale pomoci seniorům se zajištěním nákupů či vyzvednutím léků v tíživé situaci kvůli pandemii koronaviru. Přispět k tomu mají i nové stránky pomocsousedum.cz.

E-shop About You posouvá svou show

úterý, 17. března 2020, 17:00

Módní e-shop About You, který měl na TV Nova v květnu odvysílat premiéru své show About You Awards v České republice, mění termín. Akce by měla pravděpodobně proběhnout na podzim letošního roku. „Momentálně rozhodujeme o novém termínu pro letošní About You Awards, který plánujeme uskutečnit mezi zářím a prosincem 2020. Samozřejmě vás budeme včas informovat,“ uvádí firma ve své tiskové zprávě. 

PNS dodává tisk do prodejních míst, nabízí státu svou síť

úterý, 17. března 2020, 16:15

První novinová společnost (PNS) uvedla, že bez větších problémů distribuuje noviny a časopisy na všechna otevřená prodejní místa na celém území ČR. Plynulá má být i situace v doručování předplaceného denního tisku, doručování adresných zásilek i distribuce neadresných zásilek – letáků. Výpadky mezi doručovateli vzniklé v souvislosti s karanténními opatřeními vlády ČR se podle PNS daří podle potřeb nahradit a zajistit doručování zásilek i předplatného. PNS distribuuje každý den 1,5 milionu výtisků novin a časopisů na více než 15 tisíc prodejních míst. PNS zároveň sdělila, že je připravena státu nabídnout kapacitu své doručovací sítě.

Zdroj: MediaGuru.cz

UčíTelka dosáhla při svém startu u dětí 4-14 let 55% podílu

úterý, 17. března 2020, 15:25

První vysílání pořadu UčíTelka sledovalo na ČT2 v pondělí 16. března v průměru 147 tisíc dětí ve věku 4-14 let (podíl 54,8 %) a 155 tisíc dospělých. Ve skupině dětí ve věku 4-12 let šlo o vůbec nejsledovanější pořad letošního roku na všech televizích. Pořad se také povedlo uvolnit pro internetové vysílání v zahraničí, od úterý 17. března si jej mohou pouštět i děti, které nejsou zrovna v Česku.

TV Óčko místo živých koncertů vysílá záznamy

úterý, 17. března 2020, 15:05

Hudební televize Óčko se v reakci na rušení koncertů rozhodla zařadit do vysílání záznamy koncertů českých a slovenských zpěváků a kapel. První tři koncerty vysílané minulý týden, které byly z projektu Óčko G2 Acoustic Stage a které přinesly Marka Ztraceného, Prago Union a kapelu Wohnout, sledovalo dohromady téměř 40 tisíc lidí.

Škoda Auto zastaví výrobu

úterý, 17. března 2020, 15:00

Automobilka Škoda Auto, významný zadavatel reklamy do médií, zastaví ve středu 18. března výrobu, obnovena má být 5. dubna 2020.

Reklamní stratég Horák je mluvčím SousedskaPomoc.cz

úterý, 17. března 2020, 14:45

Jakub Horák zveřejnil na svém FB profilu, že se stal mluvčím projektu SousedskaPomoc.cz, který založil Lukáš Huňka. V tuto chvíli má projekt zaregistrováno více než 3000 dobrovolníků. Jakub Horák je český spisovatel, producent a satirik, který se podílel na kampani České pirátské strany v parlamentních volbách v roce 2017 a zakladatel recesistického Hnutí Nevím. 

T-Mobile nabízí do konce dubna neomezená data a víc TV programů

úterý, 17. března 2020, 13:50

T-Mobile od 16. března dočasně rozšířil svou televizní nabídku živého vysílání pro digitální, satelitní i optickou televizi. Pro TV zákazníky v tarifech XS, S, M, a L zdarma zařazuje nové programy. Nabídka platí do 30. dubna 2020. Od středy 18. března si také mohou zákazníci s tarifní smlouvou zdarma aktivovat neomezená data prostřednictvím aplikace Můj T-Mobile. Twist zákazníci mohou od středy 18. března využít 50 % bonusového kreditu na volání, SMS a data při dobití v aplikaci Můj T‑Mobile nebo na stránce s dobíjením.

Čeští elfové mapují dezinformace o koronaviru

úterý, 17. března 2020, 13:00

Občanské hnutí Čeští elfové, které mapuje cizí dezinformační kampaně na českém internetu, přináší přehled dezinformací v souvislosti s právě probíhající pandemií koronaviru COVID-19. 

Alze stoupl na českém trhu obrat o více než 70 %

úterý, 17. března 2020, 11:50

Uzavření části kamenných prodejen a omezení veřejného života na českém a slovenském trhu se výrazně podepisuje na nákupním chování zákazníků. Češi i Slováci se intenzivně přesouvají do online prostředí a volí e-shopy jako bezpečnější variantu nákupu. Alze obrat při meziročním srovnání stoupl v obou těchto zemích o více než 70 %, v Maďarsku o více než 100 %, v Rakousku přes 300 %. Provoz se začíná přibližovat předvánočnímu období.

„Na vzniklou situaci se snažíme pružně reagovat, průběžně posilujeme personál a neustále doplňujeme skladovou zásobu. Mezi nejžádanější patří vybavení pro práci z domova – prodeje notebooků a monitorů stouply meziročně o více než 100 %, tiskáren, počítačových komponent a příslušenství o více než 60 %, kancelářských potřeb o 78 %. Celý segment Alza pro firmy vyskočil o 66 %,“ říká obchodní ředitel Alza.cz Petr Bena. Významný nárůst byl zaznamenán i v oblasti trávení volného času: sportovní vybavení (+200 %), papírové a elektronické knihy (+95 %), hry a herní konzole, stavebnice a deskové hry narostly více než trojnásobně a šicí stroje o 301 %. 

Natáčení Ordinace, Ulice, Modrého kódu či Slunečné je pozastaveno

úterý, 17. března 2020, 11:45

Největší komerční televize přerušují natáčení svých původních denních seriálů. Premiérové díly mají zatím předtočené, diváci tak o ně nepřijdou. Jde o seriály Ordinace v růžové zahradě 2 a Ulice (od TV Nova) a Slunečná a Modrý kód (od TV Prima). Přerušení natáčení je nejméně do 24. března v případě TV Prima a do 27. března v případě TV Nova.

Ordinace v růžové zahradě 2, foto: TV Nova

LinkedIn spouští kurzy na práci z domova

úterý, 17. března 2020, 11:25

Profesní sociální síť LinkedIn otevřela množství online kurzů, v nichž se zaměřuje na produktivitu při práci z domova či na tipy k virtuálním schůzkám i budování kontaktů na internetu. Zároveň rozšiřuje funkcionalitu LinkedIn Events, jež umožňuje firemním stránkám vytvářet online události a zvát na ně své kontakty. Informuje o tom v e-mailu uživatelům Dan Shapero, obchodní ředitel LinkedInu. 

Coca-Cola uspořádala online živé koncerty

úterý, 17. března 2020, 10:45

Coca-Cola zareagovala na současnou situaci s pandemií koronaviru, v níž jsou mimo jiné znemožněny lidem návštěvy hudebních koncertů. S heslem „Když nemůžou lidé za hudbou, musí hudba za lidmi“ spustila sérii online koncertů, které se streamovaly skrze sociální sítě Facebook, Instagram a YouTube. Vystoupila Ewa Farna, skupinMirai či zpěváci Pokáče a Pavel Callta. 

Český rozhlas zařadí vzdělávací pořad pro děti

úterý, 17. března 2020, 10:15

Rádio Junior, stanice Českého rozhlasu pro nejmenší posluchače, zařazuje do svého vysílání speciální hodinu pro děti 1. stupně základních škol. Nový pořad s názvem „Skoro školní vysílání z pokojíčku Vendy, Fráni“ bude vzdělávat v českém jazyce, prvouce, přírodovědě nebo vlastivědě. První díl bude uveden v úterý 17. března.

Zdroj: Český rozhlas

Řetězce společně vyzývají k uměřenému nakupování

úterý, 17. března 2020, 10:11

Maloobchodní řetězce vyzvaly v úterý 17. března společně se Svazem obchodu a cestovního ruchu zákazníky, aby zbytečně nenakupovali velké množství potravin, byli ohleduplní a pomáhali lidem kolem sebe. „Zásob je dost a není třeba přetěžovat zaměstnance prodejen," uvádějí ve výzvě, pod kterou se společně podepsaly řetězce jako Albert, Billa, Globus, Kaufland, Coop, Tesco, Lidl či Penny a další.

Bolt spouští rozvoz balíčků s potravinami

úterý, 17. března 2020, 10:05

Přepravní aplikace Bolt spouští od úterý 17. března v Praze novou službu Balíček potravin, která uživatelům umožní objednat si základní potravinový balíček s dovozem až do domu. Cena za objednání balíčku je 400–500 Kč (dle dostupnosti potravin) a zahrnuje jak balíček trvanlivých balených nebo konzervovaných potravin (chléb, těstoviny, nakládaná rajčata, paštika nebo např. mléko, čaj a nealkoholické pivo a další), tak samotné doručení. V rámci testovacího provozu řidiči disponují několika stovkami těchto balíčků. V případě, že bude o tuto službu mezi uživateli zájem, je aplikace připravena ji rozšířit tak, aby se dostalo na co nejvíce lidí. Spolu s tím mohou Bolt využívat pouze řidiči, kteří disponují oprávněním řidiče taxislužby.

ČT ve čtvrtek odvysílá pořad Země v nouzi

úterý, 17. března 2020, 10:00

Česká televize zařadí ve čtvrtek 19. března od 20:10 do vysílání speciální pořad Země v nouzi. Půjde o debatu, ve které moderátor Daniel Stach vyzpovídá odborníky, kteří se vyjádří k aktuální situaci ohledně koronavirové nákazy a jejímu možnému dalšímu vývoji. Zúčastní se: Roman Prymula (epidemiolog a předseda Ústředního krizového štábu), Karel Raška (česko-americký virolog), Zdeněk Hostomský (biochemik,) Tomáš Šebek (odborník na distanční medicínu) a Helena Horská (ekonomka). Debatu budou vysílat souběžně programy ČT1 i ČT24.

Mobile Internet Forum se přesouvá na září

úterý, 17. března 2020, 09:00

Konference Mobile Internet Forum o světě mobilního internetu, která se měla konat 8. dubna, byla přeložena na 9. září. Oznámila to pořádající společnost Internet Info.

Zpravodajské weby téměř zdvojnásobily návštěvnost

úterý, 17. března 2020, 08:20

Návštěvnost internetových zpravodajských webů, tak jak ji eviduje výzkum návštěvnosti NetMonitor (kategorie Zpravodajství), vzrostla v minulém týdnu ve srovnání s předcházejícím týdnem o více než 80 procent (ukazatel počet návštěv). Počet návštěv na zpravodajských webech v 11. týdnu letošního roku představoval 175 milionů. Počet zobrazených stránek se vyšplhal na 397 milionů, což bylo o 80 % víc než v předcházejícím týdnu letošního roku.

Česká eventová asociace mapuje dopady koronaviru

pondělí, 16. března 2020, 19:50

Česká eventová asociace (ČEA) spustila dotazníkové šetření, v němž mapuje dopady v důsledku šíření COVID-19, a s tím související mimořádná opatření Vlády ČR. Výsledky poslouží jako podklad pro vyjednávání s Vládou ČR, primárně v oblasti odkladu DPH a zrušení odvodů za zaměstnance.

Přechod na DVB-T2 je do konce března pozastaven

pondělí, 16. března 2020, 16:15

Do konce března nedojde k žádnému dalšímu vypínání DVB-T vysílání, dohodly se na tom České Radiokomunikace (CRA) s dalšími dotčenými institucemi a televizními stanicemi. Změna se týká všech termínů plánovaného vypínání stávajícího vysílání DVB-T a přelaďování přechodové sítě DVB-T2 na finální kmitočty, včetně těch z pondělní půlnoci (Cheb, Jáchymov). Stejně tak nebude vypnuto vysílání programů České televize na DVB-T vysílačích České Budějovice a na vysílačích na jižní Moravě. Vypnuto nebude ani vysílání multiplexu 2 v pondělí 23. března v Ústí nad Labem a v Chomutově. „Chceme lidem, kteří mají mnoho starostí se současnou složitou situací, ušetřit alespoň nutnost přelaďování televizních přijímačů," uvedl GŘ CRA Vít Vážan.

Radiohouse umožní včasné přerušení kampaní

pondělí, 16. března 2020, 15:50

Rozhlasové zastupitelství Radiohouse (Media Bohemia) umožní reklamním klientům včasné přerušení kampaní a jejich vysílání v pozdějších termínech. Reaguje tak na skutečnost, že řada objednaných kampaní je zaměřená na konkrétní akce nebo by směřovala zákazníky do nuceně uzavřených obchodů. „Také zdarma nebo s minimálními náklady přetáčíme spoty z produktově orientovaných na imageové," uvedl jednatel společnosti Štěpán Ryska.

Zdroj: Shutterstock

O2 TV rozšiřuje nabídku programů v balíčcích o ČT2

pondělí, 16. března 2020, 15:05

O2 TV zařazuje do nabídky předplacených tarifů O2 TV HBO a Sport Pack a O2 TV Sport Pack pro nové i stávající zákazníky kanál ČT2, který v pondělí spustil výukový program UčíTelka. ČT2 tak doplní dětské kanály NickToons, Nick Junior, Nickleodeon a ČT :D, zpravodajskou ČT24 a dokumentární a vzdělávací National Geographic, které jsou nyní v rámci balíčku O2 TV HBO a Sport Pack k dispozici na měsíc za jednu korunu.

Advokátní kancelář eLegal nabízí podnikatelům bezplatné konzultace

pondělí, 16. března 2020, 14:50

Advokátní kancelář eLegal nabízí podnikatelům zasaženým koronavirem bezplatné konzultace. Poradí, jak je to aktuálně s dodržováním smluv mezi podnikateli, na koho se vztahuje zákaz prodeje služeb a zboží, jak postupovat se zaměstnanci, jak vše doložit pojišťovně či kdy je nutné podat insolvenční návrh. 

JCDecaux používá na mobiliář speciální dezinfekční koncentrát

pondělí, 16. března 2020, 13:55

Společnost JCDecaux začala v souvislosti s šířením koronaviru už v minulém týdnu používat více dezinfekčních prostředků a speciální dezinfekční koncentrát při údržbě městského mobiliáře. Na vhodné části zastávek, lavičky a zábradlí se nyní používá směs prostředků, která by měla pomoci snížit riziko přenosu viru COVID-19 při cestování městskou hromadnou dopravou, uvedla firma.

Skylink a freeSAT zákazníkům volně zpřístupňují dětské TV

pondělí, 16. března 2020, 13:30

Satelitní televize Skylink a freeSAT zpřístupňují pro své zákazníky šest dětských TV kanálů, přístup jim nabízejí volně bez ohledu na předplacené služby. Reagují tím na vynucené setrvání dětí ve svých domovech. Nabídka platí od pondělí 16. března do 31. března 2020. Jde o stanice Minimax, Disney Channel, Nickelodeon, Nick Jr., Duck TV a JimJam.

ADC posouvá konání své soutěže

pondělí, 16. března 2020, 13:05

Art Directors Club (ADC) reaguje na epidemii koronaviru a posouvá termín své soutěže ADC Czech Creative Awards. Přihlášky lze posílat až do konce dubna, slavnostní vyhlášení proběhne začátkem června. 

ASMEA chce vědět, jak se média zachovají při změnách v kampaních

pondělí, 16. března 2020, 11:08

Asociace mediálních agentur ASMEA chce od rozhodujících médií s významným tržním podílem vědět, jak přesně budou postupovat v případech, pokud se zadavatelé reklamy rozhodnou stornovat nebo upravovat své plánované reklamní kampaně v médiích.

Prima pozastavuje natáčení premiérových dílů SJK

pondělí, 16. března 2020, 09:25

Televize Prima pozastavuje až do odvolání natáčení premiérových dílů Show Jana Krause. V čase, kdy pořad obvykle vysílá (st od 21:35), nabídne jeho reprízy.

Seriál Ulice bude Nova vysílat jen čtyři dny v týdnu

pondělí, 16. března 2020, 09:01

Televize Nova upravuje vysílání svého vlajkového podvečerního seriálu Ulice. Místo pěti dnů v týdnu ho bude vysílat čtyři dny, vždy od pondělí do čtvrtka. Páteční podvečer vyplní repríza kriminálky Specialisté.

Foto: TV Nova

ČT24 upravuje od pondělí program, posílí kontinuální vysílání

pondělí, 16. března 2020, 08:45

Zpravodajský kanál ČT24 upravuje od pondělí 16. března své vysílání. Kontinuální zpravodajské vysílání dočasně nahradí některé pravidelné týdenní formáty, jejichž agenda bude součástí aktuálního vysílání. Jedná se o pořady Týden v politice, Týden v justici, Kultura+, Hyde Park Civilizace, týdeník Horizont ČT24 a pořad Věda ČT24. Vysílat se nebudou ani Události v kultuře a pořad Newsroom ČT24. Podíl ČT24 v týdnu od 9.-15.3. vystoupal na 12,07 %, šlo o třetí nejvyšší výsledek na televizním trhu.

Liftago nabízí pomoc s rozvozem potravin

neděle, 15. března 2020, 20:15

Pomoc s rozvozem potravin a dalších potřebných věcí nabízí i Liftago, uvedl zakladatel služby Ondřej Krátký.

ČTK nabídne ostatním médiím možnost ptát se pomocí poolu

neděle, 15. března 2020, 15:15

Šéfredaktorka ČTK Radka Matesová Marková oznámila, že ČTK nabídne možnost ostatním redakcím položit otázku na nedělní tiskové konferenci (15.3. 2020) formou poolu. Vláda ČR následně uvedla, že pracuje na tom, aby v nejbližších dnech spustila video hovor pro všechny akreditované novináře. Omluvila se zároveň dotčeným novinářům za to, že je nemohla kvůli vyhlášenému nouzovému stavu v neděli akreditovat.

Economia nesouhlasí s omezením přítomnosti médií

neděle, 15. března 2020, 14:40

Společnost Economia (HN, iHned.cz, Aktuálně.cz) se ohradila proti rozhodnutí snížit účast zástupců médií na tiskových konferencích Vlády ČR.

Vláda omezila účast médií na tiskových konferencích

neděle, 15. března 2020, 14:30

Vláda ČR omezila kvůli snížení riziku nákazy koronavirem účast médií na tiskových konferencích vlády. Povolený vstup mají pouze média veřejné služby: Česká televize, Český rozhlas a ČTK a komerční televize TV Nova a TV Prima. Všechna ostatní média včetně médií skupiny Mafra (MF Dnes, iDnes.cz, LN) vstup na tiskovky nemají.

Mall nabízí zavřeným obchodům své online tržiště

neděle, 15. března 2020, 11:30

Skupina Mall se svým programem Mall Partner nabízí zavřeným kamenným obchodníkům rychlé zalistování zboží. Přes online tržiště (marketplace) Mall budou moci prodávat vlastní zboží ze svých skladů, a díky tomu vykompenzovat náhlý výpadek v prodejích. „Aktuální situace nahnala zákazníky na internet a provoz na Mall.cz je oproti loňskému roku téměř dvojnásobný. Toho mohou obchodníci využít a své zboží snadno nabízet přímo na webu Mallu. Získají tak nejen možnost oslovit miliony zákazníků, ale také potřebnou infrastrukturu, například v podobě řešení dopravy, platební brány či zákaznické péče, popisuje Oldřich Bajer, CEO Mall Group. Mall novým partnerům odpustí poplatky za připojení do systému, hradit bude také náklady na zalistování, fakturaci zboží, vratné procesy a zákaznický servis. 

Rohlík a Košík mají několikanásobné nárůsty

neděle, 15. března 2020, 09:05

Zájem o online prodejce potravin Rohlík.cz a Košík.cz se po vyhlášení nouzového stavu zvýšil několikanásobně. Rohlík eviduje od pátku 150 tisíc návštěv denně. „Denně nám teď stoupá zájem dvojnásobně u nových zákazníků. Kdybychom měli kapacitu, rozvážíme více než jednou tolik. Roste to geometrickou řadou," popsal aktuální situaci Tomáš Jeřábek, CEO Košik.cz. Oba prodejci zavedli zvýšená hygienická opatření a bezkontaktní předání nákupu.

Česká pošta přerušuje dodávání reklamních letáků

sobota, 14. března 2020, 15:45

Česká pošta (ČP) oznámila, že se s ministrem Janem Hamáčkem domluvila na tom, že se zaměří na doručení nejnutnějších poštovních zásilek. Nebude teď proto doručovat reklamní letáky. ČP rovněž informovala, že je v případě potřeby připravena státu nabídnout službu rozvozu potravin a dalších nezbytných věcí. 

Bageterie Boulevard mění pobočky na take away okénka

sobota, 14. března 2020, 13:30

Bageterie Boulevard informovala, že své restaurace v reakci na vládní omezení přetváří v take away okénka. Restaurační provozovny s výdejními okénky jsou povoleny. „Ode dneška jsme v našich kamenných restauracích vytvořili provizorní výdejní okénka, která umožňují alespoň take-away formu občerstvení. Od zítřka budeme mít okna již upravená na klasický výdejní prodej. Právě intenzivně pracujeme na podobě stavebního řešení," uvedl mluvčí František Brož. Prodejce zároveň dodal, že připravuje i vlastní rozvozové řešení. Mělo by být spuštěno v řádech dnů v Praze a v krajských městech.

Obchody se zavírají, noviny a časopisy mají výjimku

sobota, 14. března 2020, 08:25

S účinností od soboty 14. března 2020 od 6:00 hod zakázala Vláda ČR do 24. března 2020 do 6:00 hod. maloobchodní prodej a prodej služeb v provozovnách. Výjimku získaly některé prodejny: vedle potravin, drogerií, lékáren, optiky, krmiv pro zvířata či prodejců výpočetní techniky jsou to také prodejci novin a časopisů a tabákových výrobků. Výjimka byla udělena také internetovým prodejcům, kde se služby převážně prodávají nebo nabízejí v dané provozovně. Nadále mohou pokračovat i online prodejci potravin, jako jsou Košík.cz, Rohlík.cz nebo rozvoz jídla Dáme jídlo.

Zdroj: MediaGuru.cz

Seznam Zprávy přešly na částečný home office

sobota, 14. března 2020, 07:20

Polovina redakce webu Seznam Zprávy pracuje od pátku z domova. Redaktoři se domlouvají pomocí videokonferencí.

O2 nabídne neomezená data i O2 TV za korunu

pátek, 13. března 2020, 19:34

Od pondělka 16. března nabídne O2 neomezená mobilní data zdarma do konce dubna, obsah z O2 TV na měsíc za jedinou korunu, bonus 100 korun k dobití kreditu a zvýhodněný notebook s internetem pro práci i učení z domova.

Redaktoři Forbesu pracují z domova

pátek, 13. března 2020, 17:34

Všech pětačtyřicet pracovníků vydavatelství MediaRey, které vydává magazín Forbes, pracuje od pátku z domova. „Uvědomujeme si závažnost situace a chceme přispět svým malým dílkem k jejímu řešení a umožnit našim pracovníkům starat se co nejzodpovědněji o zdraví své i svých blízkých. Podle všech dosavadních zkušeností je omezení sociálního kontaktu nejlepším prostředkem ke zpomalení šíření epidemie, a tak jsme se rozhodli k takovému řešení přistoupit,“ sdělil šéfredaktor Forbesu Petr Šimůnek.

ČT zahájí televizní vysílání pro školáky

pátek, 13. března 2020, 14:30

Česká televize zahájí od pondělí 16. března projekt nazvaný UčíTelka. Na programu ČT2 nabídne žákům prvního stupně základních škol vyučování prostřednictvím televizní obrazovky. Učit se bude od 9:00, blok bude trvat 30 minut pro každý ročník (1.-5. třída). V úterý a ve čtvrtek pak zařadí pořad Škola doma, ve kterém pomůže starším žákům s přípravou na přijímací zkoušky. Vysílání je plánováno zatím na měsíc.

Zdroj: ČT

AKA odhaduje ztráty v reklamním průmyslu na stovky milionů

pátek, 13. března 2020, 11:30

Asociace komunikačních agentur (AKA) na základě bleskového průzkumu mezi svými členy zjistila, že za první týden opatření proti koronaviru jsou ztráty v komunikačním průmyslu na úrovni nižších desítek milionů korun. „Pokud situace bude trvat déle než měsíc, ztráty půjdou do stovek miliónů,“ uvedl v tiskovém oznámení AKA její ředitel Marek Hlavica.

Vyhlášení nouzového stavu tématem deníků

pátek, 13. března 2020, 07:40

Nouzový stav, vyhlášený českou vládou ve čtvrtek 12. března, je hlavním tématem pátečních titulních stran českých deníků.

Jaromír Soukup vyzývá umělce ke spolupráci

čtvrtek, 12. března 2020, 22:40

Ředitel TV Barrandov Jaromír Soukup vyzval herce i umělce, kteří v současné době řeší problém výpadku příjmů, aby se televizi ozvali. „V televizi máte spoustu možností: můžete u nás vystoupit se svou písničkou, scénkou… Jsem otevřený i vašim námětům na nové pořady. Pište na e-mailovou adresu vyzva@barrandov.tv. Nad všemi vašimi návrhy se poctivě zamyslím a zkusím najít řešení,“ napsal na svém facebookovém účtu.

Sportovní TV stanice mění program, oživují archiv

čtvrtek, 12. března 2020, 17:40

Operátor O2 TV kvůli opatřením proti šíření koronaviru ohlásil rozsáhlé rušení přenosů na svých sportovních kanálech. Nejvyšší fotbalová soutěž byla přerušena do odvolání nouzového stavu v zemi, hokejová extraliga předčasně skončila. Programový obsah nahradí záznamy z nejatraktivnějších utkání ze všech soutěží, na která má vysílací práva. Na bohatý archiv bude spoléhat v nejbližších dnech také Česká televize.

Česko Slovensko má Talent ruší castingy

čtvrtek, 12. března 2020, 14:50

Televize Prima a slovenská TV Joj se rozhodly zrušit castingová kola talentové show Česko Slovensko má talent. Z důvodu nařízení vlády v souvislosti se šířením koronaviru jsou až do odvolání všechny castingy zrušeny.

Marketing Festival se odehraje jen online

čtvrtek, 12. března 2020, 11:10

Populární Marketing Festival, který se měl letos uskutečnit na konci dubna, se odehraje pouze v digitálním prostoru. Tým Jindřicha Fáborského, který akci připravuje, informoval, že po dlouhém zvažování možností se rozhodl zrušit akci v pražském Kongresovém centru a vystoupení řečníků nabídnout účastníkům konference pomocí videa.

Jindřich Fáborský, zdroj: Marketing Festival

Digi TV odvolává tiskovou konferenci

středa, 11. března 2020, 11:10

Tisková konference, na které měla oznámit rebranding značka Digi TV, je zrušena.

Premiéra Bonda se odkládá, kampaň Heinekenu běží dál

středa, 11. března 2020, 11:00

Původně začátkem dubna měla do českých kin přijít nová bondovka Není čas zemřít, v níž roli tajného agenta 007 opět ztvárnil Daniel Craig. Fanoušci už si přehráli trailery, poslechli si úvodní píseň od Billie Eilish a zhlédli reklamy partnerů, mimo jiné i piva Heineken. Kvůli koronaviru film s rekordní stopáží svou premiéru odložil na listopad. Kampaň Heinekenu běží dál.

Zdroj: Heineken

Podíl ČT24 se v úterý dostal přes deset procent

středa, 11. března 2020, 07:40

Mimořádná opatření, která v úterý ráno přijala česká vláda, aby zamezila šíření koronavirové nákazy, zvýšila zájem lidí o informace v médiích. Podíl zpravodajské stanice ČT24, která se tématu věnuje celodenně, přesáhl v úterý v celodenní sledovanosti 15+ hranici deseti procent. Konkrétně představoval 10,47 %, což je zhruba 2,5násobek průměrného podílu na sledovanosti tohoto zpravodajského kanálu (podíl v únoru 2020 činil 4 %, zdroj: ATO-Nielsen Admosphere).

Eventové agentury jsou opatřeními silně postiženy

úterý, 10. března 2020, 16:35

Eventové agentury silně pociťují důsledky vládních opatření. Podle České eventové asociace (ČEA) jsou opatřením přímo zasaženy desetitisíce pracujících – zaměstnanců i živnostníci – a stovky firem z řad pořadatelů eventů a dodavatelů. „Pro celý obor to prakticky znamená zastavení veškeré činnosti, ztrátu zakázek i zmařené investice do rozpracovaných projektů,“ napsala asociace ve svém prohlášení. Pozastavila se také nad tím, že s ní nikdo razantní kroky nekoordinoval.

Zdroj: Shutterstock

ČTK zpřístupňuje servis veřejnosti

úterý, 10. března 2020, 16:20

ČTK mimořádně zpřístupňuje své zpravodajství o vývoji kolem nového koronaviru široké veřejnosti. Nová služba dostupná na webu či v mobilních telefonech je určena komukoli - zaměstnancům i zaměstnavatelům, veřejné správě, školám i rodičům, hoteliérům nebo dopravcům, sportovním či kulturním manažerům. Přístup k výběru zpráv o koronaviru poskytuje ČTK za režijní poplatek 242 Kč měsíčně (včetně DPH). ČTK vydává aktuálně na toto téma denně 100 až 150 zpráv.

Show Jana Krause se natáčí poprvé bez diváků

úterý, 10. března 2020, 13:15

Prima oznámila, že natáčení pořadu Show Jana Krause se odehraje poprvé bez diváků. „Poprvé za 11letou historii pořadu Show Jana Krause bude dnes v divadle Archa čekat na tři hosty smutná kulisa – prázdné hlediště bez diváků. Kvůli nařízení vlády vzhledem k šíření koronaviru se musí natáčet bez publika,“ uvedla televize.

Zdroj: FTV Prima

Prima zrušila tiskovku ke spuštění CNN Prima News

úterý, 10. března 2020, 13:10

Prima informovala, že s ohledem na mimořádné opatření české vlády, kterým se mj. zakazují všechny hromadné akce s účastí nad 100 osob, ruší středeční tiskovou konferenci, na které měla oznámit novinky ke spuštění svého devátého kanálu, zpravodajské stanice CNN Prima News.

Zdroj: FTV Prima

Brandstorming a Primetime for Big Data se přesouvají

úterý, 10. března 2020, 10:50

Pořadatelé profesních oborových konferencí, Internet Info a Blue Events, přesouvají své plánované březnové konference. Konference o značkách Brandstorming byla přeložena na červen. Konference Primetime for Big Data, zaměřená na data, se uskuteční v říjnu.

Výpadky kvůli koronaviru pociťuje 40 % e-shopů

pondělí, 9. března 2020, 13:50

Necelá polovina českých e-shopů (40 %) se podle údajů společnosti Shoptet v posledních týdnech potýká s nedostatkem sortimentu dováženého ze zahraničí. Internetové obchody prodávající zboží přímo z Číny pociťují výpadky dodávek dokonce v 70 % případů. Kvůli poptávce po zboží, které nyní v e-shopech chybí, dosahují propady obratu některých z nich až 30 % oproti běžnému období.

ČEA píše otevřený dopis předsedovi vlády

neděle, 8. března 2020, 16:00

Profesní sdružení Česká eventová asociace (ČEA), která sdružuje agentury pořádající eventy a aktivity v oblasti sales promotion, se prostřednictvím otevřeného dopisu obrátila na předsedu vlády ČR, aby ho informovala o situaci, která nastala v souvislosti s šířením koronaviru v tomto komunikačním odvětví. Jak členové ČEA uvádějí, během prvního březnového týdne bylo většině členů či partnerů zrušeno 70–90 % zakázek na následující tři týdny, jejichž hodnota přesahuje více než 700 mil. Kč.

ČRo zavádí opatření kvůli koronaviru, ČT zastavuje exkurze

pondělí, 2. března 2020, 16:40

V souvislosti s prvními potvrzenými případy koronaviru v České republice zavádí Český rozhlas několik opatření, např. se zavádí zákaz soukromých návštěv v budovách Českého rozhlasu v Praze i v regionech, ruší se akce pro veřejnost, které se měly v budovách rozhlasu konat nebo se ruší zkoušky Dětského pěveckého sboru Českého rozhlasu (DPS) a Dismanova rozhlasového dětského souboru (DRDS).

Generální ředitel ČT Petr Dvořák na jednání Rady ČT informoval, že zaměstnanci České televize, kteří se vracejí z rizikových oblastí, zůstávají ve 14denní domácí karanténě. Zároveň jsou přehodnocovány cesty do zahraničí a byly zrušeny exkurze v budově ČT.

Zdroj: Český rozhlas

Nápor zákazníků zažívají i online prodejny

pátek, 28. února 2020, 13:15

Nákupní horečka v souvislosti s šířící se epidemií koronaviru zasáhla kamenné i online supermarkety. Košík.cz omezil váhový limit nákupu na 50 kg. Rohlík.cz upřednostňuje věrné zákazníky.

Facebook a Amazon mažou reklamy na koronavirové „léky“

pátek, 28. února 2020, 07:40

Největší sociální síť Facebook přitvrdila svůj přístup k příspěvkům na téma koronaviru. Její provozovatel podle serveru Business Insider uvedl, že začne mazat lživé reklamy na léčbu či předcházení nemoci. Stejně tak prý hodlá společnost potírat „tvrzení, která matou veřejnost o dostupnosti zdravotnických potřeb“.

Zdroj: Shutterstock