Média 2020: Dopady covidu, převzetí Novy nebo start CNN Prima

středa, 30. prosince 2020, 09:00 TV, Internet & Mobil, Tisk, Rádio, Outdoor MediaGuru

Ve stínu koronavirové pandemie se letos vyvíjel mediální trh, přesto o zlomové okamžiky nebyla nouze.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Březnové události spojené s uvedením opatření proti šíření nového koronaviru výrazně zastínily další letošní události na mediálním trhu. Pandemie poznamenala tuzemská média především v jarní části, kdy z obavy dalšího vývoje a nejistoty rušila řada zadavatelů své reklamní kampaně. Dotklo se to všech médií zejména v druhém čtvrtletí roku. Od letních měsíců, které přinesly uvolnění restrikcí, nabral reklamní trh znovu dech a situace se začala přeci jen lepšit. Lépe z toho i na podzim vyšla televizní média, přestože se jarní ztráty dohnat nepodaří. Silně poznamenány ale nadále zůstávají kina a eventové odvětví.

Média se letos musela potýkat s dosud nepoznanými překážkami. Jarní televizní sezóna, ke které televize směřují vedle podzimu své hlavní úsilí, se rozsypala krátce po svém začátku. Vlivem zavedených opatření, která ovlivnila i výrobu televizních pořadů, začaly televize stahovat své premiérové formáty a ve výsledku najely na letní „reprízová" schémata. Vydavatelé tisku, kteří už léta bojují s klesajícím zájmem o nákup tištěných titulů, poznamenalo zavření obchodů a omezení pohybu v ulicích. Přestože prodejny tisku měly vládou udělenou výjimku a mohly zůstat otevřené, nízká frekvence pohybu a uzavření ostatních obchodů poznamenala prodej tisku v řádech překračujících desítku procent. Sportovní média bojovala s nedostatkem obsahu, naopak zpravodajská média zažívala trvalý nápor. Pandemie ale znovu potvrdila, že v době mimořádných událostí jsou média žádaným zdrojem informací. Zpravodajská ČT24 zaznamenala v březnu svou historicky nejvyšší sledovanost, na vzniklou situaci reagovala Česká televize také zavedením nového kanálu ČT3 a velkou odezvu si získal i vzdělávací pořad Učítelka, který pomáhal rodičům s domácí výukou dětí. 

Rok 2020 přinesl také několik milníků. Společnost PPF v říjnu dokončila převzetí televizních stanic CME v pěti zemích střední a východní Evropy včetně české Novy a znovu tak vstoupila v pozici mediálního vlastníka na tuzemský trh. Vstup PPF do největší komerční televize se zatím obešel bez výraznějších personálních změn.  O tom, zda management Novy zůstane ve stejném složení, více napoví až nový rok 2021. Jedno významné rozhodnutí už ale nový vlastník učinil: v průběhu roku 2021 ukončí po 15 letech vysílání vlajkového seriálu Ordinace v růžové zahradě. Nova tak bude muset najít novou podobu pro své úterní a čtvrteční večerní vysílání.

Dlouho očekávané bylo také uvedení zpravodajské stanice CNN Prima News. Dnem „D" se nakonec stala neděle 3. května a nová zpravodajská televize odstartovala večerní zpravodajskou relací Hlavní zprávy. Její uvedení mělo dopad i na podobu hlavní primácké relace, do května vysílané pod názvem Velké zprávy. Tyto změny se ale postupem doby neukázaly jako šťastné a Prima začala večerní zpravodajský pořad upravovat do dřívější podoby. Rozpačitý start CNN Prima News vyústil i v personální změny v čele stanice, od nichž si vedení televize slibuje vylepšení pozice své nové zpravodajské stanice.

Změny také probíhaly v televizi Barrandov a v mediálních firmách Jaromíra Soukupa. Hned zkraje roku vypadl z vysílání TV Barrandov pořad Týden s prezidentem. Nedohoda na jeho pokračování signalizovala určité napětí mezi Hradem a majitelem TV Barrandov. Na jaře pak Jaromír Soukup přišel o většinu v mediální agentuře Médea, kterou získala čínská skupina Citic. Další vývoj v barrandovské mediální skupině bude také jednou z hlavních událostí nadcházejícího roku.

Pandemie covid-19 sice zpomalila, ale nezastavila přechod na nový digitální standard DVB-T2, který byl nakonec zdárně ukončen. Pozemní televizní vysílání je tak od konce října možné v České republice přijímat výhradně ve formátu DVB-T2. 

V nejistotě žilo celý rok vydavatelství Mladá fronta. Na začátku roku na sebe muselo podat insolvenční návrh, v květnu ho soud poslal do konkurzu. Snaha nového managementu o aukční prodej byla zmařena až v samotném finále, v závěru roku nakonec rozhodl soud o zastavení provozu vydavatelství. Jako celek už tedy firma nemůže fungovat, je ale možné zachránit alespoň některé značky společnosti, které by mohly fungovat pod různými vlastníky. Zda se tak stane, by mohlo být zřejmé hned zkraje ledna 2021, do kdy mají zájemci podávat své nabídky

Pandemie zároveň zintenzivnila záměr vydavatelů podporovat modely založené na předplatitelích. Týdeník Echo a server Echo24.cz přišly dokonce s nabídkou pro předplatitele, aby se stali spoluakcionáři titulu. Zároveň se zdá, že se zájem o placený obsah sice nepatrně, ale přesto zvedá. Podle studie Digital News Report od Reuters Institute platí v Česku za online zpravodajství 10 % internetové populace. Je to o tři procentní body víc než loni. Počet předplatitelů internetového obsahu se v Česku pohybuje v desítkách tisíc. Např. Deník N se blíží k hranici 20 tisíc, Hospodářské noviny evidují 30 tisíc a DVTV na nově spuštěném webu 13-14 tisíc předplatitelů.

Rušno bylo také kolem volby nových členů Rady České televize. Březnová volba trojice radních znovu přitáhla pozornost k tomu, nakolik do výběru členů rady zasahují politici na základě svých mocenských preferencí. Pozdější volba další trojice nových členů přinesla do rady do té doby nezvyklý kritický tón vůči managementu ČT a atmosféra na zasedáních rady náležitě zhoustla. Napjatá situace vedla k odvolání dozorčí komise Rady ČT a k protestům veřejnosti proti tomuto kroku.

Vybrané mediální události 2020

LEDEN

 • Nový seriál Slunečná se stal prvním pořadem TV Prima, který v úterním a čtvrtečním vysílání porazil konkurenční stálici – seriál Ordinace v růžové zahradě (Nova).
 • Active Radio ukončila předčasně spolupráci se společností Radiohouse. Ukončení vysvětlila porušováním smluv ze strany Radiohouse. Radiohouse označil uvedený krok za šokující.
 • Pořad Týden s prezidentem zmizel z vysílání TV Barrandov. Pořad se vysílal od roku 2017.
 • Internetový regionální titul Deník.cz (Vltava-Labe-Media) upravil na webu zamykání článků v klubové placené sekci Deník Klub. Její řízení mají nově na starosti lokální redakce Deníku. Ambicí VLM je získat do dvou let desítky tisíc předplatitelů.
 • Internet Info, provozovatel několika webů (např. Lupa.cz, Měšec.cz, Podnikatel.cz nebo Vitalia.cz), koupilo vydavatelství IDG Czech. Získalo v něm 100% podíl.
 • Společnost Radia CZ, která patří do skupiny Media Bohemia, nabídla od konce ledna programatický prodej audio reklamy, a to ve vysílání Rock Radia.

ÚNOR

 • Watch Star Media (WSM) koupila 51% obchodní podíl ve vydavatelství Časopisy pro volný čas. Posílila tak svůj záběr na tiskovém trhu. Zbylých 49 % vlastní nadále A. Bukovský.
 • Tři nové měsíčníky uvedla skupina Mafra. Opíraly se o existující značky: Téma - Testujeme, Rytmus života pro ženy a Rytmus života křížovky s hvězdami.
 • Mladá fronta oznámila, že na sebe byla nucená podat insolvenční návrh a připravuje se na reorganizaci. Stávající akcionář František Savov nedokázal pokrýt ztrátu vydavatelství.
 • Několik zástupců reklamy založilo se Semantic Visions nový spolek Nelež, který bojuje proti reklamě na dezinformačních webech. Výzvu spolku už podpořily i KB, ČS, HBO nebo T-Mobile.
 • Vltava Labe Media (VLM) koupila firmu Z+M Distribution s plánem spojit ji se svou firmou Česká distribuční. Z+M se věnuje zaměstnávání handicapovaných osob.

BŘEZEN

 • Mediální trh ovlivnil nástup koronavirové pandemie. Rušily se oborové konference, média měnila obsah. AKA ve svém prvním odhadu sdělila, že pokud pandemie potrvá déle než měsíc, přinese českému trhu ztráty ve výši stovek milionů Kč.
 • Nové programové schéma nasadila na jarní období Televize Seznam. Staví především na akvizicích a doplňuje ho původními zpravodajskými a publicistickými pořady.
 • Regionální síť Hitrádií (Media Bohemia) začala část svého programu poprvé ve své historii vysílat společně pro všechna rádia. Jde o odpolední vysílání (12:00-15:00) a podvečerní hudební pořad.
 • Do Rady ČT byli zvoleni R. Bradáč, P. Kysilka a J. Šlégr. Volbě předcházel únik emailu od předsedy volebního výboru Berkovce, ve kterém doporučoval volbu kandidátů podporujících ANO.
 • Czech Media Invest (CMI), ve které má většinu D. Křetínský, zdvojnásobila svůj podíl v německé TV skupině ProSiebentSat.1 na 10,01 %. Do firmy poprvé vstoupila loni v říjnu.
 • Česká televize spustila stanici pro seniory ČT3 jako pomoc starším občanům v době koronavirové pandemie. Vysílá pořady z televizního archivu.
 • Mimořádná situace zvýšila v době pandemie sledovanost médií. Platí to pro elektronická média a především pro televizi. Ukázala to data adMeter (Median) a ATO (Nielsen-Admosphere). Podle nich se sledovanost TV zvýšila denně o 45 minut.
 • Operátor Vodafone spustil svoji avizovanou placenou internetovou televizi Vodafone TV. Nabídla tři balíčky podle počtu kanálů, ten základní je k dispozici za 150 Kč měsíčně. Největší balíček obsahuje více než 130 kanálů.

DUBEN

 • Jaromír Soukup přišel o majoritu v mediální agentuře Médea, dále v ní ale drží podíl ve výši 43 %. Čínská společnost Citic uplatnila prostřednictvím své firmy Rainbow Wisdom Investment opci na většinový, 57% podíl.
 • Od 1. dubna změnila Digi TV svou značku na Telly. Spolu s tím zavedla i nové TV balíčky a vizuální identitu. Uvedla také věrnostní program a připravila sjednocení uživatelského rozhraní.
 • Rádio Expres zahájilo nové ranní vysílání s Milošem Pokorným. Ranní klub vysílá každý všední den od 7:00 do 10:00, kombinuje informace a zábavu. Expres patří do portfolia Seznam.cz.
 • ČT spustila vzdělávací web ČT edu, obsahuje více než 3 tis. výukových videí, která jsou určena pro předškoláky, žáky ZŠ i SŠ. Počet videí chce postupně rozšiřovat.
 • Počet lidí hrajících a sledujících esporty je v Česku podle výzkumu Omnicom Media Group a CNC odhadován na 3,4 mil. lidí. Esportové jádro pak představuje 900 tisíc lidí starších 15 let.
 • Rocková stanice Rebel 2 Slušnej kanál z portfolia médií Radima Pařízka vypnula vysílání. Důvodem má být omezené personální omezení a odvody kolektivnímu správci Integram.
 • Empresa Media převedla dva své časopisy Týden a Exkluziv na měsíční periodicitu.
 • Některé rozhlasové firmy z portfolia D. Křetínského zanikly, firma tak zjednodušila svou strukturu. Klíčová firma Active Radio je přímo vlastněna společností Czech Radio Center.
 • Jan Klápa prodal mediální agenturu Media Investments a opustil pozici CEO. Novým vlastníkem se stala neznámá slovenská společnost Eloro. Klápa prodej zdůvodnil potřebou změny po 27 letech strávených v reklamě.

KVĚTEN

 • Zpravodajská stanice CNN Prima News zahájila vysílání v neděli 3. května od 18:55. Prvním pořadem byla relace Hlavní zprávy. Prima si stanovila cíl dosáhnout do roka na 1,5% podíl v CS 15-69.
 • Skupina Knowlimits koupila 50 % v agentuře Fragile media. 25 % získala od společnosti Etnetera a dalších 25 % od zakladatele D. Kafky. Tomu nadále zůstává poloviční podíl ve Fragile media.
 • Česko-anglické rádio Zet se přejmenovalo na Z. Spolu s tím změnilo logo, staniční znělky namluvil herec Martin Hofmann. Rádio Z patří do portfolia rádií D. Křetínského.
 • Mafra postupně do prázdnin zastavila vydávání tří svých magazínů Tina Bydlíme, Top Gear a Motor.
 • Economia ukončila vydávání magazínové přílohy HN Ego! a odborného časopisu Moderní řízení.
 • Insolvenční soud v Českých Budějovicích poslal Mladou frontu do konkurzu.

ČERVEN

 • Poslanci zvolili zbývající tři členy Rady ČT. Stali se jimi H. Lipovská, P. Matocha a L. X. Veselý. Opozice volbu kritizovala, podle M. Kalouska jde o začátek konce nezávislé ČT.
 • BigBoard Praha uvedla portál BigZoom, který je zaměřen na podporu českého cestovního ruchu. Zároveň nahradil portál Hyperslevy. Firma HyperMedia se přejmenovala na BigZoom.
 • Reklamu pro sociální síť Snapchat začala v 15 zemích včetně Česka prodávat firma Httpool. Nabízí několik reklamních formátů a také možnosti cílení i měření pro inzerenty.
 • Kulturní a literární měsíčník Literární noviny pozastavil vycházení na neurčito. Vydavatel Miroslav Pavel uvedl, že novinám zasadila tvrdý úder pandemie covid-19.
 • Internetová televize DVTV ukončila svou crowfundingovou kampaň na platformě Hithit s rekordním výsledkem. Na další rozvoj televize přispělo více než 9 tis. přispěvovatelů, kteří shromáždili 9,7 mil. Kč. DVTV je použila na zřízení placeného webu bez reklam a na uvedení podcastů.
 • Firma Livesport koupila od Petra Vachlera filmový projekt Kinobox.cz. Plánuje ho v budoucnu využít i pro svou chystanou televizi. Vedením redakce pověřila publicistu Kamila Filu.
 • Skupina Mafra oznámila, že počet předplatitelů sekce iDnes Premium představuje 50 tis. uživatelů. Ti si platí měsíční předplatné 39 Kč.
 • Desítky firem, mezi nimi i Unilever, se připojily k bojkotu Facebooku. Učinily tak v kampani Stop Hate for Profit, která protestuje proti laxnímu přístupu FB k nenávistným projevům.
 • Google se s některými mediální domy dohodl, že jim začne platit za obsah. Připravuje licenční program, který má být spuštěn do konce roku. Předpokládá, že jednat bude i s dalšími vydavateli.
 • Vydavatelství A 11 rozšířilo titul Náš region do Brna a vstoupilo tím tak do moravské části republiky. Zatím působí v Čechách.
 • Agenturní skupiny HotTopic a Magnas plánovaly do konce léta ukončit fúzi. Na provozním řízení se mají podílet J. Řehák a R. Renč. Do tří let chtějí mít skupinu s obratem 250-500 mil. Kč.

ČERVENEC

 • RF Hobby rozšířilo své portfolio o nový měsíčník pro ženy Můj čas na kafíčko pro ženy.
 • Rektor ČVUT Vojtěch Petráček navrhl, aby se vysoké školy složily a koupily Lidové noviny ze skupiny Mafra. Návrh ale neměl mezi VŠ podporu.
 • Group One a ServicePlan vstoupily na český trh s mediální agenturou Mediaplus.
 • Ministerstvo pro místní rozvoj zamýšlelo podpořit cestovní ruch inzercí v hodnotě 2 mld. Kč, která by byla určena pro vybraná média. Největší díl, 700 mil. Kč, měly obdržet televizní stanice. Záměr byl ale kritizován a nakonec nebyl realizován.

SRPEN

 • CNN Prima News se rozhodla po třech měsících po startu změnit své programové schéma.
 • Nova ustoupila konkurenční TV Prima a proti seriálu Slunečná nasadila v úterním čase místo Ordinace v růžové zahradě show MasterChef Česko.
 • Agentura Grunex koupila od Empresa Media web PCtuning.cz. 

ZÁŘÍ

 • Vltava Labe Media (VLM) se rozhodla ponechat tištěné regionální deníky jako páteř své strategie, a to společně s posilováním webů Deník.cz a také s projektem Deník Extra.
 • MetroZoom (BigBoard) spustila v pražském metru síť 32 digitálních CLV nosičů.
 • V aukčním prodeji vydavatelství Mladá fronta nabídla nejvíce (50,1 mil. Kč) společnost PP Partners Prague Andreje Čírtka a předčila tak nabídku A 11. Soud však vítěze aukce nepotvrdil a otevřel možnost pro další zájemce.
 • Seznam.cz zavedl ke svým článkům tlačítko líbí se. Kromě hodnocení článků má vliv i na doporučovací algoritmus. Novinkou je také modul pro uživatelské diskuse na Proženy.cz.
 • Počet zhlédnutých stránek (page views, PV) pomocí mobilů už v Česku překonal počet PV z desktopu. Mobilní návštěvnost roste rychleji, než se předpokládalo.
 • Český rozhlas (ČRo) rozšířil pokrytí digitálního vysílání DAB+ na 95 % území České republiky.
 • Křetínského mediální skupina Czech Media Invest ohlásila novou éru v prodeji reklamy. Začala spojovat mediální zásah v podobě tištěných a internetových titulů CNC, rádií Active Radio, internetové televize Mall.tv a eventů. Začala také budovat vlastní měření dopadů crossmediálních kampaní.

ŘÍJEN

 • PPF se stala majitelem TV stanic CME v pěti zemích střední a východní Evropy. S převzetím jmenovala management. Za český, slovenský, rumunský a slovinský trh zodpovídá Didier Stoessel. CME Bulharsko řídí Luboš Jetmar (před tím GES). Na pozicích GŘ TV Nova zůstali Klára Brachtlová a Jan Vlček. PPF podle svého vyjádření neplánuje „překotné zásahy" do fungování skupiny CME.
 • Media Bohemia rozšířila vysílání Rádia Blaník na Moravě. Ostravské rádio Helax se přejmenovalo na Blaník. Program Blaníku začalo přebírat i Rádio Rubi, které vysílá na Olomoucku.
 • České Radiokomunikace (CRA) dokončily 28.10. přechod na DVB-T2. Celkem zde vysílá 39 TV stanic a 10 rádií. Přechod se týkal 2,5 mil. domácností. DVB-T2 využívá 55 % populace ČR.
 • Do hlavní zpravodajské relace TV Prima Hlavní zprávy se vrátili moderátoři Eva Perkausová a Roman Šebrle, stopáž zpráv se zkrátila.
 • YouTube zavedl pro inzerenty možnost cílit reklamu u videí a kanálů pomocí nových balíčků YouTube Select. Možnost je vybírat z 12 obsahových balíčků.
 • Provozovatel Skylink spustil službu Anténa+ v pozemním vysílání. V nabídce je deset programů různých žánrů. Cena služby je 125 Kč měsíčně. Vysílání je dostupné v Praze a okolí.
 • Týdeník Ekonom (Economia) vychází od 1. října v nové podobě. Opustil typografické obálky a zavedl několik nových rubrik. Cílem změn je udržet prodaný náklad a přitáhnout mladší čtenáře.
 • Možnost chytrého plánování kampaní pomocí nástroje BigPlan rozšířila firma MetroZoom i na nosiče v metru. Kampaně je možné sestavit pro vybrané CS podle standardních ukazatelů.
 • Partnerem TikToku pro prodej a plánování reklamy se stala Httpool. TikTok má v Česku přes 1,1 mil. aktivních uživatelů měsíčně. Pro zadavatele jsou připraveny standardní i prémiové formáty.

LISTOPAD

 • Rada ČT odvolala na návrh H. Lipovské dozorčí komisi. Ta má pět členů a slouží jako poradní orgán rady pro otázky hospodaření. Krok vyvolal kritiku opozičních politiků, situace eskalovala rezignací předsedy R. Kühna a místopředsedy J. Dědiče.
 • Vydavatel Týdeníku Echo a webu Echo24 se rozhodl pro nový systém financování. 51 % akcií nabídlo čtenářům. 49 % drží Rudolf Ovčaří, který převzal podíly od D. Balšínka a J. Klenora.
 • V pozemním vysílání zahájila kulturní televize Naživo. Vysílá především živou kulturou (přímé přenosy divadelních či filmových představení), nabízí i loutkovou a živou reklamu.
 • Media Club a TV Nova přihlásily pohledávky za mediální agenturou Media Investments. V případě Media Clubu jde o 51 mil. Kč a u TV Nova o 21 mil. Kč.
 • Stanice Barrandov News (začínala jako Barrandov Muzika) ukončila 30.11. vysílání. Skupina Barrandov tak pokračuje se třemi TV kanály (Barrandov TV, Krimi Barrandov, Kino Barrandov).
 • Livesport uvedl platformu FlashNews, která přináší informace z 10 tis. zdrojů. Uživatelé si mohou přehled uzpůsobit svým zájmům. Služba je zdarma, dostupná je pomocí mobilní aplikace.

PROSINEC

 • Burda International CZ ukončila vydávání titulů Marie Claire, Joy, Katka, Náš útulný byt a Pošli recept. Burda zdůvodnila, že se chce soustředit na vydávání klíčových značek (Elle, Marianne, Apetit aj.), které se mají lépe než končící časopisy rozvíjet v digitálu a v eventech.
 • Seznam.cz ukončil 14. prosince provoz své seznamky Lidé. Důvody jsou finanční a souvisí i s rostoucí náročností na provoz administrativního týmu kvůli zvyšující se agresi uživatelů.
 • Vydavatelství A 11 koupilo od Empresa Media ochrannou známku na časopis Mladý svět. Vydávání časopisu chce znovu obnovit v roce 2021.
 • Seznam.cz vyzval Google k uhrazení částky 9,07 mld. Kč jako náhradu škody, která měla Seznamu vzniknout v důsledku omezené hospodářské soutěže v oblasti vyhledávání.
 • Česká tisková kancelář (ČTK) je v závěrečném kole jednání o akvizici fotobanky Profimedia. Tím rozšíří nabídku fotografií. Oslovit chce nemediální klienty, např. komunikační agentury.
 • První novinová společnost (PNS) bude ve svých prodejnách tisku provozovat výdejny operátora Wedo (nástupce Intime a Uloženka). Spolupráce se v první fázi týká několik set prodejen.
 • Krajský soud v Českých Budějovicích vyslyšel návrh insolvenční správkyně a rozhodl o ukončení provozu společnosti Mladá fronta. Proti rozhodnutí se nelze odvolat. Zájemci o jednotlivé části společnosti Mladá fronta, jejíž provoz byl zastaven, mají své nabídky podávat do 6. ledna. V případě divize Online do 29. prosince.

-mav-